L-lyzín – lieči herpesy, pomáha pri úzkostiach aj prevencii osteoporózy

Aminokyselina L-lyzín je dôležitý stavebný prvok svalov a kostí. Organizmus si ju nevie vyprodukovať sám, a preto lyzín získava zo stravy, alebo doplnkov. V čom sa nachádza, aké sú jeho benefity a na čo je vlastne potrebný sa dozviete v tomto článku.

l-lyzín

Čo je L-lyzín?

L-Lyzín je jedna z deviatich esenciálnych aminokyselín. Aminokyselina L-Lyzín je dôležitý stavebný prvok svalov a kostí. Organizmus si ju nevie vyprodukovať sám, a preto lyzín získava zo stravy, alebo doplnkov.

Lyzín účinne bráni infekciám, vírusom a taktiež herpesom, aby sa ďalej šírili. Ako sme už vyššie spomínali, náš organizmus si lyzín nevie vyprodukovať, a preto ho môžeme získať z vyváženej stravy, alebo dopĺňať pomocou výživových doplnkov.

Podľa The Journal of Nutrition by mal denne človek prijať približne 40 mg – 180 mg lyzínu na 1 kg telesnej váhy.

Nemusíte však prepočítavať, aké množstvo lyzínu by ste mali denne prijať, stačí zaradiť do svojho jedálnička dostatok potravín s vysokým obsahom bielkovín.

Účinky lyzínu

Lyzín pomôže s regeneráciou svalstva, pevnosťou kostí a mužom pri problémoch s erekciou. Pozitívne účinky lyzínu však týmto nekončia.

Bojuje proti herpesom a oparom

Najčastejšie skloňovaný účinok lyzínu je práve liečenie oparov a herpesov. Tí, ktorým sa už objavil na perách alebo nose nepríjemný pľuzgierik vedia, že trvá niekoľko dní a herpes sa zvykne po čase objaviť opäť. Vírus na svoje šírenie potrebuje aminokyselinu arginín. Lyzín funguje ako blokátor arginínu proti vstrebaniu do buniek.

Pomáha kontrolovať vírus, ktorý sa s herpesom spája a časom sa znižuje počet a frekvenciu výskytu. V rámci prevencie sa odporúča užívať 500 mg lyzínu denne. 4000 mg lyzínu denne dokáže skrátiť dobu liečby.

Zlepšuje vstrebávanie vápnika

L – lyzín sa dáva do súvisu s lepším vstrebávaním vápnika, ktorý je dôležitý pre pevné kosti a zdravé zuby. Vďaka tomu môže lyzín pomôcť ako prevencia problémov s pohybom u starších ľudí.

Bojuje proti úzkosti

Stres je problémom, z ktorého sa vytvárajú ďalšie choroby. Lyzín podporuje vstrebávanie vápnika v tele, ktorý je dôležitý pre prenos nervových signálov. Preto sa odporúča zvýšiť jeho príjem pri dlhodobom strese a problémoch s úzkostnými stavmi.

Podľa všetkého je L-Lyzín nápomocný aj pri schizofrénii, mentálnou poruchou, ktorá narúša vnímanie vonkajšieho sveta a súvisí s úzkosťou. Výskumy sú však ešte úplne na začiatku, a preto je potrebné v tejto téme ešte počkať.

Zdravie srdca a ciev

Vysoký cholesterol dokáže vyústiť až v aterosklerózu, čiže kôrnatenie tepien v dôsledku hromadeniu usadenín na stenách tepien. Lyzín dokáže znižovať hladinu “zlého” LDL cholesterolu, a tak zabraňuje hromadeniu usadenín v tepnách. Vďaka tomu je prietok krvi jednoduchší, znižuje sa riziko srdcového infarktu a ochorení ciev.

l-lyzín účinky

Bojuje proti cukrovke

Podľa The Journal of Nutrition lyzín dokáže spomaliť rast hladiny glukózy v krvi. Rovnako má vplyv na liečbu zápalu pankreasu, ktorý produkuje inzulín. Tento objav by mohol viesť k efektívnej liečbe ľudí s cukrovkou.

Regenerácia po náročnom športovom výkone

Lyzín je veľmi dôležitý pre normálny rast a regeneráciu svalov. Podieľa sa tiež na tvorbe kolagénu, ktorý je dôležitou súčasťou kostí.

Nízku hladinu lyzínu v tele športovci ihneď spozorujú na svojom výkone, pretože sa ťažšie zotavujú z intenzívneho a namáhavého tréningu.

Podporuje hojenie rán

Aminokyseliny lyzín a prolín spolu s vitamínom C zabezpečuje, aby sa v tele tvoril kolagén. Kolagén je látka, ktorá tvorí veľkú časť v našej pokožke. Vďaka tejto zložke je naša pokožka svieža, pružná a vyzerá zdravo.

Lyzín teda podporuje hojenie rán tým, že pomáha vytvárať kolagén a nové bunky v mieste rany, ktorá sa tak rýchlejšie zahojí. Lyzín sa tiež využíva pri liečbe akné a proti starnutiu pleti.

Zlepšenie erekcie

Mnohí muži majú problém s erekciou a práve lyzín je látka, ktorá pomáha k lepšiemu prekrveniu pohlavnej sústavy, svalstva a aj periférnych ciest. Preto je súčasťou zloženia mnohých prípravkov, ktoré sú určených na erektilnú dysfunkciu.

Dostatočné množstvo tejto aminokyseliny pomáha znížiť LDL cholesterol, zlepšiť tak prekrvenie penisu a zabezpečiť dlhšiu erekciu.

Potraviny bohaté na L-lyzín

Výhodou lyzínu je najmä to, že sa nachádza v naozaj širokej škále potravín, a preto sa len málokedy stáva, že je potrebné ho dopĺňať.

Kde nájdete lyzín:

  • Hovädze mäso a hydina – najbohatší zdroj lyzínu je kvalitné červené mäso, ho chudé kuracie mäso je v tesnom závese.
  • Ryby a morské plody – veľa lyzínu obsahuje tuniak a losos.
  • Tofu
  • Mliečne výrobky – syry, jogurty aj samotné mlieko sú bohatým zdrojom lyzínu.
  • Strukoviny – hlavné sójové bôby, hrach, šošovica.
  • Orechy – veľký podiel lyzínu nájdete napríklad v lieskovcoch alebo vo vlašských orechoch.

Väčšina zdrojov tejto aminokyseliny je živočíšneho pôvodu, čo sťažuje príjem lyzínu vegetariánom a vegánom. Existuje veľké množstvo ovocia a zeleniny, ktoré lyzín obsahujú.

Ovocie a zelenina

Medzi ovocie, ktoré je bohaté na lyzín patria hrušky, mango a marhule. Marhule sú vhodné aj v sušenej forme.

Medzi zeleninu bohatú na lyzín patria zemiaky, paprika, paradajky, avokádo, repa či pór. Ďalšie druhy ovocia a zeleniny majú len malé množstvo lyzínu.

Výživové doplnky s L-Lyzínom

L-Lyzín môžete do svojho tela dostať v dvoch základných formách, a to prostredníctvom stravy bohatej na bielkoviny, alebo výživovými doplnkami. Ak ste sa rozhodli pre výživové doplnky, na výber sa vám otvára niekoľko možností:

  • L-Lyzín tabletky,
  • prášok,
  • výživové doplnky na konkrétny problém s obsahom lyzínu.

Tabletky sú základnou formou, v ktorej lyzín nájdete. Jednoducho sa užívajú, najčastejšie jedna tableta denne. Samozrejme, všetko sa odvíja od vašej potreby a taktiež od toho, čo uvádza výrobca.

Prášok si zarábate sami a predáva sa rôzne ochutený. Môžete ho kúpiť čistý alebo v kombinácii s ďalšími látkami. V práškovej forme ho najčastejšie používajú športovci.

Poslednou možnosťou sú výživové doplnky s obsahom lyzínu, ktoré bojujú proti konkrétnemu problému, napríklad s erekciou. Tie obsahujú dostatok L-Lyzínu, ktorého účinky sú podporené aj ďalšími látkami v zložení doplnku.

L-Lyzín dávkovanie

Odporúčaná denná dávka je 40 mg – 180 mg lyzínu na jeden kilogram hmotnosti. Podľa obsahu lyzínu vo výživovom doplnku si prepočítate, akú dávku na svoju hmotnosť potrebujete užiť.

Nežiaduce účinky

Pri dodržaní dávkovania je minimálna šanca spozorovať vedľajšie účinky. Ak prekročíte odporúčanú dávku, môže sa objaviť hnačka a bolesť v bruchu.

Tehotným ženám odporúčame vopred sa poradiť so svojím lekárom o užívaní lyzínu.

Záver

Esenciálna aminokyselina L-Lyzín je dôležitý stavebný prvok, ktorý ovplyvňuje rast a regeneráciu svalstva, pevnosť kostí, bojuje proti herpesom, a mužom pomáha pri sexuálnych problémoch. Veľkou výhodou je dostupnosť potravín, z ktorých vieme lyzín získať prirodzenou formou.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii L-lyzín