Konopné semienka – superpotravina s obsahom všetkých aminokyselín

Predstavujeme vám superpotravinu, ktorej účinky boli známe už pred niekoľkými tisíckami rokov. Sú ňou konopné semienka, ktoré dokážu odstrániť niektoré závažné zdravotné ťažkosti a navrátiť ľudskému telu jeho silu a vitalitu. Okrem toho liečia zápaly, posilňujú imunitu a detoxikujú náš organizmus.

konopné semienka

Aké ďalšie priaznivé účinky konopné semienka majú a prečo by odteraz rozhodne nemali vo vašom jedálničku chýbať? A ako si ich pripraviť? Aj k tomu máme pre vás na záver zopár šikovných trikov.

Rastlina konope, matka konopného semienka

Konope je rastlina pochádzajúca z Ázie. Je veľmi nenáročná na podmienky a dokáže rásť prakticky v každom ekosystéme na svete. Konope je v skutočnosti jednou z najodolnejších rastlín, ktoré poznáme. Nepotrebuje žiadne špeciálne pesticídy či herbicídy, pretože jej môže uškodiť iba 8 % známych škodcov. Títo škodcovia sa okrem toho dajú odstrániť prírodnými prostriedkami.

História konopí

Výroba produktov z rastliny zvanej konope patrí so svojou viac ako 10 tisíc ročnou tradíciou k najstarším priemyslom na svete. Najstaršou známou relikviou je kúsok konopnej tkaniny, ktorý pochádza ešte z roku 8000 p.n.l. Konopná rastlina má totiž najsilnejšie prírodné vlákna na svete, a preto bola prvou plodinou, ktorá sa pestovala pre textilný priemysel. Napríklad, oproti bavlne je konope až 4-krát teplejšia a 3-krát pevnejšia. Dokonca aj lepšie pohlcuje vlhkosť.

V histórii sa z konopí vyrábali aj ďalšie produkty, ako lodné laná či papier. Ešte v 19. storočí bolo viac ako 75 % papiera vyrobeného práve z konopných vlákien.

Automobil na konopný pohon

V roku 1941 Henry Ford vyrobil pokusný automobil, ktorý mal karosériu z konopnej živice. Auto fungovalo na konopno-etanolový pohon. Takýto automobil sa však neujal, možno práve kvôli prebiehajúcim anti-konopným kampaniam. Verejnosť si tak v konečnom dôsledku obľúbila autá na ropný pohon.

Konope a konopné semienka

Významným benefitom samotnej rastliny je to, že produkuje tzv. superpotravinu, konopné semienka. Veľa ľudí si konopné semienka spája s psychotropnými vlastnosťami. Nemusíte sa však obávať. Konopné produkty predávané na potravinárske použitie sa získavajú zásadne zo semien technických odrôd, ktoré spomínané vlastnosti nemajú. V zdravej výžive tak majú nezastupiteľné miesto.

Semienka obsahujú všetky aminokyseliny, z čoho je až 8 esenciálnych. Esenciálne aminokyseliny sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu. Keďže si ich telo nedokáže samostatne vyrobiť, tak je organizmus závislý od ich externého prísunu. Preto by ste konopné semienka určite mali zaradiť do svojho jedálnička čo najskôr.

Ďalšie látky, ktoré obsahujú konopné semienka sú:

 • omega-9 mastné kyseliny s ich bohatými protizápalovými účinkami
 • vitamíny A, C, E a K
 • vitamíny skupiny B (B1, B2, B3 a B6), ktoré pomáhajú k správnemu fungovaniu nervovej sústavy a vplývajú na kvalitu vlasov a pokožky
 • minerály, ako napríklad horčík, draslík, vápnik, železo, zinok a jód
 • globulín, ktorý je tretím najviac zastúpeným proteínom v ľudskom tele a je zodpovedný za prirodzenú obranyschopnosť organizmu
 • vláknina

Konopné semienka obsahujú kompletné bielkoviny, preto sú skvelým doplnkom v strave pre vegetariánov či vegánov. Taktiež majú ideálny pomer omega 3 a 6 mastných kyselín, a to 1:3.

TIP: Pokiaľ musíte dodržiavať bezlepkovú diétu, máme pre vás skvelú správu. Semienka neobsahujú lepok, a preto sú vhodné aj pre celiatikov.

Klíčenie a vzhľad

Semienka prirodzene klíčia v jesenných mesiacoch, keď je rastlinka vo vegetačnom období. Majú jemnú orieškovú chuť a na pohľad vyzerajú ako pohánka.

konopné semienka účinky

Účinky konopného semienka

Účinky konopných semienok sú známe už od poľnohospodárskych počiatkov. Semienka sú výborné v prevencii proti niektorým vážnym ochoreniam,strážia náš krvný tlak či prispievajú k správnemu fungovaniu vylučovacej sústavy. Dokonca slúžia aj ako elixír mladosti. Odďaľujú starnutie buniek, vyživujú vlasy, nechty a pokožku.

Ďalšie priaznivé účinky konopných semienok na náš organizmus sú:

 • posilňujú imunitný systém a detoxikujú organizmus
 • priaznivo vplývajú na hladinu cukru v krvi a regulujú cholesterol
 • liečia zápaly a chronické ochorenia
 • podporujú rast svalovej hmoty
 • podporujú správne fungovanie endokrinnej sústavy
 • podporujú trávenie
 • slúžia ako prevencia proti zubnému kazu
 • posilňujú zrak
 • zmierňujú menštruačné bolesti
 • pomáhajú pri problémoch s obličkami
 • sú dokonalou prevenciou proti astme, artritíde či vredovým ochoreniam

TIP: Každodenné pitie čerstvého konopného mlieka, prípadne požívanie konopných semienok, pomáha v liečbe pacientov proti rakovine. Poskytuje úľavu od rôznych symptómov, ako je napríklad nevoľnosť či neuropatická bolesť.

Ako si pripraviť konopné semienka

Konopné semienka dostať v obchode ako lúpané či nelúpané. Na priamu konzumáciu sú vhodnejšie tie lúpané. Nelúpané môžete namočiť a použiť na výrobu konopného mlieka.

Okrem toho ich môžete použiť naozaj do všelijakých jedál. Môžu ísť do zeleninových a ovocných šalátov, smoothies, jogurtov, omáčok alebo do cestovín či na obaľovanie mäsa a rýb. Ich rozdrvením získate konopný olej vhodný na studenú kuchyňu.

TIP: Pomleté semienka môžete využiť dokonca ako múku na chlieb či koláče. Spotrebujte ich však ihneď, príliš dlhým skladovaním strácajú svoje výživné látky.

Príprava konopného mlieka

Na výrobu konopného mlieka použite približne jeden pohár namočených nelúpaných konopných semienok. Namočte ich do vody, pokým nepopraskajú a nezačnú klíčiť. Takto vyklíčené semienka sceďte a prepláchnite ich. Rozmixujte ich spolu s dvoma pohármi vody, až pokým vám nezostane biele mlieko. Konopné mlieko môžete piť samotné, alebo si ho môžete dochutiť podľa vlastnej ľubovôle.

Denná odporúčaná dávka

Denná odporúčaná dávka konopných semienok by nemala prevyšovať 30 gramov, čo sú približne 2 čajové lyžičky semienok.

konopné semienka užívanie

Od minulosti po súčasnosť

Viete, ako zistíte, v ktorých mestách či regiónoch boli v minulosti konopné pláne? Pozrite sa na názvy miest, napríklad v Amerike. Všetky mestá, ktoré majú v názve “hamp” (napr. New Hampshire), odkazujú na niekdajšie pestovateľské lokality.

V súčasnosti, našťastie, konopné semienka dostať takmer v každom obchode so zdravou výživou. Veríme, že pokiaľ budete pravidelne piť konopné mlieko a jesť konopné semienka, už o pár týždňov budete vidieť zmeny a cítiť sa ako jeden zdravý a vitálny človek.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Konopné semienka