Senovka grécka pomôže dojčiacim mamičkám aj ľuďom s cukrovkou

U nás je senovka grécka pomerne málo známou rastlinou. V teplejších krajinách a alternatívnej medicíne je považovaná za všeliek. Jej zázračné účinky a výraznú arómu môžete spoznávať pitím z čaju zo sušených plodov.

senovka grécka

Predstavujeme senovku grécku

Senovka je rastlina s bôbovitými plodmi a drobnými okrúhlymi listami. Dorastá do výšky 60 až 90 cm. Od apríla do júla kvitne svetložltými kvetmi. Zmienky z minulosti o nej poznáme z Ázie aj zo starovekého Egypta. Liečitelia ju používali na zlepšenie trávenia, podporu tvorby materského mlieka, ale aj na hojenie rán a popálenín. Ak ste už navštívili Indiu, je možné, že senovka bola jednou z ingrediencií vášho jedla.

Na pestovanie potrebuje senovka klimatické podmienky Stredomoria. Uprednostňuje vápnité pôdy a dostatočnú vlhkosť, teplo a veľa slnečných lúčov. Semená sa vysádzajú na jar, plody dozrievajú na jeseň.

Vzhľadom na naše podnebie je pomerne ťažké vypestovať si senovku doma. V obchodoch s bylinkami sú našťastie dostupné kvalitné semená tejto rastliny, z ktorých si môžete pripraviť čaj, plný výživných látok:

  • železo – dôležité pri tvorbe krvi, teda ako prevencia anémie
  • magnézium – minerál, nevyhnutný pre zdravie, jeho užívaním sa zbavíte kŕčov, získate pokojný spánok a mnoho ďalších účinkov
  • mangán – potrebný pre dostatok energie, rast kostí, chráni srdcovocievny systém pred chorobami, tiež podporuje tvorbu materského mlieka
  • vitamíny B3, B6
  • vláknina – nevyhnutná pre zdravie tráviacej sústavy
  • diosgenín – účinná látka, zabezpečuje optimálnu hladinu hormónov u mužov i u žien, pomáha tvorbe materského mlieka
  • antioxidanty, napríklad cholín, trigonelín, flavonoidy – prečisťujú organizmus a chránia ho pred toxínmi, vrátane karcinogénov, zabraňujú vzniku ochorení srdca a ciev, cukrovky a ďalších
  • saponíny – pôsobia proti únave, zlepšujú vstrebávanie cholesterolu

Účinky senovky gréckej

Ako sme už spomínali, senovka má svoje miesto v tradičnej ázijskej medicíne už od obdobia staroveku. Ako liek alternatívnej medicíny pomáha pacientom s rôznymi ťažkosťami dodnes.

senovka grécka účinky

Zvýšenie tvorby materského mlieka a rast pŕs

Mamičky, ktoré majú problém s tvorbou materského mlieka, hľadajú riešenie v rôznych čajoch a výživových doplnkoch. Senovka je jednou z najúčinnejších a najbezpečnejších bylín v tomto období.

Mlieko sa začína tvoriť v zvýšenom množstve vďaka diosgenínu, ktorý stimuluje tvorbu hormónu estrogénu. Magnézium a vitamíny v senovke zas zabezpečia, že bude veľmi kvalitnou potravou pre bábätko.

Podporu tvorby estrogénu ocenia aj ženy, ktoré nedojčia, ale túžia po plnšom dekolte. Samotná rastlina síce nedokáže zväčšiť prsia o niekoľko čísel, no po dlhodobejšom užívaní môžete spozorovať ich spevnenie a krajší tvar.

Zbohom ženských problémom

Nepríjemnou súčasťou života žien je často bolestivá a nepravidelná menštruácia. V pokročilejšom veku sú to príznaky klimaktéria. Potlačiť, alebo sa ich úplne zbaviť je najlepšie pomocou prírodných prostriedkov. Senovka je, vzhľadom na svoju schopnosť „upokojiť“ rozbúrené hormóny, správnou voľbou pri takýchto ťažkostiach.

Afrodiziakum pre mužov aj pre ženy

Senovka je často používanou ingredienciou do prípravkov na zvýšenie sexuálnej túžby.

Tak, ako u žien estrogén, u mužov podporuje tvorbu testosterónu. Okrem toho zlepšuje prekrvenie pohlavnej sústavy a pôsobí ako „životabudič“.

Prevencia rakoviny pŕs a hrubého čreva

Diosgenín, spolu so saponínmi, pektínom, tanínom a ďalšími antioxidantmi, úspešne spomaľujú až zastavujú vývoj rakovinových buniek v tele. Za pomoci vlákniny pomáhajú odstrániť toxíny a chrániť prirodzenú flóru hrubého čreva pred negatívnym pôsobením škodlivých látok. Potenciál senovky gréckej v boji proti rakovine potvrdilo aj niekoľko vedeckých výskumov.

Zlepšuje trávenie

Problémy s plynatosťou či nadmernou tvorbou žalúdočnej kyseliny vyrieši čaj zo senovky. Upokojí nepríjemné pálenie a naštartuje látkovú premenu. To znamená, že vás už jedlo nezaťaží, naopak, energiu z neho využijete oveľa efektívnejšie.

Pomáha znížiť hladinu cholesterolu

Podľa štúdie, uverejnenej v magazíne The British Journal of Nutrition, dokáže pravidelné užívanie senovky významne pomôcť zbaviť sa škodlivého cholesterolu v tele. Tým pôsobí ako prevencia artériosklerózy, infarktu a ďalších ochorení srdca a ciev.

Pri cukrovke stabilizuje hladinu cukru v krvi

Ak vám diagnostikovali diabetes, zaradením dennej dávky 15 až 20 gramov semien senovky do diéty vám môže pomôcť udržať hladinu cukru v krvi v norme.

Pomôže na bolesť hrdla a dýchaciu sústavu

V tradičnej čínskej medicíne sa výluh zo senovky používal aj proti bolestiach hrdla. Teplý čaj s medom vám pomôže vyliečiť sa z angíny, chrípky či prechladnutia.

Má senovka grécka nežiaduce účinky?

Aj keď ide o prírodný liek, ak užijete väčšie množstvo, senovka má nežiaduce účinky. V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť s hnačkou, bolesťami hlavy, môže znížiť hladinu cukru v krvi a nadmerné užívanie sa prejavuje aj zvláštnym zápachom moču.

Ak sa počas užívania senovky objaví alergická reakcia, ihneď ju prestaňte užívať a poraďte sa s lekárom.

senovka grécka užívanie

Ako užívať senovku grécku

Čaj z mletých semien senovky pripravíte tak, že 1 čajovú lyžičku semien rozdrvíte v mažiari a potom ich zalejete zovretou vodou v šálke. Nechajte prikryté vylúhovať 3 – 5 minút a sceďte. Pite 1 – 2x denne. V obchodoch sú dostupné aj celé semená rastliny, ktoré môžete nechať v horúcej vode napučať a zjesť. Senovku možno kombinovať napríklad s benediktom lekárskym.

Tinktúra sa užíva 2 až 3 x denne v množstve, aké odporúča výrobca či lekár. Podobne je to aj pri užívaní vo forme výživových doplnkov – záleží na tom, aký problém sa snažte vyriešiť.

Doplnky pre ženy sa vyrábajú z čistej senovky gréckej (na podporu laktácie), alebo v kombinácií s angelikou čínskou, feniklom, sójou, kolagénom a ďalšími zložkami (na zväčšenie poprsia). Pre mužov sa v doplnkoch na zvýšenie energie a libida môže kombinovať s kotvičníkom, vitamínmi, horčíkom a zinkom.

Okrem toho je senovka aj tradičné korenie, ktoré sa používa najmä v indickej kuchyni. Je veľmi aromatická a často býva súčasťou zmesi na kari.

Aké sú skúsenosti s užívaním senovky gréckej?

Senovku chvália najmä dojčiace mamičky. Zvýšenie tvorby materského mlieka spozorovali už na tretí deň užívania. Užívateľky tabliet za zväčšenie poprsia uvádzajú, že účinky sa dostavili v podobe pevnejších pŕs.

U mužov starších ako 30 rokov, sú obľúbené výživové doplnky zo senovky, obohatené o vitamíny, ktoré slúžia na zvýšenie hladiny testosterónu a zvýšenie energie. Ich účinky potvrdili po dlhodobom užívaní.

Spektrum účinkov senovky je naozaj široké. Problémy s trávením, nestabilnými hladinami hormónov, tvorbou mlieka aj cukrom v krvi môže odstrániť behom niekoľkých dní.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Senovka grécka