Mak a makový olej – prírodný kozmetický prípravok na vlasy a na pokožku

Vedeli ste, že z maku sa vyrába aj olej? Extrahuje sa zo semien makového kvetu a má príjemnú a zároveň originálnu chuť a vôňu. Zároveň je výborným zdrojom energie a vápnika. Ako vzniká, prečo je vhodný ako prírodná kozmetika a čím sa ešte môže pýšiť?

makový olej

Mak a makový olej

Mak, inak aj Papaver, rastie po celom svete. Jeho malé tmavé semienka každý veľmi dobre poznáme. Ale vedeli ste, že existuje až 100 rôznych druhov makových semienok? Majú rôzny pôvod, no všetky obsahujú opiátové alkaloidy ako je morfín a kodeín.

Okvetné lístky a semená makového kvetu sa používajú na liečivé a narkotické účely. Tieto malé, ale všestranné semienka sú mimoriadne silné a dokonca aj malé dávky môžu mať viditeľné účinky. Keď sú okvetné lístky čerstvé, majú vôňu podobnú ópiu. Vysušené okvetné lístky sú bohaté na alkaloidy a flavonoidy. Nájdete ich napríklad v bylinkových čajoch, extraktoch či v sirupoch proti kašľu.

Medzi obľúbené druhy maku patria modrý a biely mak. Ako modrý mak sa zvyčajne nazývajú európske odrody. Používa sa najmä do pečiva či cukroviniek. Vďaka obsahu ópia sa v niektorých štátoch jeho pestovanie zakázalo, no naopak u nás a v susednom Česku sa mak pestuje vo výraznej miere. Česká republika dokonca patrí k najvýznamnejším štátom, ktoré mak pestujú.

Hovorí vám však niečo biely mak? Je to naša tradičná slovenská odroda. Chuťou pripomína vlašské orechy a má bielu farbu. V pečive ho teda neuvidíte, ako ste zvyknutí. Pri bielom maku sa nemusíte obávať zhorknutia. Pestovaný je tradičným spôsobom. Ručne sa zberá aj perie a suší sa na vzduchu, aby bol tej najvyššej kvality.

Prečo povedať maku a oleju z neho áno

Medzi najviac využívané prínosy makového oleja patrí jeho schopnosť zlepšiť zdravie pokožky a vlasov. Antioxidanty a vysoké množstvo kyseliny linolovej pomáhajú pri udržiavaní žiarivej pleti. Hydratuje pokožku a dodáva jej prirodzený mladistvý vzhľad. Takisto sa používa na liečbu svrbenia, ekzému, popálenín či zápalu kože. V niektorých prípadoch môže dokonca odstraňovať škvrny na tvári.

Vďaka tomu, že je mak skvelým zdrojom nenasýtených mastných kyselín a minerálov ako je vápnik, zinok a horčík, prispieva k lesklým a zdravým vlasom. V spojení s olivovým olejom môže pomôcť podporiť aj samotný rast vlasov a liečiť rozštiepené končeky.

makový olej účinky

Asi najznámejším účinkom maku sú jeho analgetické vlastnosti. Nakoľko je jednou z jeho hlavných zložiek morfín, je silným prostriedkom proti bolesti. Užívaním makového oleja teda môžete napríklad zmierniť bolesti hlavy. Bohatá kombinácia živín, ktoré sa nachádzajú v maku, vie dokonca aj pomôcť pri hojení rán. Môže totiž zvýšiť metabolizmus buniek, čím urýchli proces obnovy.

Mak na lepší spánok? Rozhodne áno. Už naše staré mamy vedeli, ako sa používa. Makový čaj pre spaním či makové mlieko vám pomôžu lepšie zaspať. Nakoľko obsahujú množstvo alkaloidov, znižujú stres. Ak je myseľ kľudná, ľahšie zaspíte.

Ďalším dôvodom, prečo povedať makovému oleju áno, je zlepšenie imunitného systému. Zinok, ktorý mak obsahuje vo významnej miere, môže stimulovať tvorbu bielych krviniek, a teda stimulovať reakciu tela na cudzie látky, baktérie či vírusy.

Má tiež najvyššie množstvo kyseliny linolovej, ktorá pomáha predchádzať infarktu a srdcovým chorobám. V maku sa nachádza aj železo, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou produkcie červených krviniek. Môže tak znížiť príznaky anémie, zvýšiť hladinu energie a urýchliť proces hojenia rán.

Ak trpíte hnačkou alebo inými tráviacimi ťažkosťami, potrebujete vo svojej strave doplniť vlákninu. Mak má prekvapivo vysokú hladinu vlákniny, ktorá podporuje peristaltiku čriev, teda reguluje ich pohyby. Tým napomáha normálnemu fungovaniu čriev.

Mak sa používa dokonca aj na podporu zdravia očí. Ako starneme, naše oči prirodzene začínajú zlyhávať. Antioxidačné zlúčeniny a zinok, ktorý sa v maku nachádza, udržuje naše oči silné a zdravé. Predchádza tak rôznym chorobám očí.

Čo všetko mak a makový olej obsahuje

Mak je bohatým zdrojom vápnika, dokonca v ňom nájdete viac vápnika ako v kravskom mlieku. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, nenasýtených mastných kyselín, sacharidov, bielkovín a tiež vlákniny.

Vďaka bohatému obsahu vitamínov a stopových prvkov  je makový olej jedným z najprospešnejších olejov vôbec. Z nenasýtených mastných kyselín sa v ňom nachádza v nezanedbateľnom množstve kyselina linolová. Tá ma na starosti ochranu vášho srdca a cievneho systému.

Ako sme už vyššie spomínali, mak obsahuje opiátové alkaloidy, ktoré môžu mať vo veľkých dávkach silné účinky na telo. Aj preto sa využíva v zdravotníctve ako silné anestetikum a analgetikum.

mak

Vápnik, ktorý sa v maku nachádza, hrá dôležitú úlohu v podpore nervového systému. Vďaka tomu, že mak obsahuje vysoké množstvo vápnika, v 100 g maku sa nachádza až 144 % dennej doporučenej dávky. Pomáha predchádzať nervovým poruchám a podporovať zdravú funkciu nervového systému. Okrem toho zabezpečuje, aby naše kosti zostali silné a pružné.

Nakoľko sme už spomenuli významný obsah vápnika, neostaneme len pri ňom. Z ďalších minerálov si spomenieme železo, ktorého obsah v 100 g maku je okolo 10 mg. Obsahuje tak až 122 % dennej doporučenej dávky. Železo hrá dôležitú úlohu pri prenose kyslíka z pľúc do krvi, zabezpečuje okysličovanie.

Makový olej má vďaka železu význam aj pri tehotných ženách. Chráni totiž plod pred vývojovými chybami a matku pred anémiou v tehotenstve. Tá by totiž mohla mať katastrofálny dopad na celé tehotenstvo. Môže sa užívať aj počas tehotenstva a deťom sa odporúča užívať ho od troch rokov.

Užívanie a skladovanie makového oleja

Kvalitný makový olej je lisovaný za studena. Prečo práve za studena? Pri lisovaní za studena sa zachovajú všetky výživné látky vo svojej najcennejšej podobe. Ak si chcete kvalitu makového oleja čo najdlhšie zachovať, treba ho uskladniť na tmavom a chladnom mieste.

Ak ho chcete užívať samostatne, ideálne dávkovanie je 5 ml makového oleja 2-krát denne. Ak to zjednodušíme, stačia vám denne dve lyžičky. Najlepšie je užívať ho ráno a večer, medzi jedlami. Túto dávku by ste ale nemali presahovať. Môže to mať na vaše telo nežiadúce účinky, a tomu sa chceme vyvarovať.

Po niekoľkých mesiacoch užívania je vhodné dať od makového oleja pauzu. Najlepšie je nahradiť ho zas na pár mesiacov iným olejom, napríklad ľanovým. Neskôr môžete makový olej opäť začať používať. Takisto po otvorení by ste mali makový olej spotrebovať do 3 až 4 mesiacov, nakoľko začne pomaličky oxidovať.

Makový olej je vhodný na priamu konzumáciu. Vďaka svojej príjemnej chuti a vôni sa používa napríklad do studenej kuchyne. Môžete ho pridať do šalátov či dezertov. Takisto sa využíva aj pri príprave polievok a omáčok, či napríklad do povestnej makovej štrúdle, no pri zohrievaní sa niektoré cenné látky, ktoré obsahuje, ničia.

Nemusíte ho používať len do pokrmov. Vhodný je aj na vonkajšie použitie. Je dobre rozotierateľný a často sa používa na potieranie pokožky. Ak máte lámavé nechty, skúste si naniesť párkrát do týždňa makový olej priamo na nechty a nechajte ho vstrebať. Nechty budú po čase zdravšie a pevnejšie. Rovnako ho môžete votrieť na končeky vlasov.

Rozhodli ste sa vyskúšať tento prírodný liek na rôzne neduhy?

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Makový olej