Žraločia chrupavka, ako ju nepoznáte. Čím je vlastne taká výnimočná?

Pod pojmom žraločia chrupavka si asi každý z nás predstaví malý kúsok kosti alebo chrupavky z morského živočícha, zo žraloka. A je to naozaj tak. Tento krát nejde iba o prevzatý názov, ako to býva v niektorých prípadoch na základe určitých charakteristík, pre nejakú liečivú bylinku vlastnosťami podobnú týmto predátorom. Ide v podstate o veľmi efektívny výživový doplnok, ktorý v sebe obsahuje aktívne prírodné zdraviu prospešné látky, medzi ktorými je predovšetkým žraločia chrupavka v práškovej podobe. Kde sa vzala a čo všetko môžeme s jej zdravotnými účinkami dosiahnuť? Prečítajte si viac o žraločej chrupavke v nasledovnom článku.

žraločia chrupavka

Odkiaľ sa vlastne berie žraločia chrupavka?

Žraloky sú symbolom strachu a bojovnosti a už od dávnych čias sa ich ľudia báli a bojovali s nimi počas rybolovu. Ukoristenie týchto nebojácnych predátorov znamenalo pre dotyčného hrdinu odvahu a silu. Až neskôr sa v tradičnej čínskej medicíne začala vyskytovať žraločia chrupavka ako veľmi účinný liek, ktorý bol používaný predovšetkým pri problémoch s pohybovým ústrojenstvom a kĺbmi a šľachami. Z Ázie sa dostala táto surovina aj k nám, do Európy a stala sa z nej veľmi vzácna liečivá ingrediencia mnohých výživových doplnkov, ktoré sú dokonca propagované aj vo fitness priemysle, pretože má bohatý obsah látok pôsobiacich práve na fyzickú záťaž.

Lovenie žralokov najmä vo vodách Tichého oceánu bol v posledných rokoch veľmi kontrolovaný. Ochrancovia prírody dohliadajú na to, aby sa výťažky z morských živočíchov spracovávali v rozumnej miere a za ekologických podmienok. Nie je preto ničím výnimočné, že táto aktívna látka bude čoraz vzácnejšia. Je vedecky dokázané, že žraloky sa napodiv úplne vyhýbajú niektorým druhom chorôb. Ide napríklad o rakovinové ochorenia. Ich špecifická stavba tela je natoľko odolná, že ich imunitný systém si dokáže poradiť doslova s každým zdravotným problémom. Vedecké štúdie dokázali odolnosť žralokov napríklad pri akýchkoľvek zápalových ochoreniach a tiež rôznych infekciách. A práve aktívne látky, obsiahnuté v žraločej chrupavke, dokážu veľmi efektívne bojovať proti všetkým spomínaným chorobám u človeka, ktorý ich pravidelne užíva.

Obsahom sa nedá žraločia chrupavka vôbec zahanbiť. Aktívne látky v nej sú naozaj viac než cenné

Samotná chrupavka u žraloka obsahuje primárnu zložku, ktorá dokáže účinkovať protizápalovo. Sú to predovšetkým komplexné uhľohydráty, známe tiež pod názvom mukopolysacharidy. Z nich najznámejšie látky, chondroitín sulfát A a C a tiež glukosamín, sa už bežne používajú pri liečbe zápalových ochorení. Dokonca je potvrdené, že tieto látky získané práve z dokonale prírodnej formy, teda žraločej chrupavky, sú oveľa efektívnejšie než tie, ktoré boli synteticky rafinované.

Medzi ďalšie dôležité látky, ktoré sú súčasťou žraločej chrupavky patria bielkoviny – najznámejší a veľmi obľúbený kolagén alebo často propagované proteíny pre športovcov. Nájdete tu tiež veľké množstvo fosforu a zdroj prírodného vápnika.

Zdravotné benefity žraločej chrupavky

Celkové zdravie pohybového ústrojenstva

Kosti, väzivo a šľachy. To sú základné problematické časti ľudského tela, ktoré sa obvykle riešia v súvislosti s pohybovým aparátom a celkovým zdravím najmä u staršej generácie obyvateľstva. Kombinácia vyššie spomenutých aktívnych látok napomáha rovnako v boji s ochoreniami chrupavky a šľachy. Či už ide o fyzicky namáhavé cvičenia u aktívnych a vrcholových športovcov alebo o opotrebovanie pohybového ústrojenstva vekom. Vždy tu zohráva úlohu pevnosť a pružnosť kĺbov, šliach a väziva, ktoré podporuje práve žraločia chrupavka.

Súvislosti s liečbou rakovinových ochorení

Žraločia chrupavka patrí k tým prírodným netoxickým látkam, ktoré svojim zložením môžu pomôcť, pri správnom užívaní, pri prevencii aj samotnej liečbe rakovinových ochorení akéhokoľvek druhu. Prírodné látky sú schopné zamedziť angiogenéze, čiže prekrveniu a tvorbe cievnych sietí, ktoré zabezpečujú výživu pri raste nádorových buniek. Z tohto hľadiska je samotná liečba rakoviny veľmi úspešná.

Pomáha pri problémoch s artritídou

Artritída a osteoartróza patrí k veľmi častým ochoreniam najmä u ľudí v zrelom veku. Bolesti spôsobené týmito chorobami sú veľmi nepríjemné a často krát sa odporúča doplniť liečbu práve s používaním žraločej chrupavky. Ide takpovediac o zápal, ktorý dokážu zdraviu prospešné látky žraločej chrupavky aktívne znižovať. Štúdie dokonca ukázali, že niektorí pacienti sa rozhodli pre alternatívnu formu liečby, a to práve s pomocou tohto výživového doplnku.

žraločia chrupavka účinky

Medzi ďalšie problémy, na ktoré je žraločia chrupavka vhodná, môžeme spomenúť rednutie kostí alebo tiež osteoporózu, problémy s bolesťami chrbtice, opuchy kĺbov a kostí, degeneratívne zmeny v kĺboch, natiahnuté väzivo a šľachy, alebo problémy s pružnosťou kĺbovej chrupavky.

Poradí si aj s ľuďmi, ktorí trpia kožnými chorobami

Vedecké dôkazy dokázali, že výťažky zo žraločej chrupavky pomáhajú pri liečbe veľmi častého kožného ochorenia, ktorým je psoriáza. Okrem samotnej liečby neskoršieho štádia tiež pomáha kontrolovať samotné príznaky psoriázy. Veľmi dobré výsledky sa objavujú pri dlhodobom užívaní tohto výživového doplnku, kedy dochádza k viditeľnému zlepšeniu stavu pokožky vrátane svrbenia.

Vedľajšie účinky a dávkovanie

Za veľkú výhodu žraločej chrupavky sa považuje jej užívanie, pretože by s jej nadmerným užívaním nemal byť žiaden problém. Niektoré skutočnosti poukazujú na to, že užívanie tohto netoxického liečiva je tak bezpečné, že pri rôznych štádiách ochorení sa dávka postupne zvyšuje až do požadovaného výsledku.

Keďže aktívne látky z chrupavky žraloka obsahujú veľké množstvá prírodného vápnika, na pozore by mohli byť hlavne ľudia s vyššou hladinou vápnika v krvi, nazývanou tiež hyperkalcémia.

Ako je známe pri užívaní či už rôznych vitamínových doplnkov alebo aj pri obyčajných bylinkách, nikdy netreba užívať nadmerné dávky. Najideálnejšie dávkovanie vždy závisí od vášho aktuálneho zdravotného stavu a okolností ochorenia, pri ktorom chcete dané liečivo užívať. Tak ako vždy, je potrebné pri akýchkoľvek možných vedľajších účinkoch kontaktovať svojho lekára. Zvýšenú pozornosť pri užívaní produktov s doplnkami zdravej výživy by mali venovať predovšetkým tehotné ženy a deti.

Zaujímavosťou pri užívaní žraločej chrupavky je napríklad aj fakt, že je vhodné vysadiť jej užívanie niekoľko mesiacov pred, aj po akomkoľvek chirurgickom zákroku. Pretože ovplyvňuje prekrvenie nových tkanív a buniek.

Žraločiu chrupavku obvykle nájdete vo forme kapsúl, tabliet alebo prášku. Je možné si ju zakúpiť v lekárni, špecializovaných obchodoch, ktoré sú určené pre zdravú výživu alebo online na rôznych e-shopoch napríklad pre aktívnych športovcov. Pred použitím je vždy dôležité prečítať si zloženie samotného výživového doplnku a zistiť, aké množstvo žraločej chrupavky sa tam nachádza a podľa toho zvoliť čo najvhodnejšie dávkovanie. Väčšinou záleží na charakteristických vlastnostiach, akými sú vek, pohlavie a účel užívania daného produktu.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Žraločia chrupavka