Vyskúšajte výnimočnú silu eukalyptového oleja a zdravo dýchajte

Pri slove eukalyptus si asi veľa z nás predstaví krásne sviežu arómu podobnú mentolu alebo mäte. Eukalyptus je stálo-zelená rastlina a je veľmi známa najmä pre svoj aromatický charakter. Vďaka týmto voňavým chemickým zložkám bolo jeho využitie už odpradávna spájané s masážami a liečivými procedúrami. Vdychovanie jemnej pary s kvapkou eukalyptového oleja prebudí všetky zmysly a navodí pocit relaxácie. Okrem toho sa eukalyptový olej používa aj ako vonkajší liek na pokožku alebo ako prírodná čistička vzduchu. Z čoho je eukalyptový olej zložený, prečo je znakom eukalyptového oleja koala a aké vlastnosti má, sa môžete dozvedieť v nasledujúcich riadkoch.

eukalyptový olej

Pôvod a charakteristika eukalyptového oleja

Eukalyptový olej sa vyrába pomocou extrakcie olejov z listov eukalyptu. Ide o vždy zelenú trvácu rastlinu, neskôr krík alebo strom, ktorý má na sebe veľké množstvo podlhovastých listov v jemne sivom odtieni zelenej farby. Z Austrálie sa k nám dostalo až okolo 600 rôznych druhov eukalyptu. Tieto stromy potrebujú na svoj rast veľké množstvá vody, takže nedokážu rásť v suchých oblastiach.

Samotný eukalyptový olej pochádzajúci z Austrálie, si uctievala staroveká čínska, indická, ajurvédska a ďalšie iné medicíny. Už oddávna si z týchto stromov vyrábali domorodí obyvatelia okrem oleja aj rôzne predmety v podobe hudobných nástrojov a nástrojov, ktoré používali na medicínske účely. Listy eukalyptu obsahujú veľké množstvo éterických olejov a iných zdraviu prospešných látok. Nie nadarmo chutia aj koalám, ktoré sa z týchto stromov doslova nepohnú aj celý deň Ohryzávajú listy eukalyptu, ktoré sú ochránené pred listožravými zvieratami určitým množstvom jedovatých látok, no práve koala má svoj tráviaci trakt natoľko špecifický, že dokáže spracovať a stráviť aj tieto aromatické jedovaté listy.

Eukalyptový olej a jeho zloženie

Eukalyptový olej patrí medzi širokospektrálne použiteľné éterické oleje, ktoré sú v dnešnej hektickej dobe čoraz viac preferované najmä pre blahodarné účinky na telo a dušu. Mnohé spoločnosti vsadili na predaj čisto prírodných éterických olejov, čím podporujú produkty pre zdravie a na výber ponúkajú naozaj rôzne druhy vôní. Jednou z najobľúbenejších sa stal práve eukalyptový olej.

Eukalyptový éterický olej v sebe obsahuje dve základné zložky, ktoré ho robia tak výnimočným a špecifickým. Ide o eukalyptol a alfa-terpineol. Okrem toho obsahuje eukalyptový olej aj flavonoidy a triesloviny.

Eukalyptol alebo tiež nazývaný cineol, je chemická látka, ktorá patrí do skupiny éterických olejov. Ako určitý druh oxidov má eukalyptol zdraviu prospešné účinky na naše zdravie. Má protizápalové, analgetické a aromatické vlastnosti, vďaka ktorým sa dostáva eukalyptový olej na popredné miesta v prírodných produktov určených na inhalovanie, meditáciu, masáže a navodenie celkovej relaxácie.

Čo obsahuje kvalitný eukalyptový olej a na čo si dávať pozor

Výroba eukalyptového oleja začína destiláciou listov eukalyptu, ktoré sa naparujú, čím vznikne bezfarebná tekutina s veľmi silnou arómou dreva.

Na to, aby bol éterický olej naozaj efektívne účinný, mal by byť spracovaný pomocou kvalitných technológií a z kvalitných surovín. Hotový olej musí byť čistý a dostatočne silný na to, aby splnil účel, na ktorý bol vyrobený. Veľa éterických olejov obsahuje rôzne prímesi, riediace látky a chemické zložky, ktoré tento olej znehodnotia, no zákazník si to nemusí všimnúť, pokiaľ nezačne dopodrobna čítať samotné zloženie výrobku. Preto je na mieste, ak si vyberáte éterický olej s certifikátom alebo u overeného predajcu.

Aké sú účinky eukalyptového oleja na zdravie

Súčasť lekárničky

Eukalyptový olej je súčasťou mnohých farmaceutických produktov. Jeho účinky na naše zdravie sa prejavujú najmä v podobe zmiernenia dýchacích problémov, kašľa a prechladnutia. V podobe mastí, gélov a tinktúr pomôže pro bolestiach kĺbov a kostí a masáž s kvapkou eukalyptového oleja uvoľňuje napäté svaly. Dezinfikuje rany, ústnu dutinu a stimuluje celý imunitný systém. Zbaví vás upchatého nosa, sezónnych alergií a pôsobí aj pri problémoch s močovým ústrojenstvom.

Prírodný čistič domácnosti

Veľa gazdiniek nedá na eukalyptový olej dopustiť pri čistení svojej domácnosti. Tento prírodný produkt dokáže nádherne prevoňať celú domácnosť a naviac dezinfikuje povrchy. Stačí zmiešať niekoľko kvapiek eukalyptového oleja s obyčajnou vodou a utieranie prachu nebolo nikdy voňavšou záležitosťou ako teraz.

eukalyptový olej účinky

Rýchlo odbúrava stres a napätie

Eukalyptový olej dokonale navodzuje pocit uvoľnenia a relaxácie. Ak sa potrebujete rýchlo zbaviť stresu a napätia, siahnite po eukalyptovom oleji. Nakvapkajte si dve až tri kvapky do dlaní, jemne ich rozotrite a zhlboka dýchajte arómu a vnímajte teplo, ktoré sa pri trení rúk uvoľňuje.

Lepšie zaspávanie a kvalitný spánok

Ak máte časté problémy so spánkom a neviete sa uvoľniť a na nič nemyslieť, určite siahnite po eukalyptovom oleji. Do domáceho difúzera alebo aromalampy nakvapkajte 2 až 3 kvapky tohto aromatického oleja a zhlboka dýchajte. Účinky príjemného uvoľnenia sa postupne dostavia a vy sa konečne poriadne vyspíte.

Kozmetická vychytávka

Možno by ste to na eukalyptový olej nepovedali, ale stal sa trendom pri používaní v kozmetickom priemysle. Eukalyptol, ako základná zložka v eukalyptovom oleji, má veľmi silné čistiace vlastnosti a pomáha pokožku oživiť a hydratovať. Keďže má okrem iného aj dezinfekčné vlastnosti, používa sa napríklad do kozmetických prípravkov na čistenie a hydratačný efekt pleti. Eukalyptový olej sa dá použiť aj čistý a to tak, že si pár kvapiek nakvapkáte na vatový tampón, ktorým čistíte a jemne masírujete pokožku tváre a dekoltu.

Použitie a dávkovanie eukalyptového oleja

Ako je už vyššie uvedené, eukalyptový olej je naozaj všestranne použiteľný éterický olej. Najčastejšie sa používa v aromalampách a difúzeroch, kde stačí malé množstvo kvapiek nakvapkať priamo do vody. Možno ho skombinovať s ďalšími éterickými olejmi, vďaka ktorým spolu dosiahnu pre zmenu vždy novú arómu. Ide napríklad o kombinácie s rozmarínom, levanduľou, tymiánom, cédrovým drevom alebo majoránom, všetko tiež v podobe éterických olejov. Eukalyptový olej je prírodné antiseptikum a nájdete ho napríklad v zubných pastách.

eukalyptový olej použitie

Eukalyptový olej je vysoko alergénny. Pri vonkajšom použití priamo na pokožku je preto vhodné, ak sa najskôr urobí test na malej ploche pokožky. Ak sa alergická reakcia neprejaví do 24 hodín, môžete ho bezpečne používať. U detí je použitie eukalyptového oleja diskutabilné. Odporúča sa použitie zriedeného eukalyptového oleja a iba zriedkavejšie než u dospelých.

Pokiaľ nie ste odborníkom na použitie éterických olejov, určite sa pred každým použitím eukalyptového oleja poraďte s niekým, kto sa účinkami týchto olejov profesionálne zaoberá. Niektoré druhy, v súvislosti od čistoty a zloženia éterického oleja, sa odporúča napríklad zriediť. Eukalyptový olej nie je vhodný na konzumáciu, pretože obsahuje zložky, ktoré sú pre náš tráviaci systém jedovaté.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Eukalyptový olej