Ľanové semienka: Upravia cholesterol aj vysoký tlak

Ľanové semienka majú obrovské množstvo vitamínov, minerálnych látok a benefitov pre naše telo. Veľkou škodou však je, že ich dnes už toľko nepoužívame a nekonzumujeme ako niekedy. Ich prínosy pre ľudské telo vás však možno presvedčia, aby ste ich do svojho jedálnička zaradili.

ľanové semienka

Čo sú ľanové semienka?

Ako už z názvu vyplýva, ľanové semiačka sa spájajú s rastlinou známou pod názvom ľan siaty. Táto plodina je bohatá na živiny, vitamíny a vlákninu. Rastlina sa pestuje práve kvôli spomínaným ľanovým semienkam, ktoré sa dajú kúpiť vo svojej prirodzenej forme alebo vo forme oleja.

Či už si kúpite ľanový olej alebo semienka je na vás. Do svojho jedálnička obe formy veľmi jednoducho zakomponujete. Kým semienka je kvôli stráviteľnosti dôležité pred samotnou konzumáciou rozdrviť, olej je vhodné používať len v studenej kuchyni, napríklad na ochutenie šalátov.

Aké látky obsahujú ľanové semienka?

Ľanové semienka sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Spomeňme niektoré zložky, ktoré sú najviac v semienkách zastúpené:

 • Bielkoviny
 • Tuky
 • Sacharidy
 • Vláknina a potraviny obsahujúce jej vysoký podiel sú dôležité pre správne fungovanie tráviaceho traktu a prečisťovania organizmu. Taktiež je vhodná na posilnenie imunity.
 • Omega 3 mastné kyseliny
 • Lignín
 • Vitamín B1 – nedostatok vitamínu B1 môže spôsobovať niekoľko problémov vrátane únavy, závratov či slabosti. Pri dlhodobom deficite hrozí aj poškodenie nervov.
 • Vitamín B2 – tento typ vitamínu je veľmi dôležitý najmä v období dospievania. Má totižto dôležitú úlohu pri telesnom raste.
 • Vápnik je veľmi dôležitý najmä na zdravé kosti a zuby. Telo ho tiež potrebuje aj pre správnu činnosť srdca či svalov.
 • Železo sa nachádza v hemoglobíne a jeho nedostatok môže sprevádzať niekoľko symptómov ako bledosť, únava, závraty alebo vypadávanie vlasov. Telo si ho nevie vyprodukovať, a preto by ho mal človek prijímať napríklad v strave.
 • Magnézium – upokojuje nervovú sústavu, bojuje proti svalovým kŕčom a podporuje regeneráciu svalstva.
 • Fosfor – zohráva významnú úlohu pri vstrebávaní vápnika.
 • Draslík – dôležitý pre správnu funkciu nervovej sústavy, srdca či obličiek.

Vďaka vysokému obsahu omega 3 mastných kyselín, sú ľanové semienka skvelé v boji proti zápalu, proti autoimunitným ochoreniam a taktiež môžu znižovať vznik určitých druhov rakoviny.

Hovorí sa, že práve vysoký obsah omega 3 mastných kyselín pomáha mnohým ľuďom v chudnutí. Nie je to však isté. Samotná štúdia z roku 2011 totižto sledovala, či tento druh mastných kyselín ovplyvňuje chudnutie. Výsledok štúdie však vykázal malý až skoro žiadny účinok.

V zložení taktiež nesmieme vynechať ani látku pod názvom lignín. Lignín je komplexný polymér nachádzajúci sa v bunkových stenách mnohých rastlín. Dáva rastlinnej hmote drevnatú alebo tuhú štruktúru. Vedci však zistili, že lignín má veľké množstvo rôznych výhod aj pre ľudí.

Podľa nedávnych štúdií sa zistilo, že lignín dokáže znižovať krvný tlak a pomôcť pri chudnutí. Nie je to však úplne isté.

ľanové semienka účinky

Účinky ľanových semienok

Ako sme už spomínali, ľanové semienka majú naozaj obrovské množstvo skvelých účinkov. Poďme sa na ne pozrieť lepšie.

Upravujú cholesterol

Jedným z najlepších účinkov pre ľudí, ktorí trpia vysokým cholesterolom, je práve jeho úprava a znižovanie pomocou ľanových semienok. Štúdie potvrdzujú, že pravidelná konzumácia aspoň 3 polievkových lyžíc ľanových semiačok denne po dobu troch mesiacov môže znížiť celkový cholesterol až o 17 %.

To, čo v ľane pomáha práve na problém s cholesterolom je spôsob viazania žlčových solí. Telo ich následne omnoho jednoduchšie vylučuje.

Pomáhajú kontrolovať cukor v krvi

Dokážu to robiť preto, lebo sú dobrým zdrojom nerozpustnej vlákniny. Tej trvá omnoho dlhšie, kým sa strávi a dostane do krvi, čo znamená, že sa spomaľuje aj samotné uvoľňovanie cukru do krvného obehu.

Znižujú krvný tlak

Pravidelnou konzumáciou ľanových semienok môžete upraviť svoj vysoký krvný tlak. Hlavnú úlohu v tomto prípade hrá kyselina alfa-linolénová. Tá sa považuje za kľúčovú pri možných účinkoch ľanových semien na krvný tlak. Okrem nej však môže mať na tento problém skvelý účinok vláknina. Tá vie chrániť telo pred endotelovou dysfunkciou (abnormality vo vrstve buniek, ktoré lemujú krvné cievy).

Dokážu človeka zasýtiť na dlhší čas

Keďže semienka obsahujú vysoký podiel vlákniny, dokážu človeka zasýtiť na omnoho dlhší čas. Pridajte si ich napríklad do ovsenej kaše, šalátu alebo nejakého jedla a uvidíte, že na ďalší pokrm nepomyslíte niekoľko hodín.

Medzi ďalšie účinky ešte patria:

 • Detoxikujú organizmus
 • Prečisťujú črevá, vďaka čomu skvelo bojujú proti zápche
 • Prospievajú pokožke, vlasom aj nechtom
 • Posilňujú imunitu

Ako konzumovať ľanové semienka?

Ľanové semienka nájdete najčastejšie v dvoch formách a to v ich prirodzenej semienkovej forme, alebo vo forme oleja. Je na vás, na ktorú z nich stavíte. Obe formy sa totižto dajú v kuchyni veľmi jednoducho použiť.

Čo teda z ľanu urobiť?

Smoothies

Začneme od začiatku a od štartu celého dňa. Ľanové semienka sa dajú skvelo použiť v rôznych smoothies nápojoch. Stačí, ak si do svojho ranného pohára nasypete minimálne dve lyžičky. Semienka rozmixujte aj s ostatným ovocím či zeleninou.

S ľanovými semienkami môžete aj piecť

Máte chuť na niečo sladké? Nezabudnite do svojho receptu pridať niekoľko polievkových lyžíc ľanových semienok, najlepšie podrvených. Keď ich podrvíte, telo ich spracuje a získa živiny. Celé semienka často prejdú telom bez nejakých účinkov.

Mnoho ľudí obľubuje chutný a zdravý ľanový chlieb. Okrem neho však túto ingredienciu môžete použiť aj do sladkých muffinov, koláčikov alebo dokonca aj palaciniek.

ľanové semienka užívanie

Šaláty

Do šalátov sa hodia ako bežné semienka, tak aj samotný olej. Výber je na vás. Na dekoráciu sú vhodné skôr semienka, na ochutenie olej. V obchodoch však olej nájdete za vyššiu cenu, a preto mnohí stavia skôr na starú dobrú klasiku.

Cereálne tyčinky

Aj vy si radi kupujete rôzne cereálne alebo proteínové tyčinky? Skúste si ich urobiť doma s pomocou ľanových semienok. Tie im dodajú dostatok vlákniny, vitamínov a iných minerálnych látok.

Na cereálne tyčinky sme si pre vás pripravili aj recept.

Ingrediencie:

 • 1 a ½ šálky ovsených vločiek
 • ½ šálky mandlí
 • 1 balenie datlí
 • 2 polievkové lyžice chia semienok
 • 2 polievkové lyžice slnečnicových semienok
 • 2 polievkové lyžice ľanových semienok
 • ¼ medu alebo agáva sirupu
 • ¼ krémového arašidového alebo mandľového masla

Postup:

Na panvici dozlata opečte ovsené vločky. Datle si dáte do mixéra a necháte pomlieť na úplne jemnú textúru. Vo veľkej mise zmiešate všetky suché suroviny. Následne si rozpálite panvicu a dáte do nej arašidové maslo spolu s medom. Zahriatu zmes následne nalejte na suché suroviny. Všetko poriadne zmiešajte.

Hmotu preneste na plech a uhlaďte. Celý plech zakryte a dajte do chladničky alebo mrazničky na 15 minút. Následne hmotu nakrájajte na tyčinky a servírujte.

Ľanové semienka patria medzi naozajstné skvosty prírody, ktoré by sme nemali ignorovať. Dokážu naše telo nielen ochrániť, ale taktiež vyliečiť od rôznych chorôb. Stavte na ne aj vy a už po chvíli uvidíte sami ten rozdiel.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Ľanové semienka