Pangamin – pivovarské kvasnice pre život plný vitality

Počuli ste už o pivovarských kvasniciach? Aj keď názov pangamin znie tak exoticky a novodobo, verte, že ho poznali už naše staré mamy. Ich blahodárne účinky sú známe dokonca už niekoľko storočí. Čo teda ten pangamin je, kde ho nájdeme a prečo by sme mu mali venovať pozornosť?

pangamin

Pangamin a jeho zloženie

Vedeli ste, že Pangamin dostal svoj názov po kyseline pangamovej a ide vlastne o československý patent? Pangamin, vyrábaný z pivovarských kvasníc, sú huby dozrievajúce na slade. Najčastejšie ide o Saccharomyces cerevisiae a Saccharomyces boulardii. Tieto mikroskopické pivné kvasinky majú svoje opodstatnenie pri výrobe piva, nakoľko v ešte nevykvasenom pive premieňajú časť cukrov na alkohol.

V momente, kedy pivo dosiahne predpísané množstvo alkoholu, sa tieto kvasinky premiestňujú do melasy, sladu či obilia, kde sa ďalej množia. Chemickými procesmi sa z nich následne vyrába kvasnicový prášok, ktorý má množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.

Obsah látok v pivovarských kvasniciach

Na pivovarských kvasniciach je najlepšie to, že majú výbornú nutričnú hodnotu. Nachádza sa v nich množstvo vitamínov skupiny B, minerálov ako draslík, sodík, vápnik, fosfor, chróm či železo a mnoho stopových prvkov.

100 g pangaminu obsahuje takmer 50 g bielkovín a 5 g vlákniny. Okrem toho sa v ňom nachádzajú aj sacharidy a nenasýtené mastné kyseliny, napríklad kyselina linolová a linolenová.

Blahodárne účinky pangaminu

Vďaka vysokému obsahu vitamínov skupiny B má pangamin množstvo pozitívnych účinkov. Používa sa ako výživový doplnok pri viacerých ochoreniach a takisto pomáha predchádzať niektorým nepríjemným príznakom, ako je nervozita či pocit únavy.

Kedy je vhodné siahnuť po pangamine:

  • pri zvýšenej fyzickej či psychickej záťaži
  • pri problémoch s trávením na obnovu črevnej mikroflóry
  • ak máte slabú imunitu
  • pri alkoholizme
  • v období tehotenstva

Pangamin zachováva normálnu psychickú činnosť a udržiava nervovú sústavu v dobrom stave. Aj preto sa využíva pri demencii, pri poruchách spánku či pri väčšej psychickej záťaži. Zároveň podporuje našu vitalitu a dodáva nám energiu. Aké ďalšie účinky môžete pri užívaní pangaminu pozorovať?

pangamin účinky

Podpora metabolizmu

Pivovarské kvasnice slúžia ako prírodné probiotiká. Vďaka tiamínu, teda vitamínu B1, a riboflavínu, vitamínu B2, majú dôležitý vplyv na metabolizmus sacharidov, lipidov a proteínov, ako aj alkoholu. Napomáhajú tak tráveniu a podporujú správnu činnosť vášho metabolizmu.

Okrem toho obsahuje pangamin aj vitamín B3 zvaný aj ako niacín, ktorý má vplyv na bunkový metabolizmus. Vitamín B5 zasa napomáha rozkladu lipidov a spolu s vitamínom B6 a B7 sa podieľajú aj na rozklade aminokyselín.

Pomoc pri slabej imunite

Tým, že pangamin obsahuje vitamíny skupiny B, má výborné účinky na podporu imunity. Ak trpíte alergiami, prípadne si potrebujete posilniť svoj imunitný systém, siahnite po pivovarských kvasniciach.

Lepšia plodnosť a zdravé tehotenstvo

Vďaka pangaminu neposilňujete iba imunitu, ale aj plodnosť. Navyše, u tehotných žien pozitívne pôsobí na celý priebeh tehotenstva a pomáha predchádzať rôznym zdravotným komplikáciám, ku ktorým počas tehotenstva môže dochádzať.

Okrem toho, vďaka kyseline listovej  znižuje aj riziko postihnutia dieťaťa rôznymi vývojovými vadami a ochoreniami.

Pomoc pri liečbe cukrovky

Chróm v pivovarských kvasniciach môže pomôcť kontrolovať hladiny cukru u pacientov s diabetom 2. typu, a to postupným zlepšením ich tolerancie glukózy. No ich užívanie v kombinácii s liekmi proti cukrovke vás môže vystaviť práve nižšej hladiny cukru v krvi, inak zvanej aj hypoglykémia.

Pomáha predchádzať chorobám srdca

Vďaka obsahu vitamínov a minerálov znižujúcich hladinu cholesterolu znižuje pangamin aj riziko srdcových ochorení a zároveň zlepšuje krvný tlak.Takisto vysoké množstvo draslíka, horčíka a vápnika v pivovarských kvasniciach môže mať za následok zníženie krvného tlaku, a tým napríklad aj zníženie rizika cievnej mozgovej príhody.

Zachováva vlasom farbu

Vďaka obsahu vitamínov B5 a B6 pomáha pangamin predchádzať šediveniu vlasov. Kyselina pantoténová a pyridoxín totiž prispievajú k produkcii melanínu v tele, čím zachovávajú vlasom ich farbu a spomaľujú proces šedivenia.

Pangamin a jeho použitie

Pivovarské kvasnice majú široké spektrum uplatnenia. Ich výhodou je, že sa môžu užívať aj dlhodobo.

Dávkovanie

Sušené pivovarské kvasnice nájdete v obchodoch či na internete vo forme tabliet, pričom ich odporúčané dávkovanie nájdete v príbalovom letáku daného výživového doplnku. Väčšinou tam nájdete informáciu o tom, že tablety sa užívajú po jedle, prípadne súčasne s jedlo, a to 3-krát denne. Treba ich prehltnúť a zapiť potrebným množstvom tekutín.

pangamin užívanie

Skladovanie

Tabletky pangamin uchovávajte na suchom, chladnom a tmavom mieste, najlepšie mimo dosahu malých detí.

Nežiadúce účinky pangaminu

Ako sme už vyššie spomenuli, pangamin môžete užívať aj dlhodobo. Je to vďaka tomu, že jeho užívanie nepredstavuje žiadne vážne riziká a sám o sebe nemá pomaly žiadne vedľajšie účinky.

Pozor by ste si však mali dať pri užívaní niektorých liekov proti bolesti či liekov na cukrovku. Okrem toho sa môžu u alergikov objaviť výnimočne aj alergické reakcie.

Deti a tehotné ženy

Užívanie pangaminu tehotným ženám a deťom neublíži. Pre deti sa dokonca vyrábajú tieto pivovarské kvasnice špeciálne vo forme dražé.

Skúsenosť redakcie

Nakoľko pangamin obsahuje množstvo vitamínov skupiny B, zisťovali sme, ako je to s priberaním na váhe. Metabolizmus, našťastie, ovplyvňuje spôsobom, ktorý pomáha nielen chudším ľuďom pribrať, ale aj naopak. Nie je tak pravda, že by sa z neho vyslovene priberalo. Skôr pomáha nadobudnúť optimálnu telesnú hmotnosť.

Navyše, mnoho ľudí s ním má pozitívne skúsenosti najmä, čo sa týka ochrany proti komárom a kliešťom. Niektorí dávajú pangamin aj svojim štvornohým miláčikom namiesto obojku proti kliešťom. Spomenieme aj pozitívne reakcie pri užívaní pangaminu pri zažívacích ťažkostiach. Určite ho teda odporúčame vyskúšať.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Pangamin