Trápi vás oslabená imunita? Skúste výnimočný manuka med z Nového Zélandu

K liečeniu bežnej nádchy a chrípky patrí oddych, teplá prikrývka a horúci čaj s medom. Sladká chuť a vôňa kvalitného medu vám iste nie je cudzia. Existuje však aj taký, ktorý lieči oveľa viac, ako len boľavé hrdlo. Zoznámte sa s manuka medom.

manuka med

Čo je manuka med a odkiaľ pochádza?

Manuka med pochádza z takmer nedotknutej prírody Nového Zélandu. Rastlinu manuka poznali už tamojší pôvodní obyvatelia Maori. Preklad názvu v ich jazyku znamená „cítim sa dobre“. Na liečenie chorôb používali čerstvú rastlinu, alebo výluh. Ako najlepší spôsob, ako vyťažiť z manuky to najlepšie, sa ukázala výroba medu.

Med sa získava z kríkov manuky, ktoré počas roka kvitnú len niekoľko týždňov. Úle sú rozmiestnené v odľahlých oblastiach, najčastejšie na severnom ostrove Nového Zélandu.

Manukový med je v mnohom podobný nášmu, kvalitnému medu z rôznych oblastí Slovenska. Jeho liečivé vlastnosti sú však oveľa silnejšie.

V čom je iný ako bežný med? Liečivá sila MGO

Výnimočným ho robí účinná látka Metylglykoxal (MGO), ktorý sa v bežnom mede nenachádza. Metylglykoxal vzniká z chemickej zlúčeniny dihydroxyaceton (DHA), ktorá sa získava z nektáru kvetov manuka. Aby bola koncentrácia MGO v mede čo najvyššia, musí zrieť určitú dobu pri teplote 37°C. Čím je koncentrácia účinnej látky vyššia, tým je manuka med účinnejší proti baktériám.

Po dozretí sa obsah MGO v medoch testuje a označuje číslom, ktoré znamená jeho minimálnu hodnotu. Stretnúť sa môžete s takýmito hodnotami:

  • MGO 30+
  • MGO 100+
  • MGO 250+
  • MGO 400+
  • MGO 550+
  • MGO 850+

Manukový med s koncentráciou MGO 850+ je zatiaľ najsilnejší, aký môžete dostať. Je vhodný na liečenie zápalov, aj ako podporná liečba rôznych chronických ochorení.

Obsah liečivých látok v manuka mede je výsledkom osobitej starostlivosti pestovateľov o kvety manuka a špeciálnych postupov pri výrobe medu. Aby produkt mohol získať označenie manuka med, musí úspešne vyhovieť 5 atribútom chemickej skúšky a DNA skúšky peľu. Ak nevyhovie čo i len v jednom parametre, nemôže mať označenie manuka.

Ako účinkuje manuka med?

Manuka med nemôže plne nahradiť antibiotiká. Môže vám však slúžiť ako spoľahlivá prevencia, zbaviť vás bežného prechladnutia a iných ochorení, na ktoré antibiotiká nie sú potrebné. Nádcha však zďaleka nie je jedinou chorobou, pred ktorou vás kvalitný manuka med ochráni.

Silný bojovník proti zápalom

Kdekoľvek v tele sa zápal nachádza, môže narobiť veľké problémy. Neliečený sa stane chronickým, ktorý si už vyžaduje dlhodobú liečbu. K zápalu patria obávané antibiotiká, ktoré ho síce zničia, ale za cenu straty baktérií, ktoré potrebujete na zdravé fungovanie imunitného systému. Ak sa zápal objaví, treba ho zničiť už v zárodku.

Ak vám váš lekár predpísal antibiotiká, berte ich. Manuka med ich síce nenahradí, ale vaše trápenie skráti o pár dní. Neskôr ho môžete užívať ako prevenciu. Svoje účinky preukázal nielen v boji proti bežným zápalom, ale aj proti mukozitíde, ochoreniu slizníc, ktoré je častým vedľajším účinkom chemoterapie.

Zbaví vás bolesti hrdla

Účinky manuka medu proti bolesti hrdla sú potvrdené nie len skúsenosťami užívateľov, ale aj medicínskym výskumom. Úspešne bojuje proti baktérii Streptococcus mutans, ktorá je za bolesť zodpovedná.

Na zdravie ústnej dutiny

Zubný kaz a ochorenia ďasien nás často prinútia k obávanej návšteve zubára. Prevenciou sa bolestiam môžete vyhnúť. Aby ostali zuby a ďasná zdravé, treba odstraňovať baktérie, ktoré spôsobujú zubný povlak a zároveň zachovať tie „dobré“ baktérie, ktoré prirodzene zabezpečujú zdravie ústnej dutiny.

Presne to dokáže manuka med. Je síce sladký, no na rozdiel od rafinovaného cukru, vaše zuby určite nepoškodí. Vyskúšajte cukríky s manuka medom, ktoré udržia vaše ústa čisté a pomáhajú aj pri bolesti hrdla.

manuka med účinky

Žalúdočné ťažkosti

Dobré trávenie je základ zdravia. Bolesti brucha, ale aj niektoré tráviace ťažkosti, spôsobené baktériami, vám pomôže zahnať pár lyžičiek manuka medu. Pomáha potlačiť aj príznaky syndrómu dráždivého čreva a pri pravidelnom užívaní aj zabrániť vzniku žalúdočných vredov.

Proti akné

Aj obyčajný med je obľúbenou ingredienciou domácich pleťových masiek. S manuka medom sa nepríjemných vyrážok zbavíte ešte rýchlejšie, vďaka jeho protizápalovým účinkom.

Hojenie rán a popálenín

Med bol pomocníkom pri hojení rán už v staroveku. Manuka med pomáha predchádzať vzniku zápalu v rane, zatiaľ čo udržiavajú vlhké prostredie, potrebné na to, aby si telo zahojilo ranu samo. Pri popáleninách zmierňuje bolesť a tiež urýchľuje hojenie.

Tieto účinky boli potvrdené aj štúdiou, ktorej sa zúčastnilo 40 pacientov s ťažkými ranami, ktoré sa nehojili. Manuka med dosiahol 88% úspešnosť – rany sa konečne začali zmenšovať. Na drobné nehody, poranenia či kuchynské popáleniny je skvelé mať po ruke takéhoto pomocníka.

Použitie a dávkovanie manuka medu

Dávkovanie manuka medu, tak ako aj výber toho správneho výrobku, závisí od toho, či ho chcete používať preventívne, alebo sa liečiť s jeho pomocou.

Ako prevencia ochorení pre zdravého človeka postačí manuka med s obsahom MGO do 250+. Doprajte si jednu lyžičku denne, najlepšie „len tak“, alebo si ním oslaďte čaj či raňajky. Množstvo môžete zvýšiť podľa vašej chuti.

Ak vás bolí hrdlo, užite 1 lyžičku 2 až 2x denne. Nezapíjajte, nejedzte ani nepite vodu aspoň 30 minút. Na liečenie ochorení, ako je prechladnutie a chrípka, vám odporúčame silnejšie manuka medy, od MGO 400+ vyššie.

manuka med užívanie

Okrem čistého manuka medu sú v špeciálnych predajniach dostupné aj výrobky z neho. Napríklad na ústnu hygienu a liečenie bolesti hrdla môžete vyskúšať cukríky. Proti bolesti hrdla možno siahnuť po sirupe s obsahom vysokokvalitného manukového medu.

Na vonkajšie použitie, proti akné, ekzémom a iným problémom pleti, alebo na každodennú starostlivosť prídu vhod mydlá, pleťové krémy či masky s manuka medom.

Nežiaduce účinky sa týkajú ľudí, ktorí majú alergiu na včely, alebo sa im vyskytuje alergická reakcia pri používaní iných druhov medu. Pozor by si mali dávať aj diabetici, pretože manuka med obsahuje veľa cukru a môže spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi. Tak, ako iné druhy medov, aj ten manukový je vhodný pre deti od 1 roka.

Skúsenosti s manuka medom

Užívatelia najviac dôverujú manuka medom s vyššou koncentráciou MGO, pretože jeho účinky prichádzajú už po niekoľkých dávkach. Podľa užívateľov zaberá Manuka med MGO 550+ na prechladnutie do 2-3 dní.

Pozitívne skúsenosti majú aj užívatelia Manuka medu MGO 250+. Odporúča sa ako prevencia chrípok počas celého roka. Viacerí užívatelia oceňujú jeho výbornú sladkú chuť.

Ak sa chcete vyhnúť návštevám lekára v chrípkovom období, myslite na prevenciu. Manukový med je skvelým prostriedkom na posilnenie imunity. Aj keď vás už nejaké ochorenie postihne, pomôže vám získať vaše zdravie späť čo najrýchlejšie.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Manuka med