Kalciový sirup – poradí si s kašľom a doplní vápnik

Kalciový sirup patrí medzi klasiku, na ktorú staví veľké množstvo ľudí hneď ako cíti prvé príznaky kašľa a zachrípnutia. Tento starý liek, známy už z dávnych dôb, má okrem liečby kašľa množstvo ďalších benefitov pre celé telo.

kalciový sirup

Čo je kalciový sirup?

Kalciový sirup je známym pomocníkom nielen na kašeľ či zachrípnutie. Mnohí ľudia ho používajú na to, aby pokryli zvýšenú potrebu vápnika. Stavia naň často samotní rodičia, ktorí potrebujú zabezpečiť dostatok vápnika v období rastu u detí.

Kalciový sirup je však skvelý aj v období rekonvalescencie, tehotenstva a dojčenia. Okrem toho, že dopĺňa potrebnú dávku vápnika, pomáha aj k udržaniu zdravých kostí a zubov. Veľké množstvo kalciových sirupov od rôznych značiek nájdete aj s nejakými príchuťami. Konzumácia sirupu je preto príjemná.

Výhodou je, že v ponuke lekární nájdete ako bežný kalciový sirup, tak aj kalciový sirup pre deti. Vápnik tak môžete dopĺňať aj svojim menším ratolestiam.

Ako sa prejavuje nedostatok vápnika?

Nedostatok vápnika, inak povedané hypocalcemia, je veľmi nebezpečná. Vápnik je totižto základným minerálom, ktorý by nemal chýbať v žiadnom ľudskom tele. Ako však zistiť, že vám vápnik chýba?

Bežný človek by mal počas dňa prijať 1000 – 1200 mg vápnika. Je to základ, ktorý nepustí. Ak ho nepríjmete, ohrozujete nielen svoje kosti, ale aj celkové zdravie. Symptómy nedostatku vápnika sú:

 • strata pamäte,
 • slabosť svalov,
 • halucinácie,
 • depresia,
 • slabé vlasy,
 • slabé nechty,
 • lámavosť kostí.

Ak vidíte nejaký z týchto príznakov, mali by ste do svojej stravy zaradiť kalciový sirup alebo iný zdroj vápnika.

Zloženie kalciového sirupu

Hlavná zložka kalciového sirupu je vápnik. Ten sa v sirupe nachádza vo forme dihydrátu citrátu vápenatého. Práve táto forma vápnika je výhodnejšia a lepšia, pretože obsahuje omnoho viac vápnika s porovnaní s inými soľami a má neutrálnu chuť. Jedno 100 ml balenie obsahuje 2,4 gramu vápnika.

Poďme si však povedať niečo o samotnom vápniku. Ten je najviac zastúpeným minerálom v ľudskom tele a je aj najdôležitejšou zložkou kostí a zubov. To je dôvod, prečo je potrebné dopĺňať ho. Vybrať si môžete z dvoch možností. Buď ho budete dopĺňať v strave, alebo pomocou výživových doplnkov.

Rovnováha medzi ukladaním a vyplavovaním vápnika sa vekom mení. Kým mladí ľudia majú rovnováhu v poriadku, starším ľuďom sa vápnik z tela vyplavuje rýchlejšie. Práve preto majú títo ľudia často problémy so zlomeninami a jemnými kosťami.

Nesmieme zabudnúť ani na to, že nízky obsah vápnika v tele môže spôsobiť chorobu s názvom osteoporóza.

Zdroje vápnika môžu byť rôzne druhy semienok, mlieko, jogurty, syry, losos či sardinky, šošovica a fazuľa, orechy, rebarbora, amarant, tofu či figy.

Jednoducho povedané, príjem a dostatočné množstvo vápnika, je veľmi dôležitý pre správne fungovanie a zdravie tela.

Účinky kalciového sirupu

Účinky kalciového sirupu sú naozaj perfektné. Môžete sa sami presvedčiť:

Rýchle vstrebávanie a vysoká účinnosť

Jednou z výhod kalciového sirupu je to, že táto forma vápnika sa omnoho jednoduchšie vstrebáva, ako akákoľvek iná. Hneď, ako do vášho tela totižto vojde, je už rozložený. To uľahčuje prechod do krvného obehu.

Niektoré vápnikové tabletky môžu byť veľké, ťažko prehltnuteľné a taktiež ťažko rozložiteľné.

Mnohé výživové doplnky s vápnikom, ktoré človek berie na pravidelnej báze, majú minimálny účinok. Práve preto mnohí lekári odporúčajú staviť na kalciový sirup, ktorý sa v tele rýchlo vstrebe a dodáva mu potrebné živiny.

Tolerancia

Niektorým ľuďom môžu spôsobovať kalciové výživové doplnky nežiaduce účinky, ako je plynatosť či zápcha. Lekári v tomto prípade odporúčajú práve kalciový sirup za predpokladu, že ho neužijete naraz priveľa.

K telu je tolerantnýa prijíma sa veľmi jednoducho. Okrem toho, ako sme spomínali, má aj príjemnú chuť. Značky, ktoré vyrábajú kalciové sirupy im dávajú príchute, ako napríklad vanilka.

kalciový sirup účinky

Kalciový sirup na priedušky, boľavé hrdlo a kašeľ

Kalciový sirup je vhodný taktiež na choroby priedušiek, boľavé hrdlo a kašeľ. Je to sirup, ktorý nielen zabíja baktérie a bojuje proti chorobe, ale taktiež skvelo dopĺňa zásoby dôležitého vápnika, ktorý by nemal chýbať v tele žiadnej dospelej osoby.

Ďalšie účinky:

 • zlepšuje zrážanlivosť krvi,
 • pomáha k lepšiemu fungovaniu svalov,
 • pomáha správnemu prenosu nervových vzruchov,
 • zohráva dôležitú úlohu v procese delenia buniek,
 • je potrebný pre udržanie zdravých kostí a zubov,
 • je dôležité pre správne fungovanie tráviacich enzýmov,
 • pomáha správnej látkovej premene, ktorá je dôležitý pre tvorbu energie.

Vedľajšie účinky

Ako pri každom výživovom doplnku, tak aj pri kalciovom sirupe sa môžu vyskytnúť nejaké tie vedľajšie účinky. Sú však minimálne. Viac citliví ľudia môžu cítiť bolesť žalúdka alebo črevné problémy. Vedľajším efektom môže byť aj napríklad riziko obličkových kameňov. Tento vedľajší efekt sa vyskytuje pri ľuďoch, ktorí si nedávajú pozor na dávkovanie a majú príjem omnoho vyšší, ako by mali.

Kalciové výživové doplnky tiež môžu znižovať absorbovanie niektorých druhov antibiotík a vyvolať nežiaducu reakciu s doplnkami výživy s obsahom železa.

Ak sa niečo takéto naskytne, kalciový sirup rozhodne vyraďte. Ak to nepomôže, zájdite za svojím doktorom. Pred samotným užívaním sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Použitie a dávkovanie

Ako sme už vyššie spomenuli, denná dávka vápnika sa odvíja od veku osoby. Dospelá osoba by mala prijať približne 1000 – 1200 mg vápnika denne. Kalciový sirup je skvelým zdrojom tohto minerálu.

Kalciové sirupy majú odlišné dávkovanie v závislosti od značky. Rovnako sa všetko odvíja od vašej choroby a jej štádia. Ak chcete sirup užívať napríklad proti kašľu alebo na priedušky bez určeného dávkovania od lekára, odporúčame dodržať dávkovanie z príbalového letáku:

 • deti do 1 roka: 2,5 ml sirupu,
 • deti vo veku 1 – 6 rokov: 5 ml sirupu,
 • deti vo veku 6 – 15 rokov: 10 ml sirupu,
 • dospelí: 15 ml sirupu.

Jedna lyžička (5 ml) obsahuje 120 mg vápnika, čo je asi 15 % odporúčanej dennej dávky vápnika pre dospelého človeka.

Skúsenosti s užívaním

Ak sa pozriete na rôzne recenzie a skúsenosti ostatných ľudí s rôznymi typmi kalciových sirupov, rozhodne vás potešia. Účinkuje spoľahlivo pre deti aj dospelých. Mnohí si pochvaľujú aj príjemnú chuť.

Kalciový sirup je vhodný ako na doplnenie vápnika, tak aj pri boji proti chorobám dýchacích ciest. Stavte naň ak ochoriete vy aj vaše deti, pretože vďaka jeho príjemnej chuti užívanie nie je nepríjemné.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Kalciový sirup