L-karnitín a zázračné chudnutie je mýtus

L-karnitín je aminokyselina, ktorá sa nachádza najmä v svaloch, preto ak cvičíte, je pravdepodobné, že ste sa s ním už pri výživových doplnkoch stretli. Bežnému človeku stačí množstvo L-karnitínu, ktoré telo dokáže samo vyprodukovať z aminokyselín lyzínu a metionínu.

l-karnitín

Dopĺňajú ho najmä športovci a výskumy ukazujú, že L-karnitín má pozitívne účinky na mozgovú funkciu v starobe, pri ochoreniach srdca a ciev. Čítajte ďalej a oboznámte sa s jeho účinkami a benefitmi.

Čo je L-karnitín?

L-karnitín je aminokyselina, ktorá pomáha transportovať tuk do buniek, kde sa premieňa na energiu. Je veľmi obľúbený u mnohých športovcov, ktorí ho dodatočne berú ako suplement.

Pozitívne ovplyvňuje stav srdca a krvných ciest, taktiež pomáha proti problémom so štítnou žľazou, blahodárne pôsobí pre vývoj spermií u mužov a pomáha pri úbytku telesnej hmotnosti.

Telo si ho vie vyprodukovať z aminokyselín lyzín a metionín v dostatočnom množstve. Pri genetických poruchách a zdravotných problémoch môžu mať niektorí ľudia problém vyprodukovať dostatok karnitínu a musia ho dopĺňať.

Na syntézu L-karnitínu je tiež potrebný dostatok vitamínu C.

Rôzne druhy karnitínu

Karnitín má dve formy – D a L. Aktívny v tele je iba karnitín vo forme L.

Zároveň je dostupný v niekoľkých druhoch, každému sa pripisujú iné účinky. Záleží teda od vašich cieľov, po akom karnitíne by ste mali siahnuť.

 • Acetyl-L-karnitín, ktorý má účinky najmä na zlepšenie mozgových funkcií
 • Propionyl-L-karnitín sa používa pri problémoch s krvným tlakom. vhodný na problémy s krvným obehom, napr. ochorenie ciev a vysoký krvný tlak.
 • L-karnitín je vhodný pri športových výkonoch, pomáha pri bolestiach svaloch a pri regenerácií po cvičení.

Prečo je L–karnitín dôležitý pre ľudský organizmus?

Úloha L-karnitínu v tele spočíva v produkcii energie. Pomáha transportovať mastné kyseliny do buniek, kde sa spália a premenia na energiu. Toxické látky, ktoré pri tvorbe energie vznikajú pomáha dostať von z buniek. Približne 98 % L-karnitínu sa nachádza v svaloch spolu so stopovými prvkami v pečeni a krvi.

S vekom nastáva v tele úbytok karnitínu, čo sa dáva do súvisu so starnutím. Karnitín podporuje správne fungovanie mitochondrií v bunkách, ktoré môžu za rast a umieranie buniek, a tým zlepšuje mozgové funkcie v starobe.

Novšie výskumy hovoria aj o potenciálnych výhodách karnitínu pre pacientov so srdcovými a cievnymi ochoreniami, napríklad s ischemickou chorobou srdca.

Účinky L–karnitínu

Účinky karnitínu boli skúmané v niekoľkých výskumoch, ktoré potvrdili jeho priaznivý vplyv pri niektorých zdravotných problémoch.

Pomáha chudnúť?

Účinky L-karnitínu na chudnutie sú azda najviac spomínaný benefit, ktorý nie je úplne pravdivý. Vychádza z faktu, že karnitín pomáha presúvať mastné kyseliny do buniek, kde sa spaľujú na energiu.

Samotný L–karnitín vám však schudnúť nepomôže a testy jeho vplyvu na chudnutie nepotvrdili žiadne zázračné účinky.

Dve skupiny žien, z ktorých jedna L-karnitín užívala a druhá nie, boli sledované 8 týždňov a cvičili štyrikrát týždenne. Užívanie L-karnitínu nespôsobilo medzi skupinami žiaden rozdiel v chudnutí.

Ak sa však pridá k cvičeniu zdravá strava, podľa tejto analýzy dokázali obézni ľudia v strednom veku schudnúť 1,3 kilogramu.

Stará pravda je teda stále platná. Bez zdravej stravy a primeraného pohybu kilá dolu nepôjdu.

l-karnitín účinky

Účinky na funkciu mozgu

Štúdia z roku 1991, vykonaná na 130 pacientoch s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou naznačuje, že užívanie acetyl-L-karnitínu pomáha podporovať pamäť a vedomie.

Účastníci výskumu, ktorí užívali acetyl-L-karnitín zaznamenali spomalenie nepriaznivého vývoja ich mozgových funkcií, zatiaľ čo u placebo skupiny sa choroba zhoršovala.

Pravidelné užívanie karnitínu dokonca môže ochrániť váš mozog pred poškodením buniek.

Účinky na srdcovú činnosť

Výsledky užívania L-karnitínu potvrdzujú jeho benefity pre pacientov so srdcovými ochoreniami.

Pri srdcových zlyhaniach je množstvo karnitínu v srdcovom svale nízke. Užívanie karnitínu dokázalo pomôcť pacientom s ischemickou chorobu srdca a periférnou artériovou chorobou.

Športové výkony a L–karnitín

Práve športovci najčastejšie využívajú L-karnitínové výživové doplnky. Výskumy však nepotvrdzujú priamy dopad L-karnitínu na zlepšenie výkonu športovcov. Žiadnym spôsobom nezlepšujú využitie kyslíka ani spaľovanie počas cvičenia.

Regenerácia svalov po záťaži

Aj keď štúdii, ktoré by potvrdzovali účinky L-karnitínu je stále málo, viaceré spomínajú zníženie bolesti svalov po fyzickej záťaži. Výskumy tiež zistili, že užívaním L-karnitínu po dobu 3 týždňov sa znižuje poškodenie svalov pri ťažkých tréningoch.

Diabetes typu 2

Cukrovka typu 2 je typická inzulínovou rezistenciou. Inzulínová rezistencia podľa všetkého súvisí s poruchou spaľovania mastných kyselín v svaloch. Bunky v tele nereagujú správne na inzulín, zvyšuje sa jeho tvorba a zároveň sa zvyšuje hladina glukózy v tele, čo vedie k vzniku diabetu typu 2.

L-karnitín podľa výskumov môže pomôcť zlepšiť reakcie organizmu rezistentného na inzulín. Zníži sa tak množstvo mastných kyselín v svaloch, podporí spaľovanie glukózy v bunkách a zníži hladinu glukózy v krvi.

Ďalšie účinky:

 • zvyšuje prietok krvi a tvorbu oxidu dusnatého, čo pomáha znížiť únavu,
 • zvyšuje produkciu červených krviniek, ktoré prinášajú do tela kyslík,
 • znižuje hladinu cukru v krvi,
 • prispieva k zlepšeniu erekcie.

Kde sa nachádza L-karnitín v prirodzenej forme?

Odporúčame uprednostniť príjem karnitínu v prirodzenej forme, ktorá sa oveľa lepšie vstrebáva než L–karnitín vo forme výživového doplnku. Telo dokáže využiť až 57 – 84 % z potravy, no z doplnkov sa vstrebáva iba 14 – 18 %.

Najviac L-karnitínu sa nachádza v mäse a mliečnych výrobkoch, ktoré môžete zaradiť do svojej stravy a vyhnúť sa tak doplnkom:

 • hovädzie mäso,
 • mlieko,
 • hydina,
 • syr – napríklad cheddar,
 • ryby,
 • špargľa.

Ako ste si všimli, väčšina zdrojov je živočíšneho pôvodu. Niektoré druhy ovocia a zeleniny však taktiež karnitín obsahujú. Treba však podotknúť, že je to často zanedbateľné množstvo. Vegetariáni a vegáni tak majú menšiu nevýhodu a v prípade nedostatku tejto aminokyseliny musia siahnuť po výživových doplnkoch.

Odporúčané dávkovanie

Štandardná dávka L–karnitínu je 500 – 2000 mg/deň. Neodporúčame ju prekračovať, aby ste sa vyhli prípadným nežiaducim účinkom.

Výživové doplnky s L-karnitínom

L – karnitín vo forme výživových doplnkov nájdete na trhu ako:

 • L – karnitín tablety,
 • v tekutej forme,
 • prášok.

Tablety sa užívajú v množstve, ktoré je uvedené na etikete daného produktu. Najčastejšie to býva jedna tableta denne pred športovým výkonom, alebo ráno.

L-karnitín v prášku je dostupný v čistej forme, alebo v kombinácii s ďalšími látkami (zelený čaj na spaľovanie, látky na zníženie chuti do jedla a podobne). Na trhu môžete nájsť aj rôzne príchute. V práškovej a tekutej forme ho najčastejšie používajú športovci.

Nežiaduce účinky

Keď prekročíte výrobcom odporúčané dávky karnitínu, môžu sa objaviť nežiaduce účinky ako nadúvanie, hnačka, bolesť alebo kŕče v bruchu.

Záver

L – karnitín je dôležitá aminokyselina, ktorú si telo zdravého človeka vytvára v dostatočnom množstve a nemusí sa dopĺňať. Športovci najčastejšie siahnu po L-karnitíne, pretože podporuje spaľovanie a využívanie tukov ako zdroj energie.

Štúdie však nepotvrdili žiadny vplyv L-karnitínu na zvýšenie výkonnosti a chudnutie. Jeho pozitívne účinky sú tiež dokázané pri podpore mozgových funkcií v starobe alebo pri chronických ochoreniach srdca a ciev.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii L-karnitín