Vedeli ste, že arganový olej pochádza z plodov podobných vlašskému orechu?

Arganový olej nazývajú niektorí ľudia aj tekuté zlato. Pozrite sa, čo všetko sa skrýva v tomto elixíre krásy a zistíte, prečo je arganový olej tak vzácny.

arganový olej

Arganový olej vyrábali marockí domorodci už po celé generácie. Plody z arganových lesov, ktoré pokrývajú Maroko sa stali obľúbenou surovinou predovšetkým v kozmetickom priemysle. Pôvodné využitie bolo určené na konzumáciu a zdravý doplnok stravy, na liečenie rôznych rán a ľudové liečiteľstvo.

Čo je to arganový olej?

Arganový olej je čisto organický produkt, ktorý sa extrahuje z jadier arganového stromu. Obsahuje veľké množstvá zdraviu prospešných látok. Patrí medzi ne napríklad vitamín E a mastné kyseliny. Výrobky s arganovým olejom sa stali veľmi populárne predovšetkým vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle. Práve vďaka vyživujúcim účinkom na vlasy a pokožku siahajú po takýchto výrobkoch ženy v každom veku.

Obmedzené množstvo tohto zdroja v Maroku spôsobilo, že cena tohto cenného oleja je drahšia. Kedysi sa tu arganový olej bežne používal v domácnostiach ako u nás olivový olej. Až neskoršie výskumy zistili, že má v sebe množstvo zdraviu prospešných látok a tak sa postupne tento cenný zdroj začal vyvážať do celého sveta.

Čo všetko v sebe skrýva?

Tento vzácny olej obsahuje veľké množstvo omega -9 mononenasýtených neesenciálnych kyselín a tiež omega -6 nenasýtených mastných kyselín. Tieto dve zložky podporujú pokožku v jej zdravom stave. Pôsobí priaznivo hlavne na pokožku s akné, pretože práve zložky omega -6 mastných kyselín pôsobia protizápalovo, pokožku krásne hydratuje a tak napomáha lepšiu priepustnosť aktívnych látok do pokožky tela. Výhodou arganového oleja je tiež fakt, že neupcháva póry. Takže je vhodný na akýkoľvek druh pokožky.

Nielen do kuchyne

Niektoré z prínosov arganového oleja zahŕňajú jeho schopnosť urýchľovať hojenie rán, znižovať hladinu cholesterolu, liečiť rakovinu, zlepšiť zdravie vlasov, pokožky a nechtov, optimalizovať tráviaci systém, zvládnuť cukrovku a posilniť zdravie srdca.

Pridáva sa často do šalátov, ochucuje kuskus a rôzne omáčky. Arganová buničina sa dá dokonca spracovať ako pasta akou je napríklad arašidové maslo.

Vzhľadom na to, že sa dá arganový olej používať nielen v potravinovom priemysle, patrí k všestranne používaným olejom, na vnútorné aj vonkajšie použitie.

Chráni proti rakovine

Arganový olej je plný antioxidantov a triterpenoidov, ktoré podľa výskumov dokážu priaznivo ovplyvňovať hladinu voľných radikálov v ľudskom tele. Práve voľné radikály spôsobujú tvorbu rakovinových buniek a ďalšie iné chronické ochorenia spôsobené mutáciu zdravých buniek.

Skvelý hydratačný účinok na pokožku

Vďaka vitamínu E a mastným kyselinám dokáže arganový olej dokonale hydratovať pokožku celého tela. Táto vlastnosť robí tento olej ideálnym produktom, ktorý prirodzene zvyšuje hydratáciu aj tej najsuchšej pokožke. Je rýchlo a ľahko vstrebateľný, nedráždi pokožku ani v tých najcitlivejších oblastiach a to z neho urobilo skvelý prírodný hydratačný prostriedok na pleť a pokožku. Ľahko sa rozotiera po celom tele. Netreba vynechať ani krk a tvár. Pokožka zostane jemná, vyživená a pružná.

Arganový olej dokáže pôsobiť ako skvelý hydratačný prostriedok, ktorý dodá pokožke žiarivý vzhľad a pravidelným používaním môže dokonca znížiť viditeľnosť vrások. Jeho antioxidačné účinky pôsobia na pokožku blahodárne a zabraňujú jej starnutiu. Dokáže pokožku obnoviť a ponechať jej mladistvý pocit jemnosti.

arganový olej účinky

Šetrný k vašim vlasom

Ak trpíte lámavými alebo suchými vlasmi, určite vyskúšajte práve arganový olej. Spôsobov, ako ho efektívne použiť je hneď niekoľko. Môžete ho používať pravidelne ako kondicionér alebo ako masky a zábaly. Vlasy budú lesklé, hodvábne a pomôže aj pri štiepení končekov. Korienkom vlasov zasa pomáha zosilnieť a zabraňuje vysúšanie pokožky hlavy a tvorbe lupín.

Problém so suchou pokožkou

Mnohí ľudia trpiaci ekzémom a veľmi suchou pokožkou pomáhajú zmierniť podráždenie práve aplikovaním prípravkov z arganového oleja na postihnuté miesta. Látky obsiahnuté v takýchto prípravkoch pomáhajú vďaka vitamínu E a mastných kyselinám vynikajúco zrevitalizovať poškodené miesta na pokožke, zabrániť opätovnému vysušeniu a svrbivosti. Všetky zložky arganového oleja obohacujú pokožku o potrebné živiny a upokojujú podráždené miesta.

Dokonca sa hodí aj pri liečbe akné, kedy mnohé oleje a prípravky s hydratačným efektom môžu vyvolať skôr zhoršenie stavu. Narozdiel od nich pôsobí arganový olej upokojujúco a šetrne. Napomáha aktívnemu hojeniu pokožky a to vďaka obsahu veľkého množstva antioxidantov. Tie sa postarajú o zmiernenie zápalových reakcií a pomáhajú uzdraviť poškodené kožné bunky.

Zbavte sa strií v tehotenstve

Nejedna budúca mamička má obavu pred vznikom strií na pokožke v oblasti rastúceho bruška a prsníkov či stehien. S pribúdajúcou váhou sa pokožka začne napínať a po pôrode môže spôsobiť nepekné strie a jazvy. Preto je vhodné myslieť na ošetrovanie pokožky nielen spomenutých problematických miest, ale aj na pokožku celého tela. Vmasírovaním pár kvapiek prírodného arganového oleja nič nepokazíte. Práve naopak. V ponuke je tiež niekoľko kozmetických prípravkov určených práve pre budúce mamičky, ktoré práve na báze výťažkov z arganového oleja dodajú pokožke dokonalú pružnosť.

Krásne hydratované pery

Ak sa vám často stáva, že počas chladných a mrazivých dní máte popraskané pery, siahnite po rýchlej pomoci v podobe tohto prírodného zvlhčovača. Arganový olej je ideálny produkt, ktorý zaistí, že vaše pery budú hydratované, jemné a pružné.

Použitie výrobkov s arganovým olejom a prírodného arganového oleja

Aplikáciou niekoľkých kvapiek prírodného arganového oleja na pokožku zabezpečíte jej dokonalú hydratáciu. Použiť ho môžete nielen na pokožku, ale aj na vlasy a nechty. Stačí ak si malé množstvo oleja nanesiete na nechtové lôžka a necháte pôsobiť niekoľko minút alebo kľudne aj hodinu. Nechty budú po takejto pravidelnej kúre pevnejšie a prirodzene lesklé.

Antioxidanty, ktoré arganový olej obsahuje, sú všeobecne známe pre svoje hojivé schopnosti. Pomáhajú pokožke, ktorá je podráždená, popraskaná, poškodená, suchá alebo dokonca spálená. Prípravky s arganovým olejom sú veľmi obľúbené pre hydratačné účinky, urýchlenie hojivých procesov a ako prevencia pred vysušenou pokožkou a vlasmi.

arganový olej použitie

Pár kvapiek tohto zázračného tekutého zlata nezabudnite aplikovať pred spaním aj na pokožku nôh. Suché a popraskané päty ocenia zábal, vďaka ktorému sa pokožka v týchto miestach obnoví a hydratuje. Tajomstvo jemnej pokožky na nohách je ale v pravidelnom aplikovaní.

Hlavnou výhodou používania arganového oleja je to, že ho môžete v prírodnej forme používať takmer na všetko. Jeho čistá prírodná forma sa dá používať priamo z fľaše, v ktorej ste tento vzácny olej kúpili. Stačí z nej použiť pár kvapiek, zatvoriť a položiť na chladnejšie a tmavšie miesto.

Ak preferujete skôr kozmeticky spracované prípravky, široký sortiment nájdete v každej drogérii.

Hore uvedené dôvody, prečo používať arganový olej ani zďaleka nie sú všetky. Tento vzácny olej ich má ešte omnoho viac. Vďaka tomu sa stal viac a viac obľúbeným doplnkom stravy, no jeho hlavným využitím zostal predsa len kozmetický priemysel.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Arganový olej