Málo používaný pupalkový olej. Vedeli ste o ňom toto všetko?

Pupalka dvojročná, oenothera biennis, je štíhla a vysoká rastlina pochádzajúca zo severnej Ameriky, ktorá dokáže divoko rásť na kamenistých až štrkových podkladoch v blízkosti riek. Jej výrazné žlté kvety, ktoré sa objavujú na rastline až druhým rokom, dokážu upútať už z diaľky.

pupalkový olej

Kedysi bolo jej využitie naozaj jednostranné. Jej šťavnaté a hrubé korene sa používali ako krmivo pre domáce zvieratá. Neskôr sa začali zbierať mimoriadne liečivé semienka, z ktorých sa vyrába veľmi cenný, za studena lisovaný pupalkový olej. Tradičný pupalkový olej bol kedysi označovaný aj ako kráľovský liek pre jeho mnohé liečivé vlastnosti.

Pupalkový olej má obrovský prínos pre ľudské zdravie pre svoj obsah omega -6 mastných kyselín. Práve tento olej, ktorý je lisovaný za studena, v sebe skrýva veľmi cennú omega kyselinu, nazývanú tiež gama linolenová kyselina, GLA. Táto kyselina má veľmi účinné protizápalové účinky pre naše srdce a mozog. Je nevyhnutná pre zdravú štruktúru buniek, funkciu nervov a elasticitu pokožky.

Aj keď je prospešný tak pre mužov ako pre ženy, populárnejší je predovšetkým u žien. Dokáže totiž stabilizovať hormonálnu nerovnováhu.

Objavte, čo všetko v sebe skrýva pupalkový olej

Pupalkový olej má vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú základným prvkom pre bunkové membrány. Taktiež obsahuje množstvo hormónov a hormonálnych látok.

Základné mastné kyseliny sú nevyhnutné pre ľudské zdravie, pretože si ich ľudské telo nevie samo vyprodukovať. Musíme ich teda prijímať cez potraviny. Vyvážený stav esenciálnych mastných kyselín dokáže ľudské telo regenerovať a udržať v zdravej forme.

pupalkový olej zloženie

Hormóny pod kontrolou

Ukázalo sa, že produkty z pupalkového oleja sú veľmi vhodným výživovým doplnkom pre ženy, ktoré pociťujú oveľa viac PMS, teda predmenštruačný syndróm. Môže uľaviť od bežných symptómov predmenštruačného syndrómu ako zmeny nálady, citlivosti prsníkov a menštruačných kŕčov. Látky obsiahnuté v tomto oleji pomáhajú udržiavať rovnováhu hormonálnej hladiny a tak na prírodnej báze liečia symptóm PMS vďaka svojmu obsahu esenciálnych mastných kyselín. Ich spotrebovaním sa v tele vytvára rovnováha, zbytočne sa neprekysľuje, neudržiava v sebe nadbytočné tekutiny a pomáha prirodzene chudnúť.

Zvýšte svoju plodnosť

GLA zvyšuje produkciu hlienu krčka maternice a robí ho tenšou, čo napomáha prenosu spermií a podporuje tiež zdravú reprodukciu. Zatiaľ čo pupalkový olej dokáže byť prospešný pre plodnosť, neodporúča sa v neskoršom štádiu tehotenstva. Môže totiž stimulovať steny maternice a tie môžu následne vyvolať sťahy maternice a aj samotný pôrod.

Problémy s akné

Človek by ani nepovedal, koľko vedľajších účinkov dokáže spôsobiť už spomínaná hormonálna nerovnováha. A nejedná sa iba o pubertálny vek. Množstvo dospelých ľudí, predovšetkým žien, stále v tele bojuje nevedomky s týmto problémom. Prejaviť sa to môže zvyčajne na pokožke. Prvým príznakom môže byť obyčajné začervenanie. Postupne sa pokožka bráni procesom, ktoré sa dejú vo vnútri a tak vznikajú tie najrôznejšie druhy kožného ochorenia, no predovšetkým akné.

Ak chcete riešiť problém s akné, vyhnite sa krátkodobým lokálnym liečebným postupom, ktoré sa snažia ošetriť len vonkajšiu vrstvu postihnutej pokožky. Mali by ste začať od úplnej podstaty problému. A tým je v tomto prípade práve hormonálna nerovnováha. Omega -6mastné kyseliny, ktoré obsahuje pupalkový olej, sa postarajú o to, aby sa hladiny hormónov dostali opäť do normálu. Taktiež pomáhajú obnoviť poškodené bunky pokožky a podporiť elasticitu pokožky.

Husté vlasy

Trpieť problémom vypadávania vlasov je veľmi nepríjemné. A to nielen pre ženy. Aj väčšina mužov v staršom veku má s vypadávaním vlasov značné problémy. Za všetko môžu aj v tomto prípade hormóny. Esenciálne a mastné omega kyseliny, ktoré sú schopné dostať hladiny hormonálnej nerovnováhy opäť do normálu, by mali byť súčasťou každodennej stravy. Či už zvolíte pupalková olej vo forme kapsúl, alebo uprednostníte masáž hlavy s kvapkou pupalkového oleja, nezabudnite hlavne na pravidelnosť používania a aplikovania tohto oleja. Po takejto kúre sa budete môcť tešiť po niekoľkých mesiacoch aj vy s hustejších a pevnejších vlasov.

Zdravá a pevná pokožka tela

Kožné ochorenia ako napríklad ekzém, psoriáza, či atopická dermatitída. Aj s týmto všetkým vám dokáže pomôcť práve spomínaný pupalkový olej. Obsahom látok napomáhajúcich obnovu buniek sú tou najlepšou voľbou nielen pri liečbe, ale aj pri prevencii týchto kožných ochorení. Štúdie dokonca dokázali, že pravidelné užívanie výživových doplnkov obsahujúcich pupalkový olej spolu s aplikáciou pupalkového oleja na masírovanie pokožky, dokáže zabrániť pokožke prirodzene starnúť. Štruktúra bunkových stien je odolnejšie a elastickejšia a tým si dokáže dlhšie udržať svoju pevnosť a odolnosť voči vplyvom okolia.

Psoriáza na pokožke vzniká vtedy, keď sa kožné bunky snažia replikovať prirýchlo, čím vytvárajú nepekné pigmentové zdureniny pod pokožkou. Tá sa potom javí ako biela až sčervenkavá mapa takýchto farebných fľakov. Na príčine tohto procesu môže byť zlá strava, hormonálna nestálosť alebo ťažkosti s trávením niektorých druhov proteínov. Preto by mali ľudia trpiaci s týmto ochorením vyskúšať prírodnú liečbu a to vo forme užívania pupalkového oleja. Táto alternatíva liečby stojí určite za vyskúšanie.

pupalkový olej účinky

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je ochorenie, ktoré patrí do skupiny chronickej artritídy. Vyskytuje sa predovšetkým na obidvoch stranách tela. Postihuje napríklad obidve zápästia, obe kolená, obe ruky naraz. Patrí medzi autoimunitné ochorenia, čo znamená, že imunitný systém začne napádať svoje zdravé tkanivá, pretože si myslí, že mu škodia. Samotná reumatoidná artritída je zapríčinená spojením genetických, environmentálnych a hormonálnych faktorov na ľudské telo.

Pupalkový olej dokáže pomôcť pravidelnou aplikáciou na postihnuté miesta. Napomáha prírodnému liečeniu, ktoré môže znížiť bolestivosť a stuhnutosť v postihnutej oblasti.

Vedľajšie účinky a spôsob užívania pupalkového oleja a produktov z neho

Každý liek či výživový doplnok je iný a treba sa striktne pridržiavať príbalových letákov a návodov.  Aj pupalkový olej a výživové doplnky, ktoré tento olej obsahujú môžu spôsobiť v ojedinelých prípadoch vedľajšie nežiadúce účinky. Môže ísť predovšetkým o nevoľnosť, bolesti hlavy a tráviace ťažkosti a hnačky. Vtedy je dobré skontrolovať, či sa neprekročilo odporúčané dávkovanie. Pred každým začatím užívania pupalkového oleja a prípravkov z neho, je dobré odkonzultovať s lekárom. Ten zváži možné účinky na vaše telo a taktiež poradí s dávkovaním a aplikáciu tohto oleja.

Pozor by si mali dať pacienti s problémami s krvným tlakom a pacienti užívajúci lieky na riedenie krvi. Taktiež treba byť opatrný v prípade, že trpíte ochoreniami ako schizofrénia a rôznymi záchvatmi. Aj tu dokáže pupalkový olej pomôcť iba v presne odporučenom dávkovaní.

Pupalkový olej je dostať kúpiť v lekárni, v špecializovaných obchodoch so zdravou výživou a online na eshopoch. Môžete si vybrať vnútorné použitie v podobe kapsúl alebo pupalkový olej na vonkajšie použitie. Olej je vhodný na rôzne masáže a obklady alebo na zábaly na vlasy.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Pupalkový olej