Mandľový olej ako výborný pleťový a vlasový pomocník

Máte suchú a citlivú pokožku? V tom prípade vyskúšajte blahodárne účinky mandľového oleja. Chráni vašu pokožku pred vonkajšími vplyvmi, dodáva jej vláčnosť a zároveň ju regeneruje. Dokáže toho však ešte omnoho viac.

mandľový olej

Cenný prírodný olej

Mandľový olej sa získava lisovaním mandlí za studena. Mnohí ho považujú za jeden z najcennejších prírodných olejov na svete. Obsahuje totiž vitamíny, minerály a ďalšie blahodárne látky, vďaka ktorým má pozitívne účinky na náš organizmus.

Vyživuje a regeneruje pokožku a vlasy a takisto napomáha imunitnému systému. Vo svete prírodnej kozmetiky však vôbec nie je novinkou. Pochádza z Číny a jeho účinky poznali už v staroveku, no dodnes sa teší veľkej obľube, a to najmä v zimných mesiacoch, kedy sa využíva na suchú a citlivú či popraskanú pokožku.

Pôvod a zloženie mandľového oleja

Mandľový olej sa vyrába lisovaním mandlí, ktoré pochádzajú z mandľovníka. Tento strom je svetlomilný a dorastá do výšky až 8 metrov, pričom šľachtené stromy dorastajú do menšej výšky. Mandľovníky majú radi svetlo a teplo, pričom sú odolné voči suchu.

Obsah účinných látok

Mandle, a teda aj mandľový olej, obsahujú vlákninu, mono- a polynenasýtené kyseliny, vitamíny skupiny B a množstvo minerálov ako vápnik, horčík, draslík, sodík, zinok a ďalšie. Okrem vitamínov skupiny B obsahuje mandľový olej aj vitamín E, ktorý je známym antioxidantom. Vďaka tomu má viacero využití.

Zoznam látok, ktoré mandľový olej obsahuje:

  • vápnik
  • horčík
  • železo
  • meď
  • fosfor
  • draslík
  • omega-6 mastné kyseliny
  • selén
  • vitamíny skupiny B
  • vitamín E
  • betakarotén

mandľový olej účinky

Na čo sa používa mandľový olej

Mandľový olej je známy svojimi blahodárnymi účinkami na pokožku a na vlasy. Využiť ho môžete napríklad aj namiesto krému na tvár, nakoľko ju vyživuje a zároveň upokojuje. Hodí sa najmä na suchú a citlivú či podráždenú pleť.

Mandľový olej na tvár a na telo

Mandľový olej viete perfektne využiť ako pleťový olej, ale aj olej po opaľovaní či po holení, nakoľko pokožku upokojuje. Takisto regeneruje popraskanú či suchú pokožku, pomáha pri popáleninách a mnoho žien ho využíva aj ako telové mlieko či masážny olej. Vyskúšajte ho aj ako odličovač tváre. Výborne vás odlíči a zároveň na pokožke nezanecháva mastný film.

Mandľový olej na vlasy a nechty

Použiť ho môžete aj ako zábal či masku na vlasy, pričom budú po ňom vyživené a lesklé. Samozrejme si vlasy následne umyte šampónom, aby neostali mastné. Pri rozštiepených končekoch ho stačí votrieť do dĺžok vlasov, pričom zvýrazní ich lesk a zároveň ich vyživí. Okrem toho mandľový olej vlasy posilňuje a takisto je vhodný na posilnenie nechtov.

Na vnútorné použitie

Mandľový olej sa nepoužíva iba ako kozmetický prípravok. Svoje využitie si nájde aj v kuchyni. Môžete ho použiť napríklad pri príprave jedál z rýb, na ochutenie cestovín či do šalátov.

Komplexné účinky mandľového oleja

Mandľový olej má mnoho účinkov. Iné účinky poskytuje pri vonkajšom použití a iné pri vnútornom, no všetky pôsobia na náš organizmus veľmi pozitívne. Aké to sú?

  • je prírodným antioxidantom
  • podporuje zdravie, rast a lesk vlasov a nechtov
  • vyživuje pokožku a predchádza strate jej vlhkosti
  • pomáha pri chronickej zápche
  • znižuje hladinu cholesterolu

Vďaka vitamínu E má mandľový olej pozitívne účinky na hojenie a obnovu pokožky, vápnik zaručí zdravie našich nechtov a zinok má pozitívne účinky najmä na kožu, vlasy a nechty. Takisto sa mandľový olej využíva aj ako prevencia proti vzniku strií v tehotenstve.

mandľový olej užívanie

Nežiadúce účinky mandľového oleja

V niektorých prípadoch môže mandľový olej vyvolať alergické reakcie. Ide najmä o ľudí alergických na orechy. Aj preto sa v týchto prípadoch neodporúča mandľový olej užívať.

Ďalším vedľajším účinkom užívania mandľového oleja môže byť nárast hmotnosti, nakoľko obsahuje vysoký obsah tukov. Ak ho teda plánujete zahrnúť do stravy, určite berte do úvahy jeho výživové vlastnosti.

Nakoľko mandľový olej znižuje hladinu glukózy v krvi, pri jeho používaní by ste si mali sledovať svoju hladinu cukru. V neposlednom rade treba brať do úvahy aj jeho toxicitu, nakoľko by ste sa pri jeho predávkovaní mohli otráviť kyanidom.

Dávkovanie

Pri vonkajšom použití, napríklad na masáž, odličovanie či namiesto telového mlieka, vám stačí votrieť pár kvapiek oleja do pokožky. V prípade strii či celulitídy je vhodné postihnuté partie masírovať, vďaka čomu posilníte elasticitu kože a zmiernite ich príznaky.

Pri vnútornom užívaní mandľového oleja je potrebné riadiť sa pokynmi výrobcu konkrétneho výrobku. Všeobecne sa ale podáva jedna čajová lyžička oleja jedenkrát denne pre jedlom.

Užívanie u detí

Mandľový olej je vhodný na všetky typy pleti, a tak je využívaný aj ako výborný pomocník na detskú pokožku. Upokojuje ju a pomáha aj pri akné či ekzémoch. Využíva sa aj k ošetreniu popálenín, prípadne pri popraskanej koži či po opaľovaní.

Skladovanie mandľového oleja

Na skladovanie mandľového oleja nepotrebujete nejaké špeciálne podmienky. Jeho uskladnenie je jednoduché. Stačí ho mať na suchom a tmavom mieste, pričom môže byť pokojne pri izbovej teplote. Po jeho otvorení je vhodné skladovať ho v chladničke, nakoľko vám tak dlhšie vydrží.

Skúsenosti s mandľovým olejom

Mnoho žien si už vymenilo svoje skúsenosti s mandľovým olejom. Najviac si pochvaľujú to, že po použití na pokožku nezanecháva mastný film a zároveň ju nádherne zvláční. Niektorým pomáha na akné a ekzémy a iné si ho nevedia vynachváliť, čo sa týka výživy vlasov. Na mamičkovských fórach zase môžete vidieť, že najviac si na mandľovom oleji cenia to, že pri deťoch nevyvoláva alergickú reakciu.

Aké skúsenosti máte s mandľovým olejom vy? Podeľte sa s nami o spôsoby, akými ho využívate vy a pri čom vám už stihol pomôcť.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Mandľový olej