Kurkumín – čo je to a aké sú jeho účinky na naše zdravie

Ak poznáte korenie kurkuma, viete, že má výrazné žlté sfarbenie, ktoré vám po kontakte s kurkumou zafarbí pokožku i oblečenie. Toto farbivo sa nazýva kurkumín a patrí k rastlinným polyfenolom. Kurkumín má široké využitie v kozmetike či v potravinárskom priemysle, no je tiež súčasťou rôznych výživových doplnkov, pretože priaznivo pôsobí aj na viacero zdravotných problémov. Ak sa chcete o kurkumíne chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok. Dozviete sa v ňom aj to, aké má kurkumín účinky na naše zdravie, aké je jeho užívanie a aké s ním majú ľudia skúsenosti.

kurkumín

Čo je kurkumín?

Kurkumín je hlavnou zložkou známeho indického korenia kurkuma, ktoré sa získava zo sušeného podzemku rastliny kurkumovník dlhý. Kurkuma, označovaná aj ako indický šafrán, je obľúbenou koreninou v indickej kuchyni a je súčasťou kari korenia. Samotná kurkuma sa nevyužíva len na dochucovanie jedál, ale tiež pre svoje výborné protizápalové a antioxidačné účinky. Zaujímavosťou je, že Indovia denne skonzumujú až dva gramy tejto koreniny obsahujúcej okrem kurkumínu aj ďalšie účinné látky – karotenoidy, limonén a organické kyseliny.

Kurkumín je zložka, ktorá spôsobuje typické silno žlté až oranžové sfarbenie kurkumy, a tak sa často používa ako farbivo v potravinárskom i kozmetickom priemysle. V potravinárstve často nahrádza drahší a vzácnejší šafrán.

Kurkumín je v Indii už po stáročia využívaný ako súčasť ajurvédskej medicíny a jeho účinky na naše zdravie sa využívajú už aj u nás. Kurkumín je totiž súčasťou rôznych výživových doplnkov a nájdete ho najčastejšie vo forme kapsúl či tabliet alebo prášku. Nachádza sa aj v rôznych korenistých instantných nápojoch. V tradičnej indickej medicíne sa využíva napríklad ako prostriedok na udržanie a obnovenie normálnej funkcie tráviaceho traktu, no má aj silné protizápalové účinky a často sa využíva aj pri bolestiach kĺbov spôsobených zápalmi.

Zdravotné účinky kurkumínu

Ako sme už naznačili, v indickej ajurvéde sa využíva kurkumín a jeho účinky na zdravie človeka už dlhé stáročia. Zdravotné benefity tejto rastlinnej látky postupne objavuje aj západný svet, a tak sa poďme pozrieť na to, s čím všetkým vám môže kurkumín pomôcť.

Prírodný protizápalový prostriedok

Chronický zápal v tele vplýva na vznik viacerých civilizačných ochorení a práve kurkumín je veľmi silným prírodným protizápalovým prostriedkom. Podľa viacerých štúdií je jeho účinok porovnateľný s účinkom niektorých protizápalových liekov, pričom pri kurkumíne je to bez vedľajších účinkov.

Chráni naše srdce

Podľa viacerých štúdií môže kurkumín zvrátiť mnohé procesy smerujúce k vzniku ochorení srdca. Kurkumín pomáha zlepšovať funkciu našich ciev, čím vplýva aj na reguláciu vysokého tlaku krvi a iné faktory.

Okrem toho boli spozorované aj vplyvy kurkumínu na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi, avšak toto pôsobenie kurkumínu na ľudské zdravie ešte nebolo dostatočne preskúmané, preto sú potrebné ďalšie výskumy.

Prevencia ochorení mozgu

Kurkumín môže pôsobiť ako vhodná prevencia proti vzniku Alzheimerovej choroby. Tiež však vplýva ako prevencia proti rôznym degeneratívnym ochoreniam spôsobeným starnutím nášho mozgu.

Zmierni depresiu a úzkosť

Ukázalo sa tiež, že kurkumín znižuje príznaky depresie, avšak podľa výskumov je potrebné užívať ho aspoň dva až tri mesiace, aby sa objavili výsledky. Túto oblasť pôsobenia kurkumínu je ešte potrebné podrobnejšie preskúmať. Zaujímavé je, že niektoré štúdie preukázali, že kurkumín môže zmierniť príznaky úzkosti.

kurkumín účinky

Úľava pri artritíde

Silné protizápalové účinky kurkumínu sa prejavujú aj pri jeho pôsobení na zápaly kĺbov. Za spomenutie určite stojí štúdia na pacientoch trpiacich reumatoidnou artritídou, ktorá ukázala, že im kurkumín pomohol viac ako lieky proti zápalu.

Kurkumín pôsobí nielen proti zápalu, ale aj proti bolesti, takže pacientom s bolesťami kĺbov uľaví aj od nepríjemných bolestivých príznakov tohto ochorenia.

Zvyšuje množstvo antioxidantov v tele

Oxidačný stres môže výrazne pôsobiť ako spúšťací mechanizmus rôznych ochorení, príčinou ktorých sú voľné radikály. Pred vplyvom voľných radikálov na naše zdravie nás chránia práve antioxidanty, ku ktorým patrí aj kurkumín. Vďaka svojej chemickej štruktúre dokáže kurkumín voľné radikály neutralizovať.

Prevencia rakoviny

Niektoré štúdie, ktoré sa venovali výskumu vplyvu kurkumínu na viaceré druhy rakoviny, preukázali, že kurkumín môže pomôcť ako prevencia tohto ochorenia. Kurkumín totiž môže spomaliť rast a rozmnožovanie zhubných buniek a dokonca v niektorých prípadoch aj zapríčiniť ich smrť. Väčšina štúdií sa však realizovala na zvieratách, preto je potrebný podrobnejší výskum na ľuďoch.

Spomaľuje starnutie

Vplyv kurkumínu na spomalenie procesov starnutia súvisí s tým, že kurkumín celkovo zlepšuje naše zdravie a tiež je to silný antioxidant. Vďaka tomu, že vplýva preventívne proti ochoreniam srdca, mozgu či dokonca rakovine, nám môže predĺžiť život.

Prevencia proti cukrovke druhého typu

Keďže kurkumín pôsobí protizápalovo a udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi, môže pomôcť ako prevencia vzniku cukrovky druhého typu.

Okrem toho môže kurkumín pomôcť aj pri:

  • zmierňovaní príznakov predmenštruačného syndrómu
  • syndróme dráždivého čreva
  • bolestiach hlavy
  • akné

Ako ho užívať a aké je dávkovanie?

Sám o sebe sa kurkumín vstrebáva do organizmu len vo veľmi malej miere. Veľmi často je v rôznych výživových doplnkoch kombinovaný s piperínom, teda z extraktom z čierneho korenia. Niekedy je kombinovaný aj s lipidmi. Tieto kombinácie zefektívňujú vstrebávanie kurkumínu do nášho tela.

Užívanie a dávkovanie kurkumínu sa líši v závislosti od daného produktu s jeho obsahom, preto by ste mali sledovať údaje o dávkovaní na výrobku a riadiť sa nimi. Kurkumín sa zvyčajne odporúča užívať s jedlom alebo po jedle.

Kurkumín a prípravky s jeho obsahom nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, ani pre deti. Mnohé takéto výživové doplnky sa neodporúčajú užívať ani ľuďom so žlčovými kameňmi či s obštrukciou žlčových ciest, ale ani ľuďom s poruchami zrážanlivosti krvi. Prípravky s obsahom kurkumínu sú len výživovými doplnkami a v žiadnom prípade nenahrádzajú pestrú stravu.

kurkumín užívanie

Skúsenosti s kurkumínom

Zaujímalo nás, aké majú s užívaním výživových doplnkov s obsahom kurkumínu skúsenosti zákazníci, a tak sme sa pozreli na niekoľko zákazníckych recenzií. Medzi skúsenosťami sme našli názory, podľa ktorých zákazníkom takéto prípravky pomohli pri bolestiach kĺbov či pri vysokom cholesterole. Niektorí sa podelili aj o skúsenosť so zlepšeným trávením po užívaní výživových doplnkov s obsahom kurkumínu. Môžeme teda povedať, že vo všeobecnosti majú ľudia s užívaním kurkumínu dobré skúsenosti.

Zhrnutie na záver

Kurkumín je farbivo, ktoré sa nachádza v známom indickom korení kurkuma. Kurkuma samotná má viacero priaznivých účinkov na naše zdravie. Ak chcete zlepšiť zdravie pečene, fungovanie žlčníka či podporiť trávenie, môžete tak urobiť aj tým, že si do jedla budete pridávať toto korenie.

V prípade, že chcete silnejší účinok kurkumínu, na trhu je dostupných viacero výživových doplnkov s jeho obsahom. Najčastejšie sú vo forme kapsúl alebo tabliet, no kurkumín nájdete aj ako súčasť rôznych práškov na prípravu nápojov. Samozrejme, najvyššia koncentrácia kurkumínu je práve v prípravkoch v podobe tabliet a kapsúl. Často je v nich kurkumín doplnený aj o extrakt z čierneho korenia piperín, ktorý zlepšuje vstrebávanie kurkumínu do nášho organizmu.

Užívanie kurkumínu je bezpečné, avšak neodporúča sa, aby prípravky s jeho obsahom užívali tehotné a dojčiace ženy, deti a ľudia trpiaci žlčovými kameňmi či s poruchami zrážanlivosti krvi. Samozrejme, títo ľudia môžu bez problémov používať kurkumu na dochutenie jedla, keďže v takomto množstve nie je koncentrácia kurkumínu vysoká.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Kurkumín