Ginkgo biloba: Kľúč k dokonalému sústredeniu?

Ginkgo je už stáročia považované za rastlinu, ktorá má na náš organizmus vplyv v mnohých oblastiach. Je všeobecne známym faktom, že sa stará o prekrvenie končatín a pomáha i pri zlepšení pamäte. Nestretávame sa s ním však len v podobe tabliet či čajov, ktoré nám sľubujú zázračné účinky, ale často naň môžeme naraziť i ako na strom, ktorý je s veľkou obľubou vysádzaný do parkov, aby svojou prítomnosťou skrášlil životné prostredie.

ginkgo

Čo však o ňom vieme, okrem toho, čo sa dozvieme z reklám či na príbalových letákoch pred ťažkými skúškami, kedy chceme zázračne zvýšiť svoju výkonnosť a stať sa vnímavejšími? Ak sa chcete dozvedieť o ginkgu viac, ste na správnej ceste.

Pôvod ginka dvojlaločného

Ginkgo biloba alebo ginko dvojlaločné je drevina pochádzajúca z Číny, ale svoju obľubu získala i v Japonsku. Prvé zmienky o ginkgu nachádzame už v literatúre z 11. storočia – starí Číňania vedeli veľmi dobre o jeho liečivých schopnostiach a aj v dnešnej dobe rastie ginkgo v niektorých provinciách Číny vo voľnej prírode.

Do Európy sa však dostal až v 18. storočí ako súčasť botanických záhrad, ktoré boli v danej dobe mimoriadne obľúbené. zaujímavosťou je, že ginkgo je nielen jediným zástupcom vo svojej čeľadi ale je tiež označovaný za živú skamenelinu. Pýtate sa prečo? Pretože pred neuveriteľnými 200 miliónmi rokov rástli stromy, ktoré boli morfologicky podobné dnešnému ginkgu po celom svete a predstavoval potravu pre dinosaury. Dnes sa predpokladá, že je to medzičlánok nižších a vyšších rastlín.

Ako sa ginkgo pestuje?

V oblasti pestovateľských ambícií patrí rastlina ginkga medzi tie, ktoré vám vyrastú i v malom byte. Neskôr ho môžete presadiť do záhrady, kde strom ginkga môže dorásť až do výšky 40 metrov a dožiť sa veku viac ako 2 000 rokov. Je odolnou drevinou a okrem toho, že sa vyznačuje liečivými účinkami, je skvelou voľbou do mestských parkov, pretože pomáha účinne znižovať hladinu oxidu uhličitého v ovzduší. Zaujímavosťou je, že stromy ginkga boli jediné, ktoré prežili výbuch jadrových bômb v Hirošime.

Pestovanie by malo mať jasne štruktúrovaný postup, no ak máte pestovateľské skúsenosti, zvládnete to. Ak chcete ušetriť čas, kúpte si staršie stromy, ktoré môžete zasadiť rovno do záhrady.

Semená zatlačte do nádoby s vlhkým pieskom a zakryte textíliou alebo fóliou, aby si substrát udržal vlhkosť. Rastlina je počas prvých rokov veľmi citlivá na vlhkosť, preto najmä v horúcich mesiacoch dbajte na dostatok vlahy.

ginkgo pestovanie

Po 1 – 2 mesiacoch môžete rastlinu s prvými klíčkami umiestniť do záhrady či do kvetináča. Vyberajte tienisté miesto, pretože sa neodporúča, aby bola prvé 2 roky vystavovaná slnečným lúčom. Po uplynutí tohto obdobia už môže byť rastlina presadená na ľubovoľné miesto vo vašej záhrade.

Zálievka by pri starších rastlinách nemala byť príliš častá, pretože ginkgo neobľubuje extrémne vlhkú pôdu. Nie je potrebné špeciálne hnojenie, stačí mu NPK hnojivo.

Po dobrom zakorenení je strom ginkga veľmi odolný. Znesie rôzne pH pôdy, je odolný aj voči zime a hravo znesie mrazivé teploty. Dôležité je, aby bola pôda priepustná, pretože stojace vody môžu ublížiť jeho koreňom.

Účinky na ľudský organizmus

Dlhé generácie je ginkgo dvojlaločné považované za symbol dlhovekosti a zdravého imunitného systému. Je pravdou, že táto rastlina v sebe ukrýva kokteil biologicky aktívnych látok, ktoré majú nemalý dopad na fungovanie ľudského tela. vyznačuje sa vysokým obsahom vitamínu A, vitamínov skupiny B a tiež flavonoidov. Čínska medicína vsádza na účinky ginkga už celých 5 000 rokov a za celý ten čas bol potvrdený jeho vplyv hneď v niekoľkých oblastiach.

Zlepšenie prietoku krvi

Ginkgo veľmi priaznivo pôsobí na srdcovo-cievny systém, ktorého ochorenia sú v našej populácii rozšírené. Ginkgo pomáha zlepšovať prietok krvi a to i v oblasti mikrocirkulácie. Vďaka tomu sa krv obohatená o živiny a kyslík dostane nielen do periférií tela ako sú končatiny a to najmä prsty, ale k zlepšeniu cirkulácie dochádza i v mozgu. Jemné vlásočnice sú lepšie prekrvené a to je dôvod, prečo sa extrakt ginkga v podobe tabliet či čaju odporúča užívať pri skúškach.

Schopnosť ginkga zlepšiť prekrvenie sa využíva aj doplnkoch výživy pre pánov, ktorí majú problém s erekciou.

Ginkgo tiež môže pomôcť redukovať symptómy psychických ochorení, ktoré súvisia so starnutím (Alzheimerova choroba, demencia), stres či príznaky úzkosti. V týchto prípadoch sa používa ako doplnková liečba v kombinácii s klasickými liekmi.

Odbúra voľné radikály

O radikáloch ste už určite počuli. Zanášajú organizmus, pôsobia toxicky na bunky a samozrejme stoja i za zrýchlením starnutia. Ginkgo sa však pýši i titulom symbol večnej mladosti. S vysokou účinnosťou vďaka obsahu flavonoidov pomáha neutralizovať a odbúravať voľné radikály z tela.

Zároveň zo svojich ďalších vlastností môžeme napríklad spomenúť antibakteriálny a antivírusový účinok, ochranu krvného riečiska a mozgu a nesmieme zabudnúť ani na prevenciu krvnej zrážanlivosti. Vďaka spomínaným vlastnostiam výťažok z ginkga neovplyvňuje len mozog a srdce, ale rovnomerne vplýva a zlepšuje chod celého organizmu.

Problémom však je, že na to, aby sa priamy účinok ginkga mohol výborne prejaviť, nestačí užívanie v podobe niekoľkých dní. Potrebné je systematické užívanie aj niekoľko týždňov.

ginkgo účinky

Nežiadúce účinky úžívania ginkga

Pre väčšinu ľudí je užívanie úplne bezpečné a zdravotné riziká sú minimálne. Ginkgo by vôbec nemali užívať deti do 12 rokov a tehotné ženy. Rizikovou skupinou sú najmä pacienti, ktorí užívajú lieky spomaľujúce zrážanlivosť krvi, aktuálne majú problém so zrážanlivosťou krvi, alebo sa chystajú na operáciu. Ginkgo by totiž mohlo spôsobiť rozsiahle krvácanie a ohroziť život.

Ginkgo reaguje s konkrétnymi druhmi liekov, preto je vhodným krokom sa vopred poradiť o užívaní ginkga so svojím ošetrujúcim lekárom.

Produkty s obsahom ginkgo biloby

Z ginkga sa používa hneď niekoľko častí. Najčastejšie používanou časťou sú samotné listy bohaté na biologicky aktívne látky. Zber listov prebieha za účelom prípravy čaju, ktorý podporuje pamäť a koncentráciu.

Ak pestujete svoje vlastné ginkgo, môžete sa zásobovať kvalitnou čajovinou a dopriať si vynikajúci čaj počas celého roka z vlastnej produkcie. Vedeli ste však, že v čínskej kuchyni je tiež obľúbený destilát, ktorý sa vyrába z jeho plodov? Je považovaný za výborne afrodiziakum.

V našich končinách sú veľmi obľúbené tablety ginkga alebo kapsule, v ktorých sa okrem iných aktívnych látok nachádza i ginkgo. Tieto preparáty môžu byť účinné, ale je potrebné ich užívať systematicky dlhšiu dobu.

Rozhodne nedokážu zázraky, a preto ak vás o týždeň čaká skúška či prijímací pohovor, na čarovné zapamätanie informácií s pomocou ginkga radšej nespoliehajte. Ako sme však už spomínali vyššie – predtým ako sa pustíte do užívania ginkga, poraďte sa svojím lekárom či je tento produkt vhodný i pre vás.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Ginkgo biloba