L-arginín – dôležitý pre športovcov, aj pri cievnych problémoch

L-arginín je pomerne často súčasťou rôznych doplnkov vyrábaných na podporu erekcie či potencie. Táto aminokyselina podporuje prietok krvi a vylučovanie rastového hormónu u mužov, teda napomáha aj v intímnej oblasti. Celkovo zlepšuje prietok krvi v tepnách srdca, príznaky upchatých tepien a ochorenie koronárnych artérií.

l-arginín

Čo je L-arginín?

Arginín má medzi aminokyselinami špeciálne postavenie. Je považovaný za semi esenciálnu aminokyselinu, telo si ho sčasti dokáže vytvoriť, no nie v dostatočnom množstve, najmä u detí a chorých ľudí.

Ak je vaša strava bohatá na bielkoviny, nebudete mať problém s nedostatkom arginínu. Ako doplnková liečba sa arginín využíva pri chronických srdcových ochoreniach. Naopak, ľudia s nízkym tlakom by mali byť pri užívaní opatrní.

Účinky L-arginínu

Najdôležitejšia úloha L – arginínu je syntéza oxidu dusnatého. Oxid dusnatý napomáha uvoľňovať a rozširovať krvné cievy, čo je veľmi dôležité pre reguláciu krvného prietoku.

Kardiovaskulárne zdravie

Užívanie L – arginínu je prospešné pre ľudí s ischemickou chorobou srdca a periférnym vaskulárnym ochorením. Tento stav sa vyvinie zúžením tepien a znížením prietoku krvi do končatín. Okrem toho sú preukázané účinky arginínu na úpravu vysokého krvného tlaku.

Vychádza sa z faktu, že oxid dusnatý, ktorý sa syntetizuje z arginínu rozširuje cievy, zlepšuje prekrvenie a srdce je menej namáhané. Okrem toho oxid dusnatý znižuje lepivosť krvných doštičiek a tým je menšia šanca, že sa z nich vytvorí krvná zrazenina.

Štúdia z roku 2006 uverejnená v časopise Journal of the American Medical Associaton však tvrdí, že arginín nemá žiaden vplyv na zdravie srdca.

Erektilná dysfunkcia

Erektilná dysfunkcia je len v USA problémom približne 30 miliónov mužov. Pre zdravý sexuálny život je potrebné, aby emočná stránka fungovala dobre s fyzickou. Keď je psychika muža v poriadku, treba sa pozrieť na fyzické dispozície, ktoré bránia dosiahnutiu erekcie.

Z fyzického pohľadu je erektilná dysfunkcia spájaná s nedostatkom oxidu dusnatého a ochorením ciev. Oxid dusnatý je v tele okrem iných procesov zodpovedný za rozširovanie ciev a zlepšovanie prietoku krvi.

Lekári preto pri erektilnej dysfunkcii často siahajú po doplnkoch s obsahom L-arginínu, z ktorého sa vytvára oxid dusnatý. Vďaka lepšiemu prekrveniu penisu je erekcia jednoduchšia, dlhšia a tým pádom aj pôžitok zo sexuálneho styku.

Pre aktívnych športovcov

Športovci dopĺňajú arginín najmä z dôvodu rýchlejšej regenerácie po výkone, prípadne im dovoľuje dlhšie podávať intenzívny športový výkon a pri cvičení urobiť viac opakovaní.

Oxid dusnatý je zodpovedný za lepší prietok krvi, čím svaly dostávajú väčšie zásoby kyslíka, rýchlejšie sa regenerujú a športovec pociťuje menšiu únavu. Doplnky s arginínom sú preto obľúbené medzi vytrvalostnými atlétmi pri dlhších výkonoch.

l-arginín účinky

Posilňuje imunitný a nervový systém

L – arginín dokáže posilniť imunitu tým, že bojuje proti infekciám a taktiež je vhodný aj na rekonvalescenciu po operačných zákrokoch, kedy podporuje hojenie rán a znižuje dobu liečenia.

Pozitívne ovplyvňuje centrálny nervový systém, kde oxid dusnatý funguje ako neurotransmiter a chráni proti vonkajším vplyvom.

V akých potravinách možno nájsť L – arginín?

V prirodzenej forme sa arginín nachádza najmä v potravinách s vysokým obsahom bielkovín. Nie je nič jednoduchšie ako zaradiť tieto potraviny do svojho jedálnička a zároveň sa stravovať pestro.

Najviac arginínu sa nachádza v týchto potravinách:

  • červené mäso,
  • hydina,
  • ryby,
  • semienka a orechy – slnečnicové semienka, sezamové semienka, arašidy alebo mandle,
  • strukoviny – sója, cícer,
  • morské riasy.

Podobne ako pri L-karnitíne, bohatými zdrojmi arginínu sú práve potraviny, ktoré mnohí ľudia s vegetariánskym alebo vegánskym spôsobom života vynechávajú. Pre nich tak ostávajú semienka, orechy a strukoviny. Niektoré druhy ovocia a zeleniny však taktiež arginín obsahujú, no množstvá zďaleka nie sú také vysoké ako pri mäse alebo mliečnych výrobkoch.

Výživové doplnky

Ak sa rozhodnete dopĺňať arginín vo forme výživových doplnkov, najčastejšie ho nájdete vo forme prášku alebo tabliet/kapsúl.

Tablety a kapsule môžu byť nekomfortné na prehĺtanie, no dávkovanie počas dňa je jednoduchšie než zarábanie prášku.

Odporúčané dávkovanie

Štúdie sledovali rôzne dávky arginínu pri konkrétnych zdravotných problémoch, no všeobecné odporúčanie nie je nastavené. Na erektilnú dysfunkciu užívali muži 5 gramov denne, pri vysokom tlaku to bolo 4 – 24 gramov.

Pri tabletách riaďte podľa pokynov výrobcu na obale. Odporúčaná denná dávka sú 1 – 2 kapsule ráno na lačno, alebo večer pred spaním. Najvyššia možná odporúčaná dávka je 6 kapsúl denne.

Vedľajšie účinky užívania arginínu

Arginín je v množstve do 30 gramov dobre znášaný, v minime prípadov sa vyskytuje nevoľnosť alebo hnačka. Pri väčších množstvách môžu nastať ďalšie vedľajšie účinky:

  • nerovnováha draslíka v tele,
  • zmena hladiny cukru v krvi,
  • znížený krvný tlak.

Ak užívate iné lieky na predpis alebo iné lieky na erektilnú dysfunkciu, mali by ste byť opatrní pri užívaní L – arginínu.

L – arginín môže spôsobiť pokles krvného tlaku. Ak teda máte nízky krvný tlak alebo užívate iné lieky na kontrolu krvného tlaku, mali by ste sa vyhnúť L – arginínu alebo sa poradiť so svojím lekárom.

Záver

Naše telo si L–arginín si dokáže vytvoriť len v obmedzenom množstve. Práve preto je dôležité konzumovať vyváženú stravu s dostatočným obsahom bielkovín, odkiaľ vieme získať arginín prirodzenou formou. Aminokyselina pomáha uvoľňovať cievy, čím priaznivo vplýva na normalizáciu krvného tlaku.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii L-arginín