Za kŕčové žily môže aj genetika. Viac ohrozené sú ženy

Kŕčové žily prevažne trápia ženskú časť populácie. Podľa Cievneho inštitútu v Chicagu v USA trpí kŕčovými žilami približne 40 miliónov ľudí a až 50% pacientov má v rodine históriu kŕčových žíl.

kŕčové žily

Postupne prichádzajú nepríjemné sprievodné javy a taktiež aj vzhľad nôh sa mení. Ženy prestávajú nosiť krátke nohavice či sukne, snažia sa svoje nohy čo najviac zahaliť. Poďme sa však spoločne pozrieť, ako čeliť kŕčovým žilám.

Čo sú kŕčové žily?

Kŕčové žily sa objavia keď sa vaše žily zväčšia, rozšíria a preplnia krvou. Nohy sú opuchnuté a žily vystúpené. Najlepšie je proti nim začať bojovať už na začiatku, keď sa objaví prvá. Časom sa totiž ochorenie môže zhoršiť.

Kŕčové žily rozhodne netreba podceňovať a je potrebné proti nim bojovať hneď, ako sa vyskytnú. Ako sme už spomínali, časom sa zhoršujú a môžu byť bolestivé. V pokročilom štádiu už nestačí ani zmena životného štýlu a často je potrebný lekársky zásah.

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Naše žily majú jednosmerné ventily, aby zabránili spätnému toku krvi. Keď všetko funguje ako má, žily sú v poriadku, sú jednoducho priechodné a krv prúdi tak, ako má.

Štádium, ktoré prichádza vo forme kŕčových žíl nastáva vtedy, keď tieto ventily prestanú fungovať správne. Krv sa následne začne hromadiť, žily sa rozširujú a vystupujú von. A keďže nohy sú najďalej od srdca a existuje aj gravitácia, ktorá sťažuje prietok krvi, kŕčové žily sa tak objavujú na nohách.

Najčastejšie príčiny vzniku kŕčových žíl sú vyšší vek, hormonálne zmeny, ktoré nastávajú počas tehotenstva a v období menopauzy, obezita a nadváha, často sú dedičným ochorením, no dostať ich môže každý, kto veľa stojí alebo chodí. Do rizikovej skupiny sa ľahko môžu dostať ľudia, ktorí majú zamestnanie, v ktorom musia neustále stáť, chodiť alebo dokonca behať.

kŕčové žily príznaky

Ako rozpoznáte kŕčové žily?

Kŕčové žily sa dajú veľmi jednoducho na pohľad identifikovať. V počiatočnom alebo mierne pokročilom štádiu ide o jemne vystúpené žily, ktoré je vidno na povrchu nôh a zvyčajne majú výraznejšie sfarbenie. V pokročilom štádiu však ide už o opuch a zmenu farby žíl či nôh. Žily sú taktiež omnoho viac vystúpené ako na začiatku.

Pokročilé štádium už môžu sprevádzať aj veľké bolesti. To je aj dôvod, prečo ľudia vyhľadávajú doktora neskoro.

Lekárovi už v tomto štádiu netreba žiadny špeciálny postup na to, aby vedel, či kŕčové žily máte alebo nie. Väčšinou vás pošle na ultrazvukové vyšetrenie, aby videl, v akom štádiu vaše žily sú. Následne môže stanoviť vhodný druh liečby.

Ako sa zbaviť kŕčových žíl?

Liečba kŕčových žíl sa odvíja od toho, v akom štádiu žily sú. Ak ste tento problém stihli zachytiť ešte na začiatku, často stačí zmeniť iba životný štýl. Väčšina lekárov v tomto prípade odporúča:

  • snažte sa zabrániť príliš dlhému státiu,
  • snažte sa udržiavať si zdravú váhu,
  • pravidelne cvičte,
  • používajte kompresné ponožky alebo pančuchy.

Ak sa však nachádzate v pokročilom štádiu, budete musieť proti kŕčovým žilám bojovať inak a omnoho viac. Zmena životného štýlu je však základom. Lekári taktiež odporúčajú zdvíhať nohy v pravidelných intervaloch, napríklad keď odpočívate.

Spôsoby, ako sa zbaviť kŕčových žíl, ak ich už máte a spôsobujú vám zatiaľ iba diskomfort:

  • nosenie kompresných pančúch,
  • krémy, gély, maste,
  • vitamíny.

Kompresné pančuchy

Kompresné pančuchy sú skvelým pomocníkom každého, kto trpí kŕčovými žilami. Tieto pančuchy sú tesné a priľnú na pokožku, vďaka čomu vyvíjajú tlak na nohy. Krv tak lepšie prúdi.

Takéto pančuchy nájdete snáď v každej jednej lekárni. Nezabúdajte ich však nosiť pravidelne. Len tak sa zbavíte opuchu a bolestí.

Krém a vitamíny

V ponuke lekární nájdete aj krémy na kŕčové žily či vitamíny. Krémy, gély a maste môžu pomôcť v počiatočnom štádiu alebo v prípade prevencie. Sú vhodné pre ľudí, ktorí v práci veľa stoja. Voči vitamínom v pokročilom stave sú mnohí lekári proti. Často totižto neúčinkujú.

Odstránenie kŕčových žíl lekárskym zákrokom

Zmeny životného štýlu nemusia niekedy pomôcť. Je to hlavne v prípade, ak kŕčové žily máte už roky a sú v pokročilom štádiu, spôsobujú vám bolesti, prípadne hrozí tvorba krvných zrazenín. Lekár v tomto prípade odporučí zákrok na odstránenie žíl.

Vo väčšine prípadov ide o chirurgickú liečbu, ktorá vyžaduje anestézu. Počas zákroku vám lekár urobí rezy na koži a odstráni kŕčovú žilu. Zotavenie po operácii trvá niekoľko dní, nie dlhšie než týždeň. Najdôležitejších je najmä prvých 24 hodín, počas ktorých sa budú žily sledovať.

Zotavenie po zákroku

Ak ste museli podstúpiť operáciu, lekár vám dá základné informácie o tom, ako ďalej pokračovať a čo robiť.

Základom je však skoro vždy nosenie kompresívnych pančúch minimálne týždeň po operácii alebo liečbe. Dobré je, ak stavíte na nosenie kompresných pančúch aj počas bežných dní v práci alebo doma, keď stojíte.

kŕčové žily liečba

A ako sa chrániť pred kŕčovými žilami?

Ako sme už vyššie spomenuli, riziko vzniku kŕčových žíl sa môže objaviť aj pri zmene práce a väčšom zaťažení nôh. Na to, aby sme sa im vedeli vyhnúť, však musíme vedieť, ako sa pred nimi chrániť.

Prevenciou vzniku kŕčových žíl je:

  • Pravidelné cvičenie – vďaka pravidelnému cvičeniu rozprúdite krv v tele, udržíte si zdravú hmotnosť a naberiete dôležité svaly.
  • Vyhýbať sa dlhým fázam sedenia alebo státia – ak viete, že budete dlho sedieť alebo stáť, pravidelne si dávajte pauzy. Ak dlho stojíte, na chvíľku sa posaďte a naopak. Ak dlho sedíte, na nejaký čas sa postavte.
  • Zníženie hmotnosti – nadváha a obezita nepôsobí dobre na celé telo, no najmä na nohy. Tie totižto nesú celú váhu tela.

Tehotenstvo a kŕčové žily

Tehotenstvo je jednou z najväčších príčin kŕčových žíl. Zväčšujúca sa maternica vytvára tlak na dolnú dutú žilu na pravej strane tela, ktorá zvyšuje tlak na žily v nohách. Preto by ste sa mali vyhýbať príliš dlhému státiu a najmä kontrolovať tehotenské kilá.

Tehotným ženám sa odporúča odľahčiť pravú stranu tela spánkom na ľavom boku, čím je uvoľnený tlak na dolnú dutú žilu. Reálne však nie je potvrdené, že táto poloha vám pomôže predísť kŕčovým žilám.

Záver

Problém kŕčových žíl je často liečený len z estetického dôvodu. Ich liečenie je však veľmi dôležité aj z medicínskeho hľadiska. Komplikácie, ktoré môžu nastať zanedbaním liečby a správnej starostlivosti sú závažné, a preto je potrebné začať s liečbou včas.

Snažte sa dbať na správny životný štýl, teda vyváženú stravu a primeraný pohyb. Ak máte zamestnanie, v ktorom pridlho stojíte snažte sa vo voľnom čase práve o to viac cvičiť, prípadne používať kompresné pančuchy, aby ste tvorbe alebo zhoršeniu kŕčových žíl zabránili.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Kŕčové žily