Výhody kokosového mlieka – prečo ho pridať do stravy?

Ako alternatíva ku kravskému mlieku sa čím ďalej častejšie používa kokosové mlieko. Okrem lahodnej a sviežej chuti má aj mnoho zdravotných výhod. Najčastejšie si ho kupujú ľudia s intoleranciou na laktózu, keďže oproti kravskému mlieku má kokosové mlieko nulový obsah laktózy.

kokosové mlieko

Čo presne si pod názvom kokosové mlieko predstaviť?

Kokosové mlieko pochádza z bielej vnútornej dužiny zrelých hnedých kokosov. Tá sa zmieša s vodou a vzniká kokosové mlieko. Niektorí si to zamieňajú s vodičkou z kokosu, ale nie je to kokosové mlieko. Ide iba o čistú kokosovú vodu, ktorá sa vyskytuje v nezrelých zelených kokosových orechoch.

Aby ste si lepšie vedeli predstaviť ten rozdiel, vezmite si už len samotný podiel vody. Kokosové mlieko obsahuje približne 50% vody, zatiaľ čo kokosová voda obsahuje až 94% vody. Má teda oveľa menej živín a tukov ako kokosové mlieko.

Kokosovník alebo kokosová palma je pestovaná najmä kvôli kokosovým orechom. Pravdepodobne pochádza z Ázie a pestuje sa v tropických oblastiach a na pobrežiach. Táto palma dosahuje výšku až 30 metrov. Okrem kokosových orechov sa využívajú napríklad aj kvety, z ktorých sa vyrába sladká šťava. Z tej sa následne môže vyrobiť cukor, prípadne dokonca palmové víno. Aj zo samotného kokosového mlieka sa vyrába alkohol.

Obsah živín

Kokosové mlieko sa radí medzi potravinu s vysokým obsahom kalórií. Jeho väčšinu tvoria tuky, vrátane nasýtených tukov, tzv. triglyceridov. Takisto je dobrým zdrojom vitamínov a minerálov. Z vitamínov obsahuje vitamín C, E, K a kyselinu listovú. Z minerálov sa v ňom vyskytuje železo, horčík, draslík, meď, mangán či selén.

Cukor, ktorý sa v kokosovom mlieku nachádza, má nízky glykemický index. Okrem spomenutých živín obsahuje kyselinu laurovú, ktorá sa ľahko vstrebáva a dodáva energiu. Takisto je jeho dužina bohatá na vlákninu, vďaka čomu je kokosové mlieko populárnou voľbou medzi vegánmi.

Aké má kokosové mlieko účinky?

Vďaka triglyceridom so stredným reťazcom má kokosové mlieko pozitívny účinok na rýchlosť metabolizmu, a teda aj na chudnutie. Tieto tuky sa v organizme premieňajú skôr na energiu ako keby sa mali uložiť do tukových zásob.

Existujú výskumy, ktoré tvrdia, že ľudia, ktorí jedia stravu bohatú na zdravé tuky, jedia menej ako tí, ktorí majú nedostatok týchto zdravých tukov. Tuky totiž pomáhajú nasýtiť mozgové receptory, ktoré majú na starosť chuť do jedla. Tuky v kokosovom mlieku teda zasýtia a zároveň nebudete mať tak skoro pocit hladu.

Takisto zlepšuje imunitný systém. Kyselina laurová, ktorú kokosové mlieko obsahuje, sa v tele premieňa na veľmi prospešnú zlúčeninu monolaurín. Táto látka má antivírusový, antifungálny a antibakteriálny účinok, čím ničí širokú škálu chorôb. Aj preto sa kokosové mlieko a všeobecne výrobky z kokosu považujú za akúsi obranu, ktorá môže chrániť pred infekciami a vírusmi.

kokosové mlieko účinky

Živiny obsiahnuté v kokosovom mlieku môžu pomôcť zlepšiť pokožku hlavy a kvalitu vlasov. Vďaka svojim liečivým účinkom môže pomôcť liečiť napríklad lupiny, infekcie kože, rany či suchú pokožku. Okrem toho obsahuje mastné kyseliny, ktoré pôsobia ako prírodný hydratačný prostriedok.

Nakoľko obsahuje kokosové mlieko minerály, má pozitívny vplyv na cirkuláciu krvi. Cievy tak udržiava pružné a priechodné. Horčík zas pomáha uvoľniť svalové napätie a stres. Predchádza tak únave a dopĺňa energiu. Dokonca môže chrániť pred osteoporózou a predchádzať zápalom kĺbov.

Užívanie kokosového mlieka

Kokosové mlieko viete použiť viacerými spôsobmi. Čo sa týka vnútorného použitia, môžete ho využiť v studenej kuchyni na výrobu smoothies alebo ho piť samostatne. Takisto ho môžete ako náhradu kravského mlieka použiť napríklad na pečenie. Pri vonkajšom použití sa stretávame hlavne s využitím ako náhrada za telové mlieko, prípadne sa používa do kúpeľa či na vlasy.

Pri vnútornom užívaní treba ešte spomenúť, že kokosové mlieko si môžete dopriať aj počas tehotenstva. Jeho obsah vitamínov a minerálov vaše telo určite ocení a dodá dostatok energie. Taktiež je vhodné aj pre deti, pretože je ľahšie stráviteľné ako kravské mlieko.

kokosové mlieko užívanie

Ako kokosové mlieko správne skladovať?

V obchodoch dostať kokosové mlieko väčšinou len v konzervovanej podobe, prípadne v krabici ako mlieko. Konzervované kokosové mlieko môže byť dlhodobo skladované, a to buď pri izbovej teplote alebo v chladničke. Pri skladovaní sa vždy treba riadiť pokynmi výrobcu. Pri kúpe sa zamerajte na dátum spotreby a dajte si pozor na poškodenie plechovky.

V prípade, že kokosové mlieko otvoríte, no nevyužijete celý jeho obsah, nezúfajte. Stačí ho dať do uzatvárateľného obalu a skladovať v chlade. Použiť by ste ho ale mali do niekoľkých dní. Nakoľko kokosové mlieko obsahuje tuky, treba ho správne skladovať.

Ako si vyrobíte domáce kokosové mlieko?

Čo takto vyrobiť si vlastné kokosové mlieko? Stačí vám na to voda a strúhaný kokos. Najskôr si dajte variť vodu. Vriacu vodu následne nalejte do mixéra a pridajte strúhaný kokos. V mixéri sa to dobre premieša a môžete pridať studenú vodu. Mixujte to dovtedy, kým z kokosu nebudú iba jemné drviny.

domáce kokosové mlieko

Túto kokosovú hmotu precedíme cez bavlnenú utierku a kokosové mlieko je na svete. Nezabudnite ho skladovať v chladničke. V tomto recepte si môžete strúhaný kokos zameniť samozrejme aj za čerstvý kokos.

Vyskúšate si vyrobiť kokosové mlieko doma? Alebo dáte prednosť kokosovému mlieku v plechovke či v krabici? Tak či onak, oplatí sa zaradiť ho do svojho jedálnička.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Kokosové mlieko