Pľúcnik lekársky – prírodný liek na dýchacie ťažkosti

Pľúcnik lekársky je bylinka, ktorá si vyslúžila svoj názov vďaka jej pozitívnym účinkom na dýchacie cesty.  Mierni dráždenie pri kašli a zároveň pôsobí protizápalovo. Nie je to však všetko, čo dokáže. Prečítajte si viac o pľúcniku, jeho zložení, účinkoch a spôsoboch použitia.

pľúcnik lekársky

Charakteristika pľúcnika

Pľúcnik lekársky, latinsky Pulmonaria officinalis, je trváca bylina z čeľade borákovitá. Dorastá do výšky 10 až 30 centimetrov a jej listy sú zakončené ružovými kvietkami. Niekedy tieto kvietky po rozkvitnutí sfialovejú, inokedy ich nájdete v bielej farbe. Po opelení zvyknú dokonca zmodrať.

Rastlina je sama o sebe medonosná a nájdeme ju v lesoch či v húštinách, najčastejšie na tienistých a vlhkých miestach.

Pľúcnik lekársky a jeho zloženie

Pľúcnik lekársky sa už tradične používa pri rôznych poruchách dýchacej sústavy. Napriek tomu je o jeho zložení len málo údajov. Rôzne výskumy našli v tejto bylinke nové, ešte nepopísané fenolové zlúčeniny, ktoré sa priraďujú k rôznym kyselinám, napríklad ku kyseline kávovej. Všeobecne je zloženie pľúcnika plné zlúčenín s dobrými terapeutickými schopnosťami.

Obsah látok

Aj napriek tomu, že sa neustále robia ďalšie a ďalšie výskumy, už teraz vieme aspoň o základných látkach, ktoré pľúcnik obsahuje. Ide o vlákninu, sacharidy, rôzne minerálne látky, triesloviny a kyselinu kremičitú. No nakoľko samotné zloženie nám toho moc nepovie, prejdeme priamo na jeho účinky.

Pľúcnik a jeho účinky

Najviac sa o pľúcniku hovorí v spojitosti s jeho účinkami na naše pľúca a dýchací systém ako taký. Do čajov sa pridáva pre jeho močopudné účinky a vo forme obkladov sa pre jeho protizápalové účinky používa na umývanie rán.

  • mierni dráždenie na kašeľ
  • znižuje tvorbu hlienu pri zahlienení
  • používa sa pri liečbe chronických ochorení
  • pôsobí protizápalovo
  • podporuje vylučovanie tekutín z tela
  • zvyšuje krvnú zrážanlivosť
  • pomáha pri hnačke a hemoroidoch
  • urýchľuje hojenie rán a kožných vredov

pľúcnik lekársky účinky

Pomoc pri cystickej fibróze

V istom výskume sa vedci zaoberali vplyvom pľúcnika lekárskeho na liečbu pacientov s cystickou fibrózou. Zistili, že extrakt z pľúcnika pôsobí ako inhibítor stafylokokovej infekcie, a teda ju spomaľuje, prípadne až zastavuje. Takýto antimikrobiálny účinok môže byť veľmi nápomocný pri liečbe pacientov s cystickou fibrózou, ktorým bola zistená počiatočná infekcia dýchacích ciest spôsobená práve touto baktériou.

Pľúcnik ako účinný antioxidant

Ďalšie štúdie poukázali na antioxidačnú aktivitu pľúcnika. Vďaka už spomínanému zloženiu s vysokým obsahom aktívnych látok má táto bylinka antioxidačné účinky. Na ich základe sa o pľúcniku hovorí ako o sľubnom kandidátovi vhodnom na liečbu rôznych neurodegeneratívnych chorôb, ako napríklad demencia, Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba. Je totiž skvelým zdrojom prírodných antioxidantov.

Použitie

Už v minulosti ste sa mohli stretnúť s touto bylinkou vo forme čajov či záparov. V ľudovom liečiteľstve sa používal zápar z kvetov a listov pľúcnika na uľahčenie odkašliavania, na uvoľnenie hlienov či na pomoc pri zápale priedušiek a pľúc. Mnohí ho dodnes používajú aj na zmiernenie príznakov pri astme.

Čaj z pľúcnika sa pre svoje sťahujúce účinky pije aj v prípade hemoroidov. Niektorým dokonca pomáha aj v pri procese, kedy sa snažia odvyknúť si od fajčenia. Vo forme obkladu je pľúcnik vhodný najmä pri rezných ranách a iných vonkajších poškodeniach pokožky, prípadne sa môže použiť aj na spomínané hemoroidy.

Ako si pripraviť čaj z pľúcnika

Ak si chcete pripraviť domáci čaj z pľúcnika, budete potrebovať jednu polievkovú lyžicu bylinky, sušenej alebo čerstvej, ktorú zalejete 200-250 ml vriacej vody. Nápoj necháte približne 10 minút lúhovať, následne ho precedíte a v prípade potreby si ho môžete dosladiť medom.

Ak nemáte bylinku doma a pľúcnik ste si kúpili v lekárni či v špecializovanej predajni, postupujte pri príprave čaju podľa odporúčaní na obale produktu.

pľúcnik lekársky použitie

Užívanie pľúcnika

Nakoľko pľúcnik mierne zvyšuje zrážanlivosť krvi, pri zvýšenej zrážanlivosti je vhodné piť ho vo forme zmesi s ďalšími bylinkami, napríklad s prasličkou či so skorocelom. Neodporúča sa jeho užívanie tehotnými alebo kojacimi ženami a malými deťmi.

Užíva sa krátkodobo, nie dlhšie ako 3 týždne. Výnimkou môžu byť čajové zmesi, kde nie je pľúcnik v takom zastúpení.

Pestovanie a zber

Pľúcnik nájdete najčastejšie v listnatých lesoch a v krovinách. Rastie totiž na tienistých miestach s vlhkou pôdou bohatou na minerálne látky. Pestovať si ho však môžete aj pri dome či na balkóne, ale je vhodné, aby ste preň vybrali tienisté miesto.

Kvitne od marca do mája a na liečebné účely zbierame jeho listy a kvety. Najskôr sa zbierajú jeho kvety a neskôr, asi mesiac po odkvitnutí, sa zbierajú listy. Kvety aj listy viete použiť buď okamžite, alebo ich usušiť na vzdušnom a tienistom mieste.

Využite jeho účinky vo svoj prospech

Máte s pľúcnikom skúsenosti? Ak nie, isto nie je na škodu vyskúšať túto bylinku s blahodárnymi účinkami na vlastnej koži. Možno aj doslovne.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Pľúcnik lekársky