Doprajte si avokádový olej nielen v kuchyni. Objavte jeho silu v starostlivosti o pokožku

Exotické ovocie avokádo pozná asi väčšina z nás. Stalo sa veľmi obľúbenou súčasťou v čoraz viac domácnostiach predovšetkým pre svoje zdraviu prospešné účinky na náš organizmus. Pripravujeme si z neho typickú avokádovú pomazánku, pridávame ho do šalátov alebo si na ňom pochutnáme len tak. Vedeli ste, že veľmi účinný je z neho aj olej? Zoznámte sa s jeho všestranným využitím v rôznych oblastiach.

avokádový olej

Málo známy avokádový olej plní viaceré funkcie

Objavte blahodarné účinky avokádového oleja, ktorí plnohodnotne využijete nielen pri varení najrôznejších pokrmov, ale aj v starostlivosti o pleť vlasy a nechty. O cennom avokádovom oleji vie zatiaľ naozaj len málo z nás. Zväčša sa zameriavame priamo na konzumáciu avokáda samotného, ktoré je pre svoje zdravé zloženie plné vitamínov, minerálov a stopových prvkov, považované za obľúbenú superpotravinu na celom svete.

Toto ovocie sa zvykne volať aj tzv. maslové ovocie, pretože jeho konzistencia nápadne pripomína klasické maslo. Najčastejšie sa k nám avokádo dováža z Mexika, kde rastie na strome Hruškovca amerického. Ďalšie oblasti, ktoré exportujú tento druh ovocia sú aj Keňa, Izreal alebo Chile.

Špecifikáciou tohto oleja je, že avokádový olej sa ako jeden z mála rastlinných olejov vyrába z dužiny a nie zo semien, ako to býva zvykom pri iných rastlinných olejoch. Jeho jedinečné vlastnosti na naše zdravie sa ešte viac zefektívnia ak ho používame extra panenský. Ten sa vyrába z dužiny avokáda, ktorá sa lisuje za studena a teplota pri samotnej výrobe tohto oleja nepresiahne 35 stupňov Celzia.

Práve tento jedinečný šetrný postup garantuje, že v extra panenskom avokádovom oleji zostanú všetky jeho výživné látky, vitamíny, minerály a stopové prvky. Všetky spomínané aktívne látky sú pre naše telo veľkým prínosom a pravidelným užívaním avokádového oleja dokážu plnohodnotne podporiť imunitný systém, predchádzať sezónnym ochoreniam a pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch.

Hľadáte veľké množstvo vitamínov? Využite avokádový olej

Avokádový olej svojim zložením obsahuje hneď niekoľko druhov vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Najviac cenné v tomto oleji sú hlavne omega 3 mastné kyseliny a omega 6 mastné kyseliny. Okrem nich sú tu zastúpené aj kyselina listová a kyselina pantoténová. Ďalej sa tu nachádza veľké množstvo vitamínov, predovšetkým vitamín A, C, E, D, K, B1, B2, B6. Z minerálnych látok spomeňme najmä fosfor, horčík, sodík, draslík, selén, vápnik, železo a zinok. Netreba zabudnúť ani na karotenoidy, medzi ktoré patrí napríklad luteín, ktorý chráni zdravie našich očí, a na koniec nezabudnime ani na lecitín, ktorý aktívne regeneruje bunky v celom organizme.

avokádový olej účinky

Všestranné použitie avokádového oleja v domácnosti vás milo prekvapí

Avokádový olej patrí k vysoko efektívnym prírodným olejom, ktoré majú v domácnosti veľmi všestranné použitie. Vo všeobecnosti ho môžeme rozdeliť na vnútorné a vonkajšie použitie.

Vnútorné použitie

Svojou jemne orieškovou chuťou a vôňou je pre niekoho celkom chutnou alternatívou nahradenia obyčajného oleja v kuchyni. Nie každému však práve chuť avokádového oleja vyhovuje, pretože očakával neutrálnejšiu chuť. Podobne, ako väčšina zdraviu prospešných olejov aj avokádový olej je najideálnejšie používať tepelne neupravený v studenej kuchyni. Vtedy si totiž zachová všetky vitamíny a zdraviu prospešné látky. Dá sa použiť aj pri klasickom varení a vysmážaní, pretože má vysoký bod prepálenia. Najčastejšie sa dá použiť pri príprave šalátov, šalátových zálievok a dresingov, do omáčok a polievok, ale aj ako liek užívaný pravidelne po lyžičkách ráno alebo večer.

Vonkajšie použitie

Extra panenské oleje sa stávajú čoraz viac obľúbenými v používaní pri starostlivosti o pokožku, vlasy a nechty. Svojim zložením majú totiž dokonalé vlastnosti:

 • hydratujú suchú a popraskanú pokožku
 • upokoja svrbivú pokožku
 • obnovujú poškodenia kože
 • chránia pred ultrafialovým žiarením

Avokádový olej vďaka svojej absorbčnej vlastnosti môžete využiť aj tak, že ho zmiešate s akýmkoľvek iným obľúbeným pleťovým alebo telovým krémom alebo olejom a aplikovať tak spolu na pokožku.

Účinok kyseliny linolovej a kyseliny olejovej spolu s vitamínom E, A, D a lecitínom efektívne pôsobia na pokožku tela, na rast, spevnenie a lesk vlasov a pevnosť nechtov. Domáci avokádový peeling si môžete vyrobiť pomocou avokádového oleja a mletej zrnkovej kávy, pleťovú masku zasa spojením avokádového oleja, vaječného žĺtka a kvapky medu. Obidva prípravky aplikujte na pleť, nechajte pôsobiť a umyte.

Ak túžite po krásnom bohatom účese, zabráňte vypadávaniu vlasov pomocou zábalu s avokádovým olejom, ktorý aplikujete priamo ku korienkom vlasov, necháte pôsobiť niekoľko minút a umyjete šampónom.

avokádový olej užívanie

Zdravotné benefity avokádového oleja

Okrem všetkých spomenutých pozitív na ľudské telo má avokádový olej aj výborné vlastnosti na zdravie všeobecne. Pomáha najmä pri:

 • kožných chorobách a rezných poraneniach
 • bolestiach kĺbov
 • psoriáze a lupienke
 • problematickej pleti a akné
 • detoxikácii a diétach
 • prevencii civilizačných chorôb
 • pri prevencii kŕčových žíl

Dostupnosť a uskladnenie avokádového oleja

Tak ako ostatné zdraviu prospešné oleje, aj avokádový olej je ľahko dostupný v obchodoch s bio výrobkami, e-shopoch zdravej výživy alebo špecializovaných obchodoch a lekárňach. Ešte neotvorený olej stačí nechať na poličke v komore, či špajzi alebo na poličke. Po otvorení avokádový olej uskladňujeme v chladničke a snažíme sa ho spotrebovať najlepšie do pol roka. Vtedy zostanú všetky jeho vlastnosti najviac prospešné pre naše zdravie.

Dávkovanie a vedľajšie účinky

Tak ako u iných olejoch a prípravkoch zdravej výživy, dôležité je prečítať si základné zloženie a presné dávkovanie. Ideálne je zakúpiť si extra panenský avokádový olej, ktorý je bez farbív, konzervantov a iných prídavných látok, ktoré tento olej ochudobňujú o jeho výnimočnosť. Zvyčajne sa užíva jedna čajová lyžička oleja ráno pred jedlom a večer pred spaním. O možných vedľajších účinkoch by vás mal informovať lekár alebo lekárnik, s ktorým konzultujete užívanie všetkých produktov zdravej výživy a výživových doplnkov.

Avokádový olej je vynikajúci na použitie v kuchyni aj na vonkajšiu starostlivosť o pokožku, vlasy či nechty, predovšetkým vďaka jeho zdravotným benefitom. Tie sú spôsobené najmä vplyvom antioxidantov, minerálov, esenciálnych mastných kyselín a rôznych vitamínov, obsiahnutých v tomto prírodnom oleji. Vyskúšajte ho aj vy a vyťažte z neho, čo najviac benefitov pre vaše zdravie.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Avokádový olej