Čo obsahuje konopný olej a aké sú jeho účinky na naše zdravie

Olej, ktorý vzniká lisovaní semienok rastlín z rodu konope, v sebe ukrýva viaceré zdravotné benefity. Môžete ho používať zvonka alebo ho tiež konzumovať, no a vďaka príjemnej chuti je vhodný aj na použitie v kuchyni. V článku sa dozviete, čo všetko tento olej obsahuje a aké je jeho použitie.

konopný olej

Čo je konopný olej?

Lisovaním semienok rastlín z rodu konope (Cannabis sativa) s nízkym obsahom THC sa získava konopný olej. Konopný olej sa vyznačuje vysokou koncentráciou nenasýtených mastných kyselín. Keďže náš organizmus ich nedokáže sám vyrobiť, sú preň mimoriadne dôležité.

Za studena lisovaný konopný olej je tmavo až svetlo zelený. Má príjemnú orieškovú vôňu a chuť. Nemusíte sa obávať žiadnych psychotropných účinkov, pri oleji vaša myseľ nebude nijakým spôsobom ovplyvnená. Olej z konopných semiačok je veľmi zdravý a na naše zdravie má skutočne priaznivé účinky. Poďme sa pozrieť na to, aké látky obsahuje.

Obsah látok v konopnom oleji

Nerafinovaný za studena lisovaný konopný olej obsahuje približne osemdesiat percent esenciálnych mastných kyselín, najmä omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Tieto kyseliny sú v optimálnom pomere tri ku jednej. Esenciálne mastné kyseliny nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu a imunitného systému.

Konopný olej má tiež veľa vitamínov – nájdete v ňom hlavne vitamíny A, D a E. Obsahuje aj látku zvanú cannabidiol, ktorá má antiseptické účinky a vyznačuje sa aj pôsobením proti kŕčom.

Z minerálov nájdete v oleji z konopných semienok hlavne vápnik, horčík, zinok, draslík a železo. Ich nedostatok v našom tele môže spôsobiť vznik viacerých civilizačných ochorení ako poruchy sú napríklad trávenia, ochorenia srdca a ciev, znížená imunita, alergie alebo ekzémy.

Olej v sebe ukrýva tiež proteín s názvom globulín edestín. Tej ne veľmi vzácny a podobá sa globulínu z ľudskej plazmy. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa o konopnom oleji hovorí, že má protirakovinové účinky. Navyše vďaka tomuto proteínu pomáha v boji s cukrovkou, epilepsiou a astmou. Nájdete v ňom tiež chlorofyly a fytosteroly. Obsahuje bielkoviny, tuk, sacharidy a aj vlákninu.

Na čo slúži konopný olej?

 • podporuje obranyschopnosť organizmu
 • má antibakteriálne účinky
 • má protizápalové účinky
 • účinkuje antimykoticky
 • napomáha tráveniu
 • podporuje peristaltiku čriev a vyprázdňovanie
 • zlepšuje črevnú mikroflóru
 • urýchľuje metabolizmus
 • oráni ukladaniu tukových zásob
 • odbúrava z tela zlý cholesterol
 • znižuje tlak krvi
 • zvyšuje pozornosť a sústredenosť
 • funguje ako prevencia proti krvným zrazeninám
 • pôsobí aj ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení
 • normalizuje hladinu cukru v krvi
 • čistí pečeň a podporuje jej funkciu
 • pomáha pri kožných ochoreniach a rankách
 • upravuje hormonálne zmeny počas tehotenstva, menopauzy
 • prevencia proti cukrovke
 • prevencia rakoviny
 • prevencia ochorení nervového systému
 • prevencia proti neurodegeneratívnym ochoreniam (Alzheimerova a Parkinsonova choroba)

konopný olej účinky

Výhody

Tento olej je vhodný aj pre celiatikov, diabetikov, alergikov a deti, avšak odporúčame vám o poradiť sa s lekárom o jeho užívaní v prípade, že si niečím nie ste istý. Výhodou konopného oleja je jeho chuť a dokonalá vyváženosť mastných kyselín. Navyše je ekologický, pretože konope  je rastlina patriaca k najekologickejšie pestovaným rastlinám vôbec.

Konopný olej na vonkajšie použitie

Ako sme už spomenuli, konopný olej má protizápalové, regeneračné a antibakteriálne účinky. Je schopný optimalizovať pH pleti a obnovuje aj jej prirodzený ochranný film. Pokožka sa tak stáva odolnejšie voči nepriaznivým vplyvom okolitého prostredia.

Konopný olej sa používa tiež pri liečení zápalov, kožných a autoimunitných ochorení. Olej pomáha aj pri akné, atopickom ekzéme a lupienke. Zlepšuje stav pleti, upokojí  svrbenie, pálenie. Príjemne upokojí aj spálenú pokožku a pomáha pri hojení rán.

Vďaka tomu, že je hypoalergénny, je vhodný aj pre citlivú a ekzematickú pokožku a aj jemnú detskú pokožku. Vhodný je aj ako masážny olej.

Suchá, citlivá pokožka

Konopný olej má výrazné regeneračné účinky, podporuje rýchle hojenie, hydratuje pokožku, napína ju a vďaka tomu má pokožka mladistvý vzhľad.

Pleť

Olej z konope pleť hydratuje a pomáha spomaliť proces starnutia pokožky. Vhodný je na redukciu vrások, ale tiež sa používa na suchú pleť. Stačí večer do pokožky vmasírovať pár kvapiek tohto oleja.

Popáleniny, spálenie od slnka

Ak ste sa popálili, konopný olej zabráni vzniku pľuzgierov. Dobrý vplyv má aj na pokožku spálenú nadmerným slnením a pomôže aj pri alergii na slnko.

konopný olej použitie

Nechty

Olejom si môžete natierať nechty a nechtové lôžka, ak vás trápi ich lámavosť a mäkkosť.

Suché a lámavé vlasy

Ak vás trápi kvalita a stav vašich vlasov, zaobstarajte si konopný olej a robte si vlasové zábaly. Ak vás trápia lámavé končeky vlasov, naneste si malé množstvo oleja do dlaní a aplikujte na končeky vlasov.

Masáž

Používa sa aj pri masáži, kedy uvoľňuje stuhnuté kĺby a svaly, pomáha aj pri kŕčoch.

Konopný olej na vnútorné použitie

Omega mastné kyseliny napomáhajú správnemu fungovaniu mozgu, mozgovej kôry, ale tiež aj sietnici oka a pokožke.

Budúce mamičky by tiež mali konopný olej užívať, pretože obsahuje kyselinu DHA (DocosaHexaenoic Acid), ktorá je potrebná pre vývoj orgánov bábätka. Konzumácia oleja počas tehotenstva prispieva aj k správnemu vývoju mozgu a zraku dieťaťa.

Ako sa používa pri vnútornom použití?

Konopný olej má svoje využite aj v kuchyni. Využijete ho ako dochucovadlo a vďaka príjemnej orieškovej chuti ho môžete pridať aj do cesta na pečivo. Je ľahko stráviteľný a neobsahuje žiadne alergény. Ale dávajte si pozor na teplotu pri manipulácii s olejom v kuchyni, pretože pri teplote stráca svoje prospešné látky. Najviac ho teda využijete na prípravu studených šalátov či nátierok, alebo na ochutenie polievok.

Ak ho chcete užívať ako doplnok stravy, odporúča sa dať si pred jedlom jednu až dve polievkové lyžice denne. Denná dávka závisí od toho, čo chcete dosiahnuť.

Napríklad:

 • užívanie pri prevencii – jedna polievková lyžica jedenkrát denne
 • užívanie ako liek – dve polievkové lyžice jedenkrát denne

Konopný olej na chudnutie – je to správna voľba?

Urýchliť proces chudnutia môžete aj za pomoci oleja z konopných semienok. Olej vplýva na urýchlenie tráviacich procesov, podporuje pravidelné vyprázdňovania a celkovo vplýva priaznivo na náš metabolizmus. Jeho výhodou je tiež to, že bráni ukladaniu tuku vo vnútorných orgánoch. Pravidelným cvičením, zdravou a vyváženou stravou skombinovanou s užívaním konopného oleja napomôže vášmu zdravému chudnutiu i celkovej kondícii.

Rady na záver

O tom, že konopný olej má viacero priaznivých účinkov na naše zdravie a dokonca pôsobí ako prevencia vzniku rakoviny, sme si už povedali dosť. Pre dosiahnutie a zachovanie čo najlepších účinkov je dôležité, aby ste olej užívali pravidelne a dlhodobo. Dávkovanie je potrebné prispôsobiť konkrétnemu zdravotnému problému.

Nezabúdajte tiež na správne skladovanie. Konopný olej sa odporúča po otvorení skladovať na chladnom a tmavom mieste, najlepšie v chladničke.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Konopný olej