Oreganový olej lieči rôzne neduhy

Vedeli ste, že oregano je jednou z najsilnejších liečivých bylín? Človeku by ani nenapadlo, aký dlhý zoznam liečivých vlastností môže vlastne oreganový olej mať. Pomáha zmierniť príznaky množstva ochorení. Pozrime sa naň teda bližšie.

oreganový olej

Čím je oreganový olej taký výnimočný?

Oregano sa už dlhé roky považuje za vzácnu rastlinnú zložku ľudových liekov z celého sveta. V tradičnej medicíne sa doteraz používa na liečbu prechladnutia a porúch trávenia.

Oreganový olej je považovaný za prirodzenú alternatívu k antibiotikám. Obsahuje totiž dve silné zlúčeniny, ktoré sa nazývajú karvakrol a tymol. Tieto zlúčeniny majú silné antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Samotné listy oregana obsahujú rôzne antioxidačné zlúčeniny ako sú fenoly, triterpény, kyselinu rozmarínovú, kyselinu ursolovú a kyselinu oleanolovú.

Je to veľmi prospešný esenciálny olej extrahovaný z listov oregana. Zatiaľ čo oregano je známe skôr ako korenie, oreganový olej je vyhľadávaný ako prírodný prostriedok voči mnohým ochoreniam.

Vyrobiť si ho viete aj doma

Oreganový olej si viete vyrobiť aj pohodlne u vás doma. Ako to urobiť? Je to jednoduché. Budete potrebovať nakrájané alebo rozdrvené listy oregano, olivový alebo mandľový olej, zaváraninový pohár, tzv. slnečné okno a trpezlivosť.

Rozdrvené alebo nakrájané listy oregano dajte do zaváraninového pohára. Pri čerstvých listoch si treba dať pozor na to, aby boli poriadne suché. Ak by boli vlhké, olej tým môžete znehodnotiť, prípadne vám dokonca môže aj splesnivieť.

Oregano lístky zalejte olejom podľa vlastného výberu. Najlepšie je použiť olivový olej, nakoľko je vôňou a chuťou najmenej výrazný. Nechajte si zovrieť vodu a tesne pred bodom varu ju odstavte. Pripravili ste si tak teplý kúpeľ. Vložte doň pohár s olejom a oreganom na 5 až 10 minút. Uvoľnia sa tak účinné látky z oregana do oleja.

Pohár následne na niekoľko dní umiestnite na teplé a svetlé miesto, tzv. slnečné okno. Raz za čas, keď si spomeniete, ho pretrepte. Ideálne po desiatich dňoch olej sceďte a skladujte ho na tmavom a suchom mieste.

oregano

Má množstvo pozitívnych účinkov

Oreganový olej je známy ako prírodný prostriedok proti nachladnutiu a chrípke. Má úžasné antioxidačné, protiplesňové, protizápalové a protivírusové vlastnosti. Účinne bojuje proti kvasinkám a škodlivým baktériám v gastrointestinálnom trakte. Vďaka tomu sa používa napríklad aj ako antimikrobiálne činidlo v potravinárskom priemysle.

Máte problémy s nadúvaním, refluxom alebo nadmernou plynatosťou? Ak sú vám tieto príznaky známe, problém môže byť v nadmernom množstve patogénnych baktérií či kvasiniek. Tie spôsobujú zápal, ktorý môže mať tieto príznaky. Vďaka oreganovému oleju si s týmito príznakmi môžete poradiť a zlepšiť si tak trávenie.

Spomenieme ešte raz kvasinky. Vďaka tomu, že oreganový olej potláča rast kmeňa Candida albicans, je vhodný na používanie pri kvasinkových infekciách ako napríklad pri vaginálnej mykóze či kvasinkách v ústnej dutine. Tie sa väčšinou ukážu vo forme bieleho povlaku na jazyku.

Oreganový olej urýchľuje hojenie rán. Ak ho použijete ako masážny olejček, môže to pomôcť urýchliť hojenie napríklad po chirurgických ranách. Dokonca v niektorých prípadoch dokonca zosvetlí aj farbu jaziev či celkovú pigmentáciu a bráni infekciám kože počas hojenia.

Tip: Oreganový olej je dosť silný, preto pri kontakte s pokožkou môže narobiť neplechu. Pri vonkajšom užívaní odporúčame zriediť niekoľko kvapiek oreganového oleja napríklad s kokosovým olejom.

oreganový olej účinky

Takisto pomáha predchádzať oparom. Ako sme už spomenuli v článku o graviole, aj oreganový olej má podobné účinky, ktoré sú užitočné pri liečbe herpesu. Vďaka jeho antivírusovým vlastnostiam pomáha herpes nielen liečiť. Užíva sa aj ako prevencia voči nemu. Okrem toho ešte znižuje frekvenciu a závažnosť pretrvávania tohto vírusu v tele.

Oreganový olej je ďalšou zo špecialít, na ktorých sa uskutočňujú výskumy spojené s bojom proti rakovine. Výskumy o oreganovom oleji a prevencii proti rakovine sú stále v počiatočnom štádiu. Súčasné štúdie ale dokazujú, že aj oreganový olej môže prispieť k usmrteniu rakovinových buniek, a to najmä v hrubom čreve. Zvyšujú totiž produkciu glutatiónu, tzv. hlavného antioxidantu organizmu. Ten pomáha neutralizovať voľné radikály a bráni tak poškodeniu buniek.

Látka, ktorú oreganový olej obsahuje, nazývaná karvakrol, má široké využitie od liečby alergií až po ochranu kože. Ide o fenol, u ktorého sa objavila širokospektrálna aktivita. Čo presne to znamená? Vďaka tejto látke je oreganový olej účinný proti bakteriálnym a kvasinkovým infekciám, v určitých prípadoch dokonca aj voči tým, ktoré sú rezistentné voči liekom. PubMed naň dokonca odkazuje v niekoľkých stovkách štúdií.

Vedeli ste, že oreganový olej má dokonca aj antiparazitárne účinky? Pozitívne pôsobí voči parazitom ako sú okrúhlice, pásomnice či vši žijúce vo vnútri alebo mimo ľudského tela. Títo paraziti používajú ľudské telo ako zdroj potravy, prípadne  ako nosič prenosných chorôb. Oreganový olej môže eliminovať črevné červy a ak sa aplikuje povrchovo, účinne zabráni prístupu všiam a blchám. Skúste si pozrieť zloženie repelentov alebo rôznych prostriedkov proti všiam. Často tam nájdete ako jednu z prísad práve oreganový olej.

Jednoduché užívanie

Asi najľahší spôsob, ako oreganový olej užiť, je vypiť ho. Pokiaľ máte problémy s trávením, ste prechladnutí či máte bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu, zrieďte 1 kvapku oreganového oleja v 0,5 l vody. Ak uvádzajú výrobcovia inak, riaďte sa ich pokynmi.

Ak máte bolesti svalov, prípadne chcete oreganový olej použiť na hojenie rán, zrieďte niekoľko kvapiek v kokosovom alebo olivovom oleji a naneste ho na pokožku. Takisto ho môžete zmiešať s inými terapeutickými éterickými olejmi vhodnými na pokožku. Napríklad s tea tree olejčekom. Ten sa ale takisto musí riediť, pretože koncentrovaný môže pokožku spáliť.

oreganový olej užívanie

V prípade, že je na vás jeho chuť príliš aromatická a silná, skúste oreganový olej užívať ako výživový doplnok. Na pultoch ho môžete nájsť dostupný v tabletách alebo kapsulách.

Ak ho chcete použiť napríklad na plesňovú infekciu nôh, môžete si doma urobiť kúpeľ na nohy. Použite oreganový olej v spojení s ďalšími esenciálnymi olejmi a namočte si doň nohy. Ak vás trápi plesňové ochorenie jazyka či zubný kaz, môžete si ústa vypláchnuť zmesou oreganového oleja v spojení s kokosovým, olivovým alebo sezamovým olejom.

Pre zdravšie užívanie

Vzhľadom na svoju silu by mal dávkovanie oreganového oleja odporučiť lekár. Vo vysokých dávkach nemusí byť bezpečný. Deti a tehotné a dojčiace deti by sa mu mali vyvarovať. Pri jeho užívaní ho vždy zrieďte vodou alebo ho premiešajte s kokosovým olejom, aby ste sa vyhli páleniu či podráždeniu pokožky alebo sliznice.

Oreganový olej je najlepšie skladovať na tmavom a chladnom mieste. Väčšinou ho dostanete v tmavom skle, ktoré je najodolnejšie voči dennému svetlu. Predchádzate tak rýchlemu oxidovaniu oleja, čo by znížilo jeho pozitívne účinky a mohlo by mať zlý dopad na vaše zdravie.

Máte už nejaké skúsenosti s oreganovým olejom? Čo naň vravíte? Pomohol aj vám pri niektorých z týchto ťažkostí? Alebo ho využívate aj inak?

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Oreganový olej