Hloh obyčajný pomôže pri strese aj problémoch so srdcom

Možno okolo neho prechádzate každý deň cestou do práce, alebo sa s ním stretávate počas výletov do prírody. Červené malvičky hlohu obyčajného zvyknú vyčnievať zo živých plotov, alebo oživujú záhrady rodinných domov. Hloh obyčajný, nenápadná rastlina rozšírená po celej Európe, je vďaka svojim liečivým účinkom považovaná za synonymum zdravého srdca.

hloh obyčajný

Predstavujeme hloh obyčajný

Hloh obyčajný (latinsky crataegus laevigata alebo crataegus oxyacantha) je ker, často využívaný na okrasu. V dobrých podmienkach vyrastá do výšky 8 metrov a dožiť sa môže až 500 rokov.

Voľne rastie v listnatých lesoch po celom Slovensku. Je husto rozkonárený, jednotlivé konáriky sú posiate tŕňmi. Na jar sa hloh rozkvitne bielymi kvetmi, ktoré môžete zbierať do polovice júna. Okrasné kríky, ktorých kvety sa nezbierajú, majú ružovú farbu.

Sýtočervené plody hlohu pripomínajú vzhľadom šípky, no sú o niečo guľatejšie. Malvičky ukrývajú vo svojom vnútri jednu až dve kôstky. Plody sa začínajú vyvíjať v septembri a zbierať ich môžete až do príchodu prvých mrazov. Ker od šípky ľahko rozlíšite aj podľa klenutých listov. Tie sa zbierajú na jar spolu s kvetmi, alebo počas leta.

Chráni a upokojuje už po stáročia

Naši predkovia si sadili hloh pred dom nielen pre jeho vzhľad. Verili, že tento ker ich rodinu a pozemok ochráni pred zlými energiami a prinesie im do života pokoj. Z plodov si radi vyrábali džem, alebo ich jedli priamo odtrhnuté z vetvičiek.

Jeho liečivé účinky na srdce sa v Európe prvýkrát medicínsky preukázali v 19. storočí. Dovtedy ho využívali v tradičnej čínskej medicíne, podľa ktorej dopĺňa čchi (životnú energiu), dopĺňa krv a upokojuje ducha.

Hloh obyčajný obsahuje zvláštnu kombináciu vitamínov a rastlinných zlúčenín. Nachádzajú sa medzi nimi:

  • flavonoidy – antioxidanty, ktoré telo prečisťujú a ochraňujú pred voľnými radikálmi
  • triesloviny – pôsobia antibakteriálne, teda aj protizápalovo
  • saponíny – podporujú činnosť srdca, vstrebávanie cholesterolu, dokážu blokovať vývoj nádorových buniek
  • aminopuríny – zlepšujú priechodnosť ciev, uzdravujú krvný obeh
  • vitamíny B, C – sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému

Vylieči nádchu aj choré srdce

Účinky hlohu sú širokospektrálne. Vylieči vás aj z rôznych zápalov, vírusových ochorení a oplatí sa ho užívať aj v rámci prevencie.

Ochorenia srdca, ciev a krvného obehu

Zázračné účinky hlohu sú overené nespočetnými prípadmi ochorení srdca a ciev. Odporúčame vám ho užívať, ak máte problémy s vysokým krvným tlakom, búšením srdca, arytmiou či nepokojom.

Znižovanie vysokého krvného tlaku bolo preukázané aj vedeckou štúdiou. 38 dobrovoľníkov bolo liečených pomocou extraktu z hlohu v kombinácií s magnéziom. 19 účastníkov dostalo placebo. Výsledky boli jednoznačné: účastníci, ktorí sa liečili hlohom, po 10 týždňoch užívania jednoznačne potvrdili úľavu nie len od vysokého krvného tlaku, ale aj od pocitov úzkosti a napätia.

hloh obyčajný účinky

Ak vám už diagnostikovali artériosklerózu či ischemickú chorobu srdca, hloh vám pomôže minimalizovať záchvaty a nedovolí chorobám, aby sa ďalej vyvíjali. Pravidelným užívaním hlohu sa zlepšuje cirkulácia krvi, priechodnosť tepien, posilňuje sa srdcový sval.

Je vynikajúcou prevenciou infarktu, ale aj pomocou pri rekonvalescencii pacientov, ktorí už infarkt prekonali. V takýchto vážnych prípadoch pred užívaním nevynechajte konzultáciu s lekárom.

Podpora imunity, liečba vírusových ochorení

Vďaka vysokému obsahu vitamínov, antioxidantov, trieslovín a ďalších látok v hlohu sa nemusíte báť, že vás zloží hocijaká choroba. Stačí, ak ho zapojíte do svojej životosprávy v akejkoľvek podobe. Ak máte pocit, že na vás „niečo lezie“, chytili ste chrípku či angínu, doprajte si horúci čaj z hlohu. Pomôže vám rýchlejšie sa zbaviť bacilov.

Zmiernenie príznakov klimaktéria a bolestivej menštruácie

Obdobie menopauzy dokáže potrápiť nejednu ženu. Nepríjemné návaly horúčav, neovládateľné výkyvy nálad, nervozita a mnoho ďalších príznakov sa dá našťastie zmierniť pomocou prírodných liečiv. Hloh má schopnosť „upokojiť“ hormonálny systém, to znamená, že pomôže aj ženám s nepravidelnou či bolestivou menštruáciou.

Stres a nespavosť

Problémy s duševným napätím a s nimi spojená nespavosť sú dnes celkom bežné. Ak sa cítite pod neznesiteľným tlakom, máte nepokojnú myseľ, trpíte bolesťami hlavy a nedokážete sa vyspať, vyskúšajte hloh ako prírodný prostriedok na upokojenie. Pripravte si z neho horúci čaj a doprajte si večer chvíľku len pre seba. Pokoj, ticho a relax je presne to, čo potrebujete. Upokojujúce účinky pocítite ihneď.

A čo nežiaduce účinky užívania?

Hloh obyčajný nemá známe vedľajšie účinky. Pri dodržiavaní odporúčaných denných dávok vám teda môže len prospieť. Poradiť s lekárom by ste sa mali pred podávaním hlohu deťom, alebo užívaním v tehotenstve.

Ako užívať hloh obyčajný

Liečivú silu čistého hlohu spoznáte denným užívaním tinktúry alebo čaju po dobu minimálne jedného týždňa.

Tak, ako mnoho iných známych liečivých bylín, aj hloh obyčajný je dostupný aj vo forme výživových doplnkov. Pridáva sa do prípravkov na zmiernenie príznakov klimaktéria a na podporu činnosti srdca. Zvyčajne sa kombinuje, buď s inými bylinkami, alebo s vitamínmi, či železom.

Ak už máte skúsenosti s fytoterapiou, iste súhlasíte, že niet nad vlastnoručne nazbierané bylinky a lesné plody. Z kvetov, listov aj plodov hlohu si môžete vyrobiť vlastný čaj, tinktúru, alebo chutný džem.

hloh obyčajný užívanie

Čaj z kvetov a listov hlohu

1 lyžicu bylinkovej zmesi zalejte 200 ml vriacej vody. Nechajte vylúhovať 15 minút. Čaj na zlepšenie krvného obehu získate kombináciou srdcovníka, malinových listov a rozmarínu.

Recept na tinktúru z hlohu

Alkohol má schopnosť „vytiahnuť“ z liečivých rastlín tie najúčinnejšie látky. Na výrobu tinktúry použite kvalitnú vodku, prípadne slivovicu alebo čerešňovicu jemnej chuti.

Stačí naplniť sklenenú nádobu hlohom (kvetmi alebo plodmi), zaliať alkoholom, dobre uzavrieť a nechať 2 týždne odstáť. Denne nádobu pretrepávajte. Po dvoch týždňoch tinktúru sceďte a uložte do fľaštičiek. Dávkovanie domácej tinktúry je približne 1 čajová lyžička raz až 2x denne.

Hlohový džem

Zdravý džem si môžete pripraviť z 1 kg zrelých plodov hlohu, 700 g medu alebo agáve sirupu alebo fruktózy. Plody zalejte vodou asi do polovice, uvarte do mäkka, prepasírujte cez sitko. Potom pridajte sladidlo a už len chvíľu povarte so zhustnutia. Naplňte džemom sklenené poháre, pevne uzavrite a položte viečkom nadol.

Aké sú skúsenosti s užívaním hlohu?

Hoci sa hloh na prvý pohľad tvári obyčajne, až taký obyčajný nie je. Asi najobľúbenejšou formou užívania je tinktúra. Mierne zvýšenie krvného tlaku aj hučanie v ušiach podľa skúseností ľudí mizne po niekoľkých dňoch až týždňoch užívania.

Pravidelné pitie čaju z hlohu pôsobí ako prevencia proti ateroskleróze a posilňuje kardiovaskulárny aparát. Taktiež pomôže aj na zlepšenie stavu už existujúcich kardiovaskulárnych problémov, avšak v tomto prípade je potrebné poradiť sa o jeho vhodnosti s lekárom. Ocenia ho aj osoby, ktoré sú pravidelné vystavené stresu, trpia depresiami alebo migrénami.

Posilniť imunitný systém môžete kedykoľvek a celkom zadarmo. Stačí sa vybrať do lesa, pohľadať krík s červenými bobuľkami a nazbierať si plné vrecko tohto prírodného lieku.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Hloh obyčajný