Levanduľa – liečivá bylina so všestranným využitím

Levanduľa patrí medzi bylinky, ktoré sa používajú už po stáročia. V minulosti sa hojne pestovali v záhradách, a to najmä ako okrasná rastlina. Takisto ich však postupne začali využívať pri liečbe rôznych ochorení či na výrobu parfumov. Vďaka jej špecifickej intenzívnej vôni, sýto fialovej farbe kvetov a všestrannému využitiu je obľúbená po celom svete.

levanduľa

Čo je levanduľa? Základné informácie

Existuje približne 50 druhov levandule, pričom najznámejšia je levanduľa lekárska, latinsky Lavandula angustifolia. Pôvodom je levanduľa z krajín Severnej Afriky a zo Stredomoria. Prvé zmienky o tejto príjemnej bylinke siahajú až do obdobia rímskej ríše. Už vtedy ju používali na odpudzovanie hmyzu.

Ide o stálozelenú trvalku, ktorá sa pestuje v kríkových záhonoch. Levanduľa lekárska patrí medzi najodolnejší druh levandule. Kvitne aj dvakrát do roka a jej odrody majú rôzne veľkosti a farby.

Odrody levandule, tzv. kultivary

Medzi známe odrody levandule lekárskej patria Lavandula angustifolia hidcote, munstead a nana alba. Lavandula angustifolia hidcote má striebristo zelené listy a tmavo fialové kvety. Lavandula angustifolia munstead má zase zelené listy a fialovo-modré kvety. Lavandula angustifolia nana alba sa naproti tomu vyznačuje zelenými listami, bielymi kvetmi a trpasličím vzrastom.

Francúzska levanduľa

Z tých približne 50 druhov levandule, čo existujú, si spomenieme aj ďalšie druhy, s ktorými ste sa mohli stretnúť. Je ňou napríklad levanduľa zúbkatá, latinsky Lavandula dentata, ktorú nazývajú aj ako francúzska levanduľa.

Špecifická je svojimi zúbkovanými zeleno sivými listami. Má väčšie fialové kvety, ktoré kvitnú iba raz do roka, no vynahradia vám to silnou levanduľovou vôňou. Jej nevýhodou je však menšia odolnosť voči silným mrazom. Na Slovensku tak prežije iba v tých najteplejších oblastiach.

Španielska levanduľa

Levanduľa hlávkovitá, latinsky Lavandula stoechas, je známa aj ako španielska levanduľa. Typická je zeleno sivými listami s chĺpkami a ružovo fialovými kvetmi. Takisto ako francúzska levanduľa kvitne iba raz do roka a nie je vhodná do chladnejšieho podnebia.

Zloženie levandule

Levanduľa nie je taká zázračná len tak pre nič za nič. Za jej všestranné využitie a liečivé účinky môže práve jej zloženie. Napríklad vďaka obsahu silíc má upokojujúce a antibakteriálne účinky. Vitamíny a minerály sa zase podieľajú na výrobe energie či na regulácii pH takisto sú výbornými antioxidantmi.

Aké látky teda levanduľa obsahuje?

Obsah látok

 • silice
 • triesloviny
 • cukry
 • tuky
 • bielkoviny
 • minerály ako vápnik, sodík, železo
 • vitamíny ako vitamín A a vitamín C

Vďaka jej zloženiu má levanduľa množstvo výborných účinkov. Pre jej blahodárne účinky na pokožku sa využíva v kozmetickom priemysle, no takisto má pozitívne účinky aj na zdravie nášho organizmu.

Levanduľa a jej účinky

Najčastejšie si ju ľudia sadia do svojich záhrad preto, aby odpudili hmyz. Pôsobí totiž ako domáci repelent proti muškám, komárom a ďalšiemu otravnému hmyzu. Takisto sa s ňou často stretávame v skriniach. Už naše staré mamy totiž vedeli o jej účinkoch proti moliam.

Používa sa však aj v kozmetickom priemysle a aj na medicínske účely.

Levanduľa v kozmetickom priemysle

 • oslabené a padajúce vlasy – levanduľový olej sa používa na prekrvenie vlasovej pokožky, čím bojuje proti vypadávaniu vlasov a levanduľová maska zacelí rozštiepené končeky a zlepší kvalitu vašich vlasov
 • lupiny – pri pravidelnom užívaní pomáha svojím zložením aj v boji proti lupinám
 • vrásky – vďaka spomínanému prekrveniu pokožky sa levanduľa osvedčila aj ako pomocník v boji proti vráskam
 • akné – často sa používa na čistenie pokožky a zároveň má upokojujúce účinky
 • spálená pokožka – pri spálení pomôže levanduľový olej, ktorý pokožku upokojí a rýchlejšie zahojí
 • nejednotný tón pleti – pravidelným užívaním levanduľových prípravkov sa postupne zjednocuje tón pokožky

levanduľa účinky

Využitie levandule v medicínskom priemysle

 • bolesti nôh – pár kvapiek levanduľového oleja do kúpela a uľavíte nohám po celodennej námahe
 • ekzém – levanduľa má na pokožku okrem estetických účinkov aj zdravotné, pomáha napríklad pri ekzéme, nakoľko upokojuje pokožku a postupne redukuje jeho výskyt
 • zapálená pokožka – takisto pri podráždení či poranení pokožky je veľkým pomocníkom, keďže má protizápalové účinky a urýchľuje proces hojenia
 • nadúvanie – jedlá sušená levanduľa má pozitívne účinky pri zlom trávení a nadúvaní
 • dýchacie ťažkosti – inhalácia levanduľového oleja uvoľňuje upchatý nos a pomáha pri dýchacích ťažkostiach

Ďalšie účinky levandule

 • relaxačný účinok – má relaxačné účinky, uvoľňuje napätie a potláča nespavosť, podráždenosť či migrénu
 • uvoľňujúci účinok – pri masáži s levanduľovým olejom uvoľňuje myseľ i telo a navyše má príjemnú vôňu

Levanduľa v kuchyni

V malom množstve sa levanduľa pridáva aj do jedla. Jej listy sa používajú do provensálskeho korenia, pričom sa používajú najmä k mäsu a k rybám. Sušené kvety levandule sa pridávajú aj do koláčov či do rôznych smoothie.

Novinkou nie je ani levanduľový čaj, ktorý je obľúbený pre svoje upokojujúce účinky. Navyše sa používa aj na tlmenie bolesti či zníženie teploty, nakoľko má antibakteriálne účinky.

Použitie

Z levandule sa toho vyrába naozaj mnoho. Ako sme už spomenuli, pridáva sa do rôznych kozmetických prípravkov. Čo všetko si z nej ešte môžeme urobiť?

Levanduľový čaj

Príprava domáceho levanduľového čaju nie je zložitá. Na jeden hrnček vám stačí jedna lyžička sušených kvetov, prípadne dve lyžičky čerstvých. Zalejeme ich vriacou vodou a necháme 5 až 10 minút lúhovať.

V prípade kupovaného čaju je vhodné si prečítať návod na použitie, nakoľko jeho dávkovaním a dobou lúhovania ovplyvňujeme jeho účinky.

Levanduľový olej

Levanduľový olej si môžete kúpiť, no takisto si ho viete pripraviť aj sami doma. Používa sa pri kožných ochoreniach, na pokožku hlavy či pri aromaterapii.

TIP: V prípade, že si chcete vyrobiť domáci levanduľový olej, v článku o levanduľovom oleji sme pre vás pripravili aj návod, ako na to.

Levanduľový sirup

Výborným spôsobom, ako zužitkovať levandulu, je aj výroba sirupu. Na jeho výrobu sa dá použiť sušená, ale aj čerstvá levanduľa. Na jeden liter sirupu budete potrebovať približne 20 stoniek levandule, 400 g trstinového cukru a keď chcete, tak aj citrón a pár lístkov mäty.

Levanduľu a mätu opláchneme pod vodou. Necháme si zovrieť vodu a po jej odstavení a preliatí do sklenenej fľaše tam postupne pridáme levanduľu, mätu, cukor a citrón. Túto zmes miešame, kým sa cukor nerozpustí. Následne prikryjeme fľašu gázou alebo utierkou a necháme odstáť pri izbovej teplote približne jeden až dva dni. Na tretí deň sirup zlejeme a cez sitko do čistých fliaš a tie poriadne uzavrieme. Skladujeme v chladničke.

Levanduľová tinktúra

Zarobiť si levanduľovú tinktúru takisto nie je zložité. Sušenú alebo čerstvú levanduľu zalejeme vysoko percentným alkoholom a necháme približne dva týždne lúhovať. Raz denne fľašu pretrepeme. Po dvoch týždňoch ju precedíme cez gázu alebo sitko a môžeme používať. Je výborným prostriedkom na pomoc pri infekcii pokožky, ale aj na ekzém či plesne.

levanduľa použitie

Užívanie

Levanduľa je známa svojim účinkom na krvný tlak. Pretože ho znižuje, nie je vhodná pre ľudí s nízkym tlakom. Takisto by sa nemala kombinovať s liekmi, ktoré znižujú vysoký krvný tlak či s liekmi, ktoré spôsobujú ospalosť.

Takisto v období počas tehotenstva a kojenia by si ženy mali dávať pozor na užívanie tejto rastliny vo väčších množstvách. Pred jej používaním sa preto poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Pestovanie levandule

Levanduľa lekárska je vcelku odolná trvalka, pričom celkovo väčšina druhov levandule je na pestovanie nenáročná. Najlepšie sa jej darí v dobre priepustnej pôde a na slnečnom mieste. Ideálne je, ak má pôda neutrálne až mierne zásadité pH, nakoľko v kyslej pôde sa im príliš nedarí. Výhodou je, že si nevyžaduje špeciálnu údržbu, stačí ju iba občas prestrihať.

Optimálne je sadiť ju na jar, nakoľko má v tomto období pôda dostatok vlhkosti a zároveň sa postupne zohrieva. Ak si chcete zasadiť už väčšiu rastlinku, môžete tak urobiť aj na jeseň. Majú totiž väčšiu šancu prežiť zimu. Na začiatok je vhodné polievať ju raz do týždňa a po zakorenení si už vystačí aj s vodou zo zrážok.

Starostlivosť a zber

Pred zimou je vhodné levanduľu chrániť čečinou. Niektoré časti môžu v zime zamrznúť, no na jar sa obvykle rastlina opäť dá do poriadku.

Zber levandule sa koná v lete, a to od júla do augusta. Najlepšie je vystihnúť čas, kedy sa začínajú otvárať spodné kvety na stonke. V tomto období má levanduľa najvýraznejšiu vôňu. Strihajú sa iba stonky, ktoré sa musia dôkladne vysušiť.

Levanduľa sa následne zviaže do zväzkov a zavesí sa na teplé a suché miesto. Hneď ako preschne, sa môže použiť na dekoráciu, prípadne ju môžete uložiť do papierových či látkových vreciek.

Okrasná bylina, ktorá pomáha

Ako vidieť, levanduľa má mnoho výborných účinkov nielen na naše zdravie. Navyše má príjemnú vôňu a skrášli aj našu záhradu. Nech už sa pre ňu rozhodnete z akéhokoľvek dôvodu, isto budete spokojní.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Levanduľa