Magnerot – účinky, dávkovanie a skúsenosti

Magnézium je pre správne a zdravé fungovanie nášho tela mimoriadne dôležité, pretože je súčasťou viacerých metabolických procesov. Podieľa sa na udržaní zdravia nášho srdca a tiež na výmene informácií medzi nervovými bunkami. Pomáha tiež proti svalovým kŕčom pri nadmernej fyzickej a psychickej záťaži a dôležitý je aj pre tehotné a dojčiace ženy.

magnerot

V prípade, že máte v tele nedostatok magnézia, respektíve potrebujete zvýšiť jeho príjem, je vhodné užívať liek Magnerot. Ten okrem magnézia obsahuje aj kyselinu orotovú, ktorá funguje ako prenášač magnézia a iných dôležitých minerálov v tele. Ak sa chcete dozvedieť, prečo je magnézium pre naše telo dôležité, aké má Magnerot účinky a ako ho treba užívať, prečítajte si náš článok. Pozrieme sa v ňom aj na to, aké sú skúsenosti s užívaním Magnerotu.

Čo je Magnerot a aké je jeho zloženie

Magnerot je liek s obsahom magnézie a kyseliny orotovej vo forme tabliet. Užívanie Magnerotu sa odporúča v prípade nedostatku magnézia v tele, ktoré môže mať viacero príčin. Veľmi často je nedostatok magnézia spôsobený jednostrannou stravou, ale tiež užívaním niektorých druhov liekov. Magnerot pomáha doplniť magnézium aj u ľudí s jeho zvýšenou spotrebou – napríklad u športovcov, tehotných či dojčiacich žien. Vhodný je aj pre ľudí, ktorí sú vystavení stresu a psychickej záťaži, no a pomôcť môže aj pri poruchách srdcovej činnosti, kŕčoch v lýtkach či svalových zášklboch spôsobených tetániou.

Čo sa týka zloženia, každá tableta Magnerotu v sebe ukrýva 500 mg dihydrátu magnéziumorotátu, čo zodpovedá 32,8 mg horčíka. Okrem toho v jednej tablete je aj 50 mg monohydrátu laktózy a rôzne pomocné látky. K pomocným látkam obsiahnutým v Magnerote patrí koloidný oxid kremičitý, sodná soľ kroskarmelózy, mikrokryštalická celulóza, kukuričný škrob, povidón, monohydrát laktózy, nátriumcyklamát, mastenec, magnéziumstearát.

Prečo je magnézium dôležité a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Magnézium je pre naše telo veľmi dôležitý minerál, pretože sa podieľa až na 300 rôznych enzymatických procesoch v našom tele. K jeho funkciám patrí pomoc pri správnom pracovaní nervov a svalov, pričom tiež pomáha regulovať krvný tlak a podporuje aj činnosť imunitného systému. Magnézium sa teda stará aj o zdravie nášho srdca, ale tiež o psychickú a fyzickú pohodu.

Nedostatok magnézia v tele sa môže prejavovať rôzne, tu je niekoľko najčastejších prejavov:

 • Bolesti hlavy a migréna, nervozita, malátnosť, poruchy sústredenia
 • Pocit napätia, depresie, úzkosti, vyčerpanosť
 • Stuhnutosť svalov v oblasti šije, bolesť záhlavia, kŕče svalov, tetánia, pocity mravčenia na nohách a rukách, svalové zášklby, svalová slabosť
 • Hnačka, zvracanie, pocit napätia vo vnútorných orgánoch, ťažkosti s dýchaním, astma
 • Tachykardia, nepravidelný tlkot srdca, pocity bolesti na hrudníku, vysoký krvný tlak

Nedostatkom horčíka v tele sú ohrozené viaceré skupiny ľudí:

 • Športovci, ťažko fyzicky pracujúci ľudia
 • Ľudia so zvýšenou psychickou záťažou
 • Pacienti trpiaci cukrovkou
 • Obézni ľudia
 • Pacienti s vysokým krvným tlakom
 • Ľudia trpiaci bolesťami hlavy a migrénami
 • Tehotné a dojčiace ženy, ženy s bolestivou menštruáciou a tie ženy, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom
 • Ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu
 • Alkoholici
 • Pacienti trpiaci srdcovou arytmiou či ischemickou chorobou srdca
 • Pacienti s nedostatočným prekrvením mozgu

Magnerot a jeho účinky

Magnézium obsiahnuté v Magnerote vám môže pomôcť pri viacerých zdravotných problémoch či rôznych pocitoch nepohodlia. Veľký význam má jeho užívanie v tehotenstve, kedy môže pomôcť pri vysokom krvnom tlaku, ale aj pri tvrdnutí maternice či skracovaní krčka maternice. Pri nedostatku magnézia v tehotenstve sa zvyšuje riziko potratu a predčasného pôrodu, hrozí napríklad aj predčasný odtok plodovej vody, rozvoj gestózy či nepríjemné kŕče v nohách. Okrem toho môže nedostatok magnézia v tehotenstve spôsobiť vyššie riziko ekzémov alebo astmy u novorodenca.

Užívanie Magnerotu sa odporúča aj tým ľuďom, ktorých trápia ťažkosti so srdcom. V prípade, že trpíte angínou pektoris alebo koronárnou chorobou srdca, zrejme vám lekár odporučí zvýšený príjem magnézia. Užívanie Magnerotu má však svoj význam tiež ako prevencia vzniku ťažkostí s kardiovaskulárnym systémom. Magnézium vám pomôže aj v prípade, že vás trápi hypertenzia alebo srdcová arytmia, pričom je možné užívať ho nielen pri akútnych stavoch, ale aj dlhodobo.

Magnerot má tiež priaznivé účinky pri bolestiach hlavy, či už ide o migrénu alebo tenznú bolesť hlavy. Jeho užívanie má svoj význam u ľudí, ktorých trápia svalové kŕče, vykonávajú zvýšenú fyzickú aktivitu, pociťujú stres a vysokú psychickú záťaž či trpia chronickou únavou. Magnerot je vhodné užívať aj v prípade, že vás trápia psychické ťažkosti – stavy úzkosti, prípadne depresia.

magnerot účinky

Dávkovanie a užívanie Magnerotu

Magnerot by ste mali užívať tak, ako vám to odporučil váš lekár prípadne lekárnik alebo sa riaďte odporúčaním v príbalovom letáku. Výhodou Magnerotu je, že ho môžete užívať aj dlhodobo, pričom liečba pomocou neho by mala trvať najmenej šesť týždňov. Tablety sa užívajú nezávisle od jedla a stačí ich zapiť malým množstvom vody či inej tekutiny.

V prípade, že vás okrem nedostatku magnézia trápi aj nedostatok vápnika, mali by ste najskôr doplniť vo vašom tele horčík a až potom začať užívať výživové doplnky s obsahom vápnika. Horčík a vápnik totiž na srdcový sval pôsobia opačne. Problematické môže byť aj užívanie výživových doplnkov s obsahom železa, pretože magnézium môže vstrebávanie železa narušiť. Ak teda užívate železo, dodržiavajte medzi jeho užitím a užitím Magnerotu časový odstup aspoň dve až tri hodiny.

Dávkovanie lieku Magnerot je individuálne, no v prípade, že lekár neurčí inak, odporúča sa úvodné dávkovanie v množstve 2 tablety 3-krát denne počas prvého týždňa. Ide o tzv. iniciačnú liečbu, po ktorej nasleduje udržiavacia liečba v množstve 1 až 2 tablety raz až dvakrát denne.

Nežiaduce účinky a kontraindikácie

Podobne ako aj iné lieky, aj Magnerot môže u vás spôsobiť rôzne vedľajšie účinky, ktoré však zvyčajne nie sú veľmi závažné. Platí, že Magnerot by ste nemali užívať v prípade, že ste alergický na liečivo alebo na niektorú z jeho zložiek. Liek tiež nie je vhodný pre ľudí s poškodenou funkciou obličiek. Užívať by ste ho nemali ani v prípade, že užívate lieky na spanie alebo lieky tlmiace centrálny nervový systém.

Pri užívaní Magnerotu sa môžu objaviť rôzne vedľajšie účinky, no nie je ich veľa. Vysoké dávky môžu spôsobiť zmäknutie stolice, prípadne hnačku. Ak sa u vás objavia takéto príznaky, je možné ich jednoducho odstrániť znížením dávkovania lieku. Užívanie vysokých dávok magnézie tiež môže viesť k nepravidelnej srdcovej činnosti, prípadne môže nastať spomalenie srdcového rytmu, či kolaps periférnych ciev. Preto dodržujte odporúčané dávkovanie a v prípade akýchkoľvek ťažkostí sa obráťte na svojho lekára. K nežiaducim účinkom, ktoré sa môžu vyskytnúť pri užívaní Magnerotu vo vysokých dávkach patrí tiež svalová ochabnutosť, či dokonca porucha vedomia.

Skúsenosti s užívaním Magnerotu

Zaujímalo nás, aké majú s užívaním lieku Magnerot skúsenosti pacienti, ktorí ho vyskúšali. Pozreli sme sa preto na niekoľko hodnotení, pričom vo veľkej miere prevládali pozitívne skúsenosti. U ľudí s vysokou fyzickou aktivitou došlo k zmierneniu bolesti svalov po cvičení a niektorí zákazníci uvádzajú, že sa vďaka užívaniu Magnerotu cítia pokojnejšie a zlepšil sa im aj spánok. Viaceré názory uvádzajú, že v porovnaní s užívaním iných preparátov s obsahom horčíka je Magnerot účinnejší a jeho účinky sú viditeľnejšie výrazne a v kratšom čase. Viaceré recenzie vyzdvihujú rýchly účinok na zmiernenie svalových kŕčov a tiež tvrdnutia bruška v tehotenstve. Azda najčastejšie uvádzajú zákazníci ako nevýhodu veľkosť tabliet. Tie sú skutočne väčšie a horšie sa prehĺtajú, avšak vďaka deliacej ryhe v strede ich viete jednoducho prelomiť a užiť tak.

Zhrnutie na záver

Liek Magnerot s obsahom magnézia a kyseliny orotovej patrí k tým najkvalitnejším prípravkom s magnéziom na trhu. Vďaka obsahu kyseliny orotovej sa magnézium dobre vstrebáva a účinky nastupujú pomerne krátky čas po začatí užívania. Výhodou Magnerotu je, že ho môžete užívať dlhodobo a pôsobí nielen na odstránenie a zmiernenie rôznych zdravotných ťažkostí, ale aj ako prevencia.

Magnerot je vhodný užívať aj počas dojčenia a tehotenstva, kedy pokrýva vyššiu spotrebu magnézia a pomáha pri svalových kŕčoch či hroziacom predčasnom pôrode alebo potrate. Užívať ho môžu pacienti trpiaci vysokým tlakom i inými kardiovaskulárnymi ochoreniami a vhodný je aj pre ľudí s vysokou fyzickou, ale i psychickou námahou.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Magnerot