Spaľovač tukov: Viete, ako si vybrať ten správny?

Samotná efektivita cvičenia závisí od viacerých faktorov. Typu cvičenia, intenzity, ako i voľby vhodných výživových doplnkov. Vrátane proteínového nápoja vám môže pomôcť v dosiahnutí stanoveného cieľa aj spaľovač tukov. Naštartuje metabolizmus, urýchľuje spaľovanie tukov a zároveň vám dodá energiu, ktorej pri cvičení nikdy nie je dosť. Samozrejme, to všetko iba za predpokladu, že si vyberiete ten správny. V nasledujúcich riadkoch vám predstavím nielen princíp ich fungovania, ale i to, podľa čoho si vybrať najlepší spaľovač tukov s prihliadnutím na vaše požiadavky.

spaľovač tukov

Ako funguje spaľovač tukov?

Jednotlivé spaľovače tukov obsahujú špecifické látky, najčastejšie rastlinného pôvodu, ktorých hlavným cieľom je podporiť metabolizmus tukov. V závislosti od konkrétnej zložky to môžu docieliť viacerými spôsobmi: zvýšením energetického výdaja, oxidácie tukov v priebehu pohybovej aktivity či narušením ich vstrebávania, prípadne kombináciou všetkých predchádzajúcich.

Zloženie

V súčasnosti máte k dispozícii širokú ponuku spaľovačov tukov. Vybrať si z nich ten správny teda nie je vôbec jednoduché. Ako prvé by ste sa mali zamerať na obsah jednotlivých látok. Od nich sa následne odvíjajú konkrétne účinky a dávkovanie. U spaľovačov tukov sa najčastejšie stretnete s nasledujúcimi látkami.

Katechíny

Okrem toho, že pôsobia ako antioxidanty a chránia organizmus pred voľnými radikálmi, majú aj ďalšie funkcie. Zabraňujú vstrebávaniu tukov a zvyšujú ich oxidáciu, čím napomáhajú k spaľovaniu tukov. Rovnako majú svoj význam pre športovcov, ktorým dodávajú potrebnú energiu. Najznámejším zdrojom katechínov je zelený čaj, avšak možno ho nájsť aj v ďalších druhoch, najmä čínskych čajov.

Dávkovanie: Odvíja sa od konkrétneho zdroja katechínov. V prípade extraktu zo zeleného čaju sa odporúča prijať 400 – 500 mg za deň.

L-karnitín

Aminokyselina obľúbená hlavne medzi športovcami, ktorým pomáha k rýchlejšej regenerácii po náročnom športovom výkone. To však nie je jediná jeho úloha. Taktiež zabezpečuje transport mastných kyselín do mitochondrií, a tak podporuje spaľovanie tukov a úbytok hmotnosti. Vzhľadom na to je prospešný aj pre jednotlivcov s vyššou telesnou hmotnosťou. V hojnom množstve sa vyskytuje predovšetkým v hovädzom, teľacom, kuracom mäse či mlieku.

Dávkovanie: Odporúčaná denná dávka L-karnitínu sa pohybuje v rozmedzí 500 až 2000 mg za deň. Keďže sa v ľudskom tele pomerne rýchlo vstrebáva je vhodné ho konzumovať buď skoro ráno alebo pol hodinku pred tréningom.

Kofeín

Nielen v káve, ale i listoch čajovníka čínskeho, guarane, kolových alebo kakaových semenách. Všade tam sa nachádza kofeín, ktorý je pre mnohých studnicou energie a účinným prostriedkom, ako zvládnuť únavu. To však nemožno považovať za jeho jediný tromf. V kombinácii s katechínmi, prípadne synefrínom sa ukazuje ako výborný pomocník pri spaľovaní tuku.

Dávkovanie: Závisí tak od zdravotného stavu jednotlivca, ako i účelu použitia. V prípade, že chcete podporiť spaľovanie tuku, postačí vám 200 mg kofeínu denne. Pre zvýšenie sily a vytrvalosti sa odporúča vyššia dávka, cca 500 mg za deň.

Synefrín

Používa sa nielen v tradičnej čínskej medicíne pri problémoch s trávením, ale i ako súčasť výživových doplnkov pre športovcov. Je známy svojim stimulujúcim účinkom, pričom zvyšuje tvorbu tepla v organizme, v dôsledku čoho stúpa aj energetický výdaj. Hlavným zdrojom synefrínu je kôra pomarančovníka horkého, ktorému sa darí najmä v subtropických oblastiach Južnej Ameriky.

Dávkovanie: Podľa viacerých zahraničných vedcov by sa mal synefrín užívať 3-krát denne v množstve 10- 20 mg. Maximálna denná dávka teda nesmie presiahnuť  60 mg.

Rozdelenie spaľovačov tukov podľa spôsobu užívania

Kým niekto uprednostňuje výživové doplnky vo forme tabliet, iní radšej siahnu po doplnkoch v tekutej či práškovej forme. Každé z nich majú svoje výhody aj nevýhody.

Práškové

Rýchlosťou účinku sú veľmi podobné tekutým spaľovačom tukov, avšak mnohé z tejto kategórie sú ešte doplnené aj o aminokyseliny, ktoré sú dôležité pre formovanie svalstva. Keďže sú balené vo väčších vreckách, musíte si odsypať odporúčanú dennú dávku, čo nie je zrovna najpraktickejšie.

Tekuté

V ich prospech hrá rýchle vstrebávanie a vysoký účinok. Užívajú sa približne pol hodinku pred cvičením alebo inou pohybovou aktivitou. Sú balené vo väčších fľašiach, z ktorých si musíte odliať presné množstvo. Ich užívanie teda nepatrí k tým najkomfortnejším, no na druhej strane si ho dokážete prispôsobiť svojim potrebám. Či už tekutý spaľovač iba zapijete alebo rozmiešajte vo vode je len na vás.

Tabletové

Na ich účinok si budete musieť chvíľku počkať, avšak zvykne zas trvať dlhšie. Odhliadnuc od dlhšieho nástupu účinku však oceníte dávkovanie, ktoré je presne dané. Na rozdiel od tekutých a práškových spaľovačov sú poväčšine k dispozícii v malej krabičke, ktorú si môžete zobrať kdekoľvek so sebou a užiť, kedy vám to bude najviac vyhovovať.

spaľovač tukov účinky

Rozdelenie spaľovačov tukov podľa účinku

Zatiaľ čo niektoré spaľovače sú určené na potlačenie chuti k jedlu, iné zas majú za cieľ zabrániť ukladaniu tukov a sacharidov. Aby ste si vedeli vybrať ten správny, prečítajte si ich krátku charakteristiku.

Regulátory štítnej žľazy

Jednou z hlavných funkcií štítnej žľazy je produkovať dostatok hormónov, ovplyvňujúcich tak samotný metabolizmus, ako aj činnosť ďalších častí ľudského tela. Spaľovače tukov spadajúce do tejto kategórie obsahujú špecifické látky forskolín a guggulsterón, ktoré urýchľujú metabolizmus a prispievajú k správnej činnosti štítnej žľazy.

Blokátory tukov a sacharidov

Ak patríte medzi milovníkov rýb, avokáda či semienok, no chcete si udržať štíhlu líniu, siahnite po spaľovačoch tukov s chitosanom. Ten vyniká svojou schopnosťou viazať tuk, ktorý následne vylúči von z tela. Takýmto spôsobom výrazne znižuje vstrebateľnosť tukov. Na podobnom princípe fungujú aj blokátory sacharidov, ktorých úlohou je inhibícia enzýmov podieľajúcich sa na trávení sacharidov, v dôsledku čoho ich telo nestrávi a vylúči z tela von.

Termogénne spaľovače tukov

V zložení týchto spaľovačov tukov sa nachádzajú látky ako kofeín, kapsaicín, synefrín, prípadne evodiamín. Všetky sú určené na zvýšenie telesnej teploty tela, s ktorou rastú aj energetické nároky organizmu. V konečnom dôsledku tak spálite podstatne viac kalórií ako za normálnych okolností, čo sa určite odrazí aj na vašej telesnej hmotnosti.

Potláčajúce chuť do jedla

Sú určené pre večných hladošov, ktorých chuť do jedla nemá konca. Spravidla obsahujú synefrín, katechíny alebo kofeín. Tieto látky sú známe svojou schopnosťou zvýšiť hladinu leptínu (navodzuje pocit plnosti) a naopak znížiť hodnotu grelínu (vzbudzuje pocit hladu). Vďaka tomu nebudete tak často pociťovať hlad, zníži sa váš energetický príjem a postupne schudnete.

Skúsenosti užívateľov

Informácie od výrobcu, vrátane deklarovaných účinkov sú síce dôležité, no ako sa hovorí niet nad osobné skúsenosti a odporúčania ľudí, ktorí už daný produkt vyskúšali. V rôznych diskusných fórach si užívatelia pochvaľujú najmä spaľovače tukov s obsahom L-karnitínu. Sú vhodné nielen pre športovcov, ale i jednotlivcov s vyššou telesnou hmotnosťou. Výborne účinkujú predovšetkým v kombinácii s pohybovou aktivitou, ktorá taktiež pomáha urýchliť spaľovanie tuku.

Tipy na profesionálne spaľovače tukov

Spaľovače tukov zohrávajú dôležitú úlohu najmä pre športovcov, ktorým pomáhajú zefektívniť cvičenie a maximalizovať fyzický výkon. V  súčasnosti sú na trhu rôzne druhy výživových doplnkov určených na spaľovanie tukov, toto sú naši traja favoriti:

Synefrín – GymBeam

Ide o čisto vegánsky spaľovač tukov prírodného pôvodu so synefrínom. Funguje na princípe zvyšovania termogenézy v tele, čím narastajú aj energetické nároky v organizme. K dispozícii je vo forme tabliet, ktoré je najlepšie užiť pred tréningom.

Carnitine 100000 – Nutrend

Spomedzi spaľovačov v tekutej forme sa radí k tým najefektívnejším. Vrátane vysokého podielu L-karnitínu nechýbajú v jeho zložení ani vitamíny a minerály podporujúce regeneráciu svalstva po cvičení. Podľa odporúčaní výrobcu sa užíva 30 minút pred tréningom, ideálne na lačný žalúdok.

L-Karnitín Powder – GymBeam

Prírodným zložením vhodným aj pre vegánov sa môže pochváliť práškový spaľovač tukov Gymbeam L-Karnitín Powder. Okrem toho, že má výbornú vstrebateľnosť, neobsahuje žiadne ďalšie prídavné látky iba čistý L-karnitín. Ten urýchľuje regeneráciu svalstva po cvičení, zvyšuje výkonnosť a sa spolupodieľa na odbúravaní tuku.

 

Či už si chcete vyformovať postavu, zlepšiť fyzickú kondíciu alebo schudnúť, spaľovač tukov bude pre vás skvelou pomôckou, ako sa rýchlejšie priblížiť k želanému cieľu. Pri užívaní však buďte opatrní a dodržujte stanovené dávkovanie, vyhnete sa tak nepríjemným nežiaducim účinkom.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Spaľovače tukov