Šípkový olej má uplatnenie v kozmetickom aj farmaceutickom priemysle – prečo si ho zaobstarať?

To, ako šípky vyzerajú a aj to, že sú vitamínovou bombou vo forme čaju, sirupu či džemu, je vám zrejme dobre známe. Vedeli ste, že existuje aj olej z tejto rastliny?

šípkový olej

Šípkový olej sa získava zo semien šípky tým, že sa lisujú za studena, nemá žiadnu charakteristickú vôňu a farbu jantáru. Má omladzujúce, ošetrujúce, hojivé a regeneračné účinky. Pozrime sa však na jeho zloženie i účinky detailnejšie.

Šípky a ich zber

Šípky rastú na jeseň voľne skoro všade. Lesklé červené šípky, ktoré dozrievajú v auguste a septembri, sú 2-3 cm dlhé a ich tvar býva rôzny, od vajcovitého až po guľatý. Ľahko ich nájdete popri poľných cestách, lesoch, lúkach alebo aj uprostred dedín. Sú doslova preplnené vitamínmi – obsahujú veľa flavonoidov, polyfenolov a vitamínu C, ktorý podporuje celkovú imunitu, posilňuje zuby, kosti, tkanivá a bunky.

Dobrou radou je počkať si na prvé mrazy a až potom sa vydať na zber šípok. Oblečte si staršie oblečenie, nájdite rukavice a nožnice a nachystajte si tašku alebo košík.

šípky

História šípkového oleja

História šípkového oleja siaha až do staroveku, kedy ich pre ich liečivé vlastnosti využívali Egypťania, ale i Indiáni. Liečivý vplyv šípok bol popísaný už v 11. storočí v anglosaskom herbári.

Indiáni aj Egypťania si šípkový olej vedeli vyrobiť pomalým varením, ale tiež lisovaním za studena. Šípky však využívali aj na varenie sirupov, odvaro či destilátov, ktoré využívali v tradičnej medicíne.

Čo obsahuje šípkový olej?

Šípkový olej má neuveriteľné množstvo pozitívnych účinkov pre naše zdravie. Chráni pokožku a zvyšuje výmenu buniek, pretože obsahuje vitamín E, vitamín C, vitamín D a Beta-karotén, teda antioxidanty, ktoré pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom, čo z neho robí prevenciu vzniku rakoviny.

Šípkový olej v sebe ukrývy esenciálne mastné kyseliny, ako je kyselina linolová, palmitovú a olejová, ale aj gama linolénová kyselina. Keď olej prenikne pokožkou, z mastných kyselín sa stanú prostaglandíny a tie majú funkciu pri regenerácií tkanív a buniek.

Olej zo šípok je teda výborný na obnovu pokožku a pomáha tiež spomaľovať jej starnutie. Okrem esenciálnych mastných kyselín za to môže aj vysoký obsah vitamínu C, pričom práve šípkový olej je jedným z najbohatších rastlinných zdrojov tohto vitamínu.

Kedy sa šípkový olej používa?

Ako sme už uviedli, olej zo semienok šípok má veľmi široké použitie a jeho účinky na naše zdravie sú blahodárne. Pomôže vám pri týchto zdravotných a kozmetických ťažkostiach:

Strie

Šípkový olej má pre pokožku priam zázračné účinky a jeho využitie je mnohostranné. Olej bojuje proti jazvám a striám, takže je výborný pre mamičky, aby sa zbavili strií z náhleho nárastu bruška a iných partií. V tehotenstve sa odporúča používať olej dvakrát denne po dobu dvoch až troch mesiacov.

Hojenie rán a jaziev

Tento olej pomáha s hojením rán. Je jedno, či boli spôsobené zranením alebo chirurgickým zákrokom, olej vyhladí nerovnosti na koži a zjemňuje aj začervenanie. Olej zo šípok je výborný na podporu hojenia jaziev a môže zjemniť vzhľad aj starších jaziev. Je výborný aj pri odstraňovaní jazvičiek spôsobených akné.

Protivráskový účinok

Šípkový olej má protizápalové účinky a odporúča sa pre ženy so suchou a zrelou pleťou, kedy pôsobí ako “anti-age” prostriedok. Šípkový olej pôsobí aj na už vzniknuté vrásky, na ktoré má zjemňujúci a vyhladzujúci účinok. Samozrejme, vhodný je i ako prevencia, pretože pokožke dodá pružnosť a hydratuje ju.

Kožné choroby

Ak máte kožné ochorenia (ako napr. ekzém, psoriáza, či akné), tiež by ste mali tento olej skúsiť.

Pleť

Olej môžete použiť aj ako náhradu denného krému, keďže pokožku krásne zvláčni a zhydratuje, prípadne ho môžete primiešať do vášho krému, ktorému sa tak znásobí účinok a pridáte doň výživné látky. Šípkový olej je ideálny na čistenie pokožky, pretože ju zbavuje škodlivých látok a zároveň ju ošetruje. Priaznivo pôsobí na jej rozžiarenosť, farbu i celkovú elasticitu.

Suchá pokožka tela

Ak vás trápia suché miesta na tele, najmä lakte či kolená, používajte pravidelne šípkový olej. Olej sa odporúča aplikovať aj na pokožku tesne po peelingu, kedy vás nebude trápiť podráždenie, ale vaša pokožka bude lesklá a žiarivá. Rovnako môžete olej používať aj ako náhradu telového mlieka po sprchovaní.

Masážny olej

Kto má rád masáže, nepochybne ocení, že šípkový olej je dobrý aj pri masírovaní. Úžasnú masáž docielite, ak zmiešate šípkový olej s pomarančovým a klinčekovým, prípadne iným esenciálnym vonným olejom podľa vášho vkusu.

šípkový olej účinky

Pery

Nemáte v láske pomády a balzamy na pery z drogérií? Použite šípkový olej, ktorý suché pery ochráni pred popraskaním (odporúča sa hlavne počas zimných mesiacov).

Popáleniny

Ak ste sa spálili na slnku, použite šípkový olej, ktorý zmierni pálenie a začervenanie. Šípkový olej pomáha aj pri popáleninách, kedy stačí na popálené miesta jemne natrieť tenkú vrstvu oleja.

Nechty

Šípkový olej je výborná výživa na suché nechty, ktoré sa zvyknú štiepiť a lámať.

Vlasy

Pre suché, zničené a lámavé vlasy si v miske zohrejte trochu šípkového oleja, aplikujte ho masírovaním do pokožky hlavy a vlasov, nechajte hodinu pôsobiť a opláchnite šampónom. Pri lupinách sa odporúča pravidelne malé množstvo vmasírovať do vlasovej pokožky.

Osteoartróza

Tento olej zlepšuje flexibilitu a znižuje bolesť, dokonca zmierňuje zápal, ak sa pridá do kúpeľa.

Šípkový olej pre deti

Olej je vhodný aj pre deti, ktoré majú kožné problémy ako napríklad u detí časté ekzémy, ale pomôže vám aj pri odstraňovaní jazvičiek po kiahniach.

Kto by sa mu mal radšej vyhnúť?

Olej sa neodporúča ľuďom s veľmi mastnou pleťou a tým, ktorých aktuálne trápi veľmi silné a zapálené akné.

Ako sa používa?

Šípkový olej je vo väčšine prípadov určený len na vonkajšie použitie, a to na pokožku, vlasy, ale aj nechty.

Na trhu nájdete mnoho produktov a kozmetických prípravkov s výťažkami z tohto vzácneho oleja. Najideálnejšie je zaobstarať si stopercentný za studena lisovaný šípkový olej, najlepšie v bio kvalite. Stopercentný šípkový olej má hustejšiu a hutnejšiu konzistenciu, preto sa pre lepšiu manipuláciu odporúča miešať ho s iným rastlinným olejom, vhodný je napríklad stopercentný mandľový olej, ktorý šípkový olej pekne rozriedi.

Nájdete však aj jemnejšie verzie, ktoré nie je treba zmiešavať a vďaka svojmu zloženiu sa do pokožky ľahko vstrebú, preto je pred kúpou vhodné si o danom šípkovom oleji vhodné zistiť si aj túto informáciu.

Pri používaní oleja platí, že na všetko dobré sa oplatí čakať, takže výsledky nečakajte po pár dňoch. Ak budete olej používať dlhodobo a pravidelne, výsledky sa objavia.

šípkový olej použitie

Šípkový olej na vnútorné použitie

Olej zo šípok môžete užívať aj vnútorne a odporúča sa napríklad pri ťažkostiach s obličkovými, ale i so žlčníkovými kameňmi. Ak chcete podporiť obranyschopnosť organizmu, užívajte ho počas chrípkového obdobia, alebo počas jesene a zimy. Použiť ho tiež môžete na ťažkosti s ďasnami aj na paradentózu. Výborný je tiež ako prevencia srdcovocievnych ochorení.

Pri týchto olejoch na vnútorné použitie si ale treba dávať pozor, pretože nie je určený pre malé deti a zvykne mať aj odporúčané dávkovanie. Zvyčajne je to jedna čajová lyžička jedenkrát za deň.

Recept na domáci šípkový olej

Olej zo šípok si môžete vyrobiť doma tak, že sušené šípky rozdrvíte a zmiešate ich v pomere 1:1 s jojobovým alebo s iným neutrálnym olejom. Môže to byť napríklad aj mandľový či panenský olivový olej. Zmes nechajte 6 týždňov stáť v sklenenej nádobe. Po 6 týždňoch olej preceďte a skladujte v sklenenej nádobke, ktorú dobre uzavriete.

Ideálna je tmavá sklenená fľaštička, ktorá zabráni prenikaniu svetla k oleju. Vďaka tomu vám olej vydrží až rok. Skladujte ho na tmavom a chladnom mieste.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Šípkový olej