Sezamový olej a jeho hlavné benefity na zdravie. Viete naozaj o všetkých?

Ak ste milovníkmi ázijskej, indickej alebo japonskej kuchyne, určite poznáte sezam, tradičný  sezamový olej a taktiež sezamovú pastu, tzv. tahini, prípadne sezamové maslo a sezamovú múku. Medzi najobľúbenejší a najviac používaný z pomedzi spomenutých výrobkov sezamu patrí neodmysliteľne sezamový olej. Ten svojim bohatým zložením zdravých látok obsahuje mnoho zdravotných benefitov.

sezamový olej

Zdravé semienka a ich premena na olej

Sezam a sezamový olej majú dlhodobú tradíciu. Naši predkovia využívali ich zdravotné benefity už celé stáročia. Sezamový olej môžeme smelo zaradiť k tým najkvalitnejším a jeho použitie je naozaj všestranné.

Zachovanie všetkých zdraviu prospešných látok v tomto oleji zaručuje výroba tohto prírodného oleja lisovaním za studena, s dodržiavaním teplotných noriem, zachovávajúcimi všetky vitamíny a minerály a bez prídavku akýchkoľvek farbív a konzervačných látok. Takýto postup dodržiava už čoraz viac spracovateľov sezamu, pretože iba tak si zaručia naozaj kvalitný konečný produkt, ktorý je najviac požadovaný na trhu.

Ak poznáte iba biely druh sezamu, musíme vás vyviesť z omylu o jeho jedinej existencii. Existuje aj čierny sezam, ktorý je rovnako prospešný pre naše zdravie.

V procese výroby sezamového oleja sa lisujú malé semienka sezamu buď tepelne neupravené, dalo by sa povedať, že surové, kedy má olej jemnejšiu chuť aj farbu, a taktiež sa lisujú aj semienka opražené, ktoré dodajú oleju zasa tmavšiu farbu a jemný nádych orieškovej chute.

Sezam indický

Samotný sezam, Sesamum indicum, rastie na jednoročných rastlinách, vyskytujúcich sa najmä v teplom podnebí, pretože mu neprekáža ani obdobie sucha. Najznámejší je z oblastí Egypta, z okolia rieky Eufrat. Rastliny sezamu sú vysoké a štíhle a dosahujú výšku od jedného až do dvoch metrov. Kvitnú bledo-žltými kvetmi. Sezamové semienka sú ukryté v tenkých strukoch a na trhu sa dajú kúpiť lúpané a nelúpané, ktoré sú pre naše telo zdravšie s vyšším obsahom vlákniny. Na výrobu sezamového oleja sa používa výber semienok tej najvyššej kvality a zrelosti. Moderné technologické procesy dokážu zachovať všetky postupy tak, aby zo semienok vyťažili čo najkvalitnejší olej plný antioxidantov, čo mu zaručuje popredné miesta medzi inými druhmi rastlinných olejov.

Čo všetko obsahuje?

O sezamovom oleji je známe, že obsahuje veľké množstvo bielkovín, vlákniny, antioxidantov, vitamín A, B1, B6, B12, E a K. Taktiež je tu zastúpenie látok ako horčík, lecitín, vápnik, zinok, železo, mangán, meď, chróm a nikel.

Vďaka všetkým týmto látkam sa stal sezamový olej veľmi obľúbeným doplnkom výživy a efektívne pomáha najmä pri:

 • prevencii osteoporózy
 • rôznych akútnych zápaloch
 • vysokom krvnom tlaku
 • vysokej hladine cholesterolu
 • zvyšovaní imunity
 • lepšom trávení
 • cukrovke
 • vyrovnávaní hladiny hormónov počas menopauzy
 • artritíde
 • problémoch s pohybovým ústrojenstvom
 • bolestivých kĺboch
 • problémoch s pečeňou
 • problémoch s hrubým črevom
 • žlčníkových problémoch
 • srdcových ochoreniach
 • kôrnatení ciev a mnohých ďalších

sezamový olej účinky

Aké je použitie sezamového oleja?

Ak hľadáte olej, ktorý bude mať využitie v kulinárskej oblasti, bude liečiť a zároveň ho využijete aj v oblasti kozmetiky, stavte práve na tento druh oleja. Jeho všestranné použitie vás naozaj nesklame.

Je ideálny na varenie

Pri varení ho ocení asi každý kuchár, pretože svojou jemnou chuťou a vôňou neprebije iné chute. Veľkej obľube sa teší predovšetkým v ázijskej, japonskej alebo indickej kuchyni, kde je súčasťou doslova každodenných pokrmov. Svoje využitie nájde tak v studenej kuchyni, ako aj pri príprave smažených, pečených a vyprážaných jedál. Často je súčasťou posypov na pečive, v zeleninových, ale aj ovocných šalátoch, zvykne byť súčasťou rôznych marinád, omáčok alebo polievok. Je vhodný na pečenie koláčov a veľmi chutnou chuťovkou je aj na sucho jemne opražený na panvici, čím získa nádhernú orieškovú chuť a vôňu.

Pozitívne pôsobí na pokožku tela

S olejom zo sezamových semienok získate aj množstvo pozitív, ktoré prináša jeho pravidelné používanie v starostlivosti o pokožku aj vlasy. Je potrebné vybrať si kvalitný olej, ktorého účinky sú o to lepšie.

Používanie kvalitného sezamového oleja má vplyv najmä na:

 • podporu prekrvenia pokožky
 • zabráneniu predčasnému starnutiu buniek
 • otváranie a čistenie pórov
 • prevenciu pred reumatickým ochorením
 • rast a hustotu vlasov
 • hojenie ekzémov a kožných poranení

Je vhodný aj pri masáži, regenerácii a uvoľnení celého tela, pri depresiách, migréne a odbúravaní stresu. Keďže patrí k silným antioxidantom, dokáže znižovať poškodenie akýchkoľvek buniek, spôsobené voľnými radikálmi, čím zabraňuje tvorbe zápalov v tele.

Lieči celé stáročia

Už naši predkovia používali tento druh oleja na liečbu kožných problémov, na zlepšenie cievneho obehu, na posilnenie kostí, kostného tkaniva a šliach. V dnešnej dobe ho veľa z nás pravidelne užíva v rámci prevencie pred civilizačnými chorobami, ako napríklad rakovina, cukrovka alebo srdcový infarkt.

Užívanie a kde sa dá kúpiť sezamový olej

Keďže má sezamový olej tak všestranné využitie, je lepšie zvážiť pred samotnou kúpou tohto oleja jeho hlavný účel použitia. Ak ste sa rozhodli pre kozmetické a kožné účely, zvoľte prírodný sezamový olej kupovaný v lekárni alebo v obchode s drogériou. Ak ho chcete užívať aj vnútorne, siahnite po sezamovom oleji určenom predovšetkým na použitie pri príprave jedál, ktorý sa dá kúpiť aj v bežnom obchode s potravinami. Niektoré druhy totiž môžu obsahovať rôzne zloženie. Jediné kritérium pre obidva druhy použitia je, aby ste zvolili sezamový olej nerafinovaný, bez zbytočných konzervačných látok, farbív a prímesí.

sezamový olej užívanie

Čo sa týka dávkovania, to závisí predovšetkým na tom, či sa sezamový olej bude užívať v rámci prevencie, alebo má pomôcť už pri konkrétnych zdravotných komplikáciách. Pri prevencii stačí užívať 1 čajovú lyžičku denne, najlepšie ráno. Pri zdravotných ťažkostiach sa táto denná dávka môže zvýšiť po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom, v súvislosti s vážnosťou daného zdravotného problému.

Sezamový olej nemá pri užívaní a používaní obmedzené množstvo. Je vhodný pri diétach, pre celiatikov alebo diabetikov. Používajú ho aj tehotné ženy a deti od troch rokov. Jediné, na čo si treba dať zvýšený pozor, je alergia na orechy, ktorá sa môže prejaviť aj pri konzumácii sezamového oleja.

Skladovanie sezamového oleja je vhodné pri izbovej teplote. Vďaka svojmu zloženiu (sezamolín a sezamín) nezvykne oxidovať, no akonáhle sa otvorí, určite ho presuňte do chladničky.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Sezamový olej