Čo je koronavírus a ako sa pred ním chrániť?

Prvýkrát zaznamenali tento neznámy vírus koncom roka 2019 v čínskom meste Wu-chan. Koronavírus 2019-nCoV, aktuálne s označením COVID-19, sa medzitým rozšíril pomaly do celého sveta, pričom počet obetí tohto vírusu neustále pribúda.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už vyhlásila globálny stav núdze. Čo je vlastne tento vírus zač, aké sú jeho príznaky a čo robiť, ak naň máte podozrenie?

Aktuality

Nový koronavírus s označením 2019-nCoV, neskôr ako COVID-19, je podobný pôvodcovi ochorenia SARS. Mesto, v ktorom ho prvýkrát zaznamenali, je izolované od okolitého sveta a postupne sa pridávajú aj ďalšie oblasti. Prípady nakazených už hlásili aj v Japonsku, Thajsku a okolitých štátoch, ale aj v Austrálii, v USA, Kanade a dokonca aj v Európe.

V správe z 5. februára 2020 sa dokonca počet potvrdených úmrtí na tento vírus vyšplhal až na číslo 490. Odhaduje sa, že celkový počet nakazených už prevyšuje 23 500 ľudí, pričom sa vírus rozšíril do viac ako 20 krajín sveta.

Najnovšie, len niečo vyše mesiaca, presnejšie k 12. marcu 2020, hlásia celkový počet nakazených na takmer 128 000 ľudí. Počet potvrdených úmrtí po celom svete je v tomto momente presne 4718.

Šírenie koronavírusu vo svete

Zobraziť mapu v plnom rozlíšení

Aktualizovaný počet nakazených ľudí na koronavírus 2019-nCoV vo svete: (18.3.2020)

  • Celkovo bolo zatiaľ na celom svete nakazených cez 211 853 ľudí.
  • Aktuálny počet obetí na koronavírus 2019-nCoV stúpol na 8 724 mŕtvych.

Čo je koronavírus

Koronavírus je vírus pochádzajúci z čeľade Coronaviridae, zo skupiny, kde sa nachádzajú aj vírusy ako SARS a MERS. Tieto dva vírusy sa objavili taktiež až v posledných rokoch, pričom ide spolu s koronavírusom o vysoko infekčné nákazy.

Všeobecne spôsobovali koronavírusy do roku 2002 ochorenia, ktoré sa javili ako nezávažné ochorenia spôsobujúce hnačky a respiračné problémy. Až pri ochoreniach MERS a SARS došlo k napadnutiu aj dolných dýchacích ciest a k vysokej nákazlivosti a úmrtnosti. Ak si porovnáme koronavírus s označením COVID-19 so SARS-CoV, je s ním až na 70 % geneticky podobný.

Zdroj koronavírusu

Aktuálne sa predpokladá, že zdroj koronavírusu pochádza z čínskeho mesta Wu-chan, kde ho prvýkrát zaznamenali. Chorí sa nakazili pravdepodobne kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch.

Na týchto trhoch sa bežne koná predaj rôznych živých zvierat, a to nielen hospodárskych, ako je hydina, ošípané či hovädzí dobytok, ale aj rôznych exotických, ako sú hady či netopiere.

Vírus však už k nakazeniu nepotrebuje zviera a dokáže sa šíriť medzi ľuďmi, takzvaným interhumánnym prenosom.

Koronavírus a príznaky

Najdôležitejším znakom tohto vírusového ochorenia je pomerne ťažké ochorenie dýchacej sústavy. Inkubačná doba je v tomto prípade 14 dní, pričom medzi prvé prejavy ochorenia patrí:

  • bolesti hrdla
  • vysoká teplota
  • kašeľ
  • dýchavičnosť
  • bolesť kĺbov a svalov

Tieto ťažkosti postupne môžu prechádzať až do akútneho respiračného ochorenia, tzv. vírusovej pneumónie, do dusenia sa a postupného zlyhania dýchacieho systému, čo môže mať fatálne následky.

Testovanie na prítomnosť koronavírusu

V prípade, že bude mať všeobecný lekár u pacienta podozrenie na ochorenie spôsobené koronavírusom, odošle ho na príslušné infektologické pracovisko. Tam sa určí ďalší postup liečby.

Čo sa týka laboratórnej diagnostiky, tú zabezpečuje Národné referenčné centrum pre chrípku v Bratislave.

Liečba

Keďže je koronavírus novým typom vírusu, očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Ako každý nový vírus, aj koronavírus je nebezpečný práve tým, že sa nepozná jeho nákazlivosť, ani presný zdroj nákazy. Liečba je tak symptomatická.

Ako sa chrániť?

Najlepšie, čo môžete urobiť pre to, aby ste chránili svoje zdravie, je nepodliehať panike a dodržiavať určité pravidlá. Aké to sú?

  • nenavštevujte postihnuté oblasti
  • vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí
  • dodržiavajte hygienu rúk
  • pri kašľaní a kýchaní si zakrývajte ústa a nos papierovou servítkou, ktorú následne ihneď vyhoďte do koša
  • nepodceňujte bežné respiračné ochorenia
  • preventívne noste aspoň ochranné rúška
  • pri zanesení koronavírusu na Slovensko noste respirátory
  • pri príchode z oblasti postihnutej koronavírusom sledujte po dobu 14 dní svoj zdravotný stav
  • v prípade vyššie uvedených príznakov kontaktujte svojho obvodného lekára a informujte ho o príchode z postihnutej oblasti

V prípade, ak by mal všeobecný lekár podozrenie na koronavírus, preberá vás príslušné infektologické pracovisko. Najmä na Slovensku je však teraz väčším problémom chrípkové obdobie, ktoré taktiež dokáže zabíjať. Mnoho lekárov preto odporúča očkovanie proti chrípke.

Ktoré skupiny ľudí sú najviac ohrozené?

Práve fakt, že sa na koronavírus zomiera, v nás vyvoláva paniku. Treba však poznamenať, že nezomreli ľudia, ktorí sa týmto vírusom 2019-nCoV nakazili ako zdraví. Už predtým mali rôzne zdravotné komplikácie, a teda oslabený imunitný systém. Vírus mal tak na nich oveľa väčší dosah ako na bežných zdravých ľudí.

Ktorí ľudia by sa teda mali mať na pozore?

  • ľudia s dočasne oslabenou imunitou
  • ľudia aktuálne prekonávajúci nejaké ochorenie, najmä respiračné
  • ľudia s imunodeficitom

Zaujímavosti o koronavíruse

V posledných týždňoch prebehli zasadnutia krízového štábu, a to nielen vo vláde, ale aj v našich nemocniciach. Zhodnotili na nich opatrenia, ktoré je potrebné prijať, pričom sú v nemocniciach pripravené pandemické plány. Aj Slovensko sa tak snaží byť maximálne pripravené na elimináciu šírenia vírusu v prípade, že sa k nám dostane.

Koronavírus na Slovensku

K 18. marcu 2020 je aktuálne potvrdených 105 prípadov ochorenia vyvolaného koronavírusom s označením COVID-19.

Podozrenia na nákazu koronavírusom s označením COVID-19

K 5. februáru 2020 bolo na Slovensku len niekoľko prípadov podozrenia na koronavírusovú nákazu. Nahlásili ich nemocnice v Žiline, Martine, Banskej Bystrici a v Ružomberku. Na laboratórnu diagnostiku boli zaslané vzorky od 13 ľudí, pričom ani u jedného z nich sa nákaza nepotvrdila.

Potvrdené prvé prípady koronavírusu

K 18. marcu 2020 bolo potvrdených už 105 nakazených. Krízový štáb preto vydal nasledovné opatrenia:

  • zavedú sa hraničné kontroly
  • na Slovensko sa dostanú len ľudia, ktorí majú v krajine trvalý, alebo prechodný pobyt
  • všetky tri medzinárodné letiská – Bratislava, Košice, Poprad – budú uzavreté pre osobnú prepravu
  • zastaví sa aj medzinárodná autobusová a železničná doprava, s výnimkou zásobovania
  • vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime
  • všetci ľudia, ktorí prídu zo zahraničia, skončia v karanténe
  • školy a školské zariadenia budú od pondelka 16.3 zatvorené na dva týždne
  • takisto ostanú zatvorené aj sociálne a kultúrne zariadenia
  • zatvoria sa tiež bary, lyžiarske strediská, wellness centrá a aquaparky
  • cez víkend bude obmedzená aj prevádzka obchodných centier, kde sa bude dať nakúpiť iba potraviny, lieky a drogériu

Očkovanie proti chrípke ako možná ochrana

Ako sme už vyššie spomenuli, na Slovensku je problémom aj prebiehajúca chrípka. Očkovanie proti chrípke môže v tomto prípade chrániť nielen pred prebiehajúcou chrípkovou sezónou. Ak by totiž koronavírus postihol pacientov, ktorí sa liečia na chrípku, mohlo by to stav pacienta výrazne skomplikovať.

Časté otázky

Na koniec sme si pripravili aj odpovede na vaše najčastejšie otázky spojené s novým typom koronavírusu, ktoré sme vyššie poriadne nerozobrali.

Je treba sa obávať?

Vždy je vhodné vedieť o tom, čo sa deje vo svete. Najmä, ak to má vplyv na nás všetkých. Preventívne sa chráňte voči prebiehajúcej chrípkovej sezóne a takisto proti koronavírusu.

Kde sa koronavírus s označením COVID-19 prvýkrát objavil?

Koncom roka 2019 sa začal čínskym mestom Wu-chan šíriť vírus podobný obávanému SARS. Presne 11. januára 2020 sa svet dozvedel o prvom úmrtí na tento nový typ vírusu. Deň za dňom sa vírus šíril nielen Čínou.

Koncom januára toto mesto uzavreli a v priebehu desiatich dní postavili na jeho okraji nemocnicu. Táto nemocnica, postavená z prefabrikovaných modulov, slúži na liečbu pacientov nakazených koronavírusom 2019-nCoV. Presne 30.1.2020 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) globálny stav zdravotnej núdze.

Je nový koronavírus horší ako SARS a MERS?

Ako odpoveď sme pre vás pripravili menší prehľad o daných ochoreniach.

Koncom roka 2002 nahlásili po prvýkrát koronavírus typu SARS-CoV, a to v čínskej provincii Kuang-tung. Išlo o vírus vyvolávajúci ťažký respiračný syndróm. Behom niekoľkých mesiacov sa rozšíril do viac ako 30 krajín sveta. Nakazil cez 8000 ľudí, pričom sa potvrdilo dohromady až 774 úmrtí. Inkubačná doba bola pri SARS 2 až 7 dní, v niektorých prípadoch aj 10 dní.  Príznaky ochorenia boli obdobné ako pri dnešnom koronavíruse 2019-nCoV.

MERS, vírusové ochorenie spôsobené koronavírusom typu MERS-CoV, bolo prvýkrát nahlásené v roku 2012, a to v krajinách Blízkeho Východu. Aj tento vírus spôsobuje závažnú pneumóniu, pričom úmrtnosť je 30 až 40 %. Od roku 2012 infikoval tento vírus cez 2400 ľudí po celom svete, z čoho usmrtil vyše 840 pacientov.

Štatisticky by sme teda mohli povedať, že koronavírus 2019-nCoV je v porovnaní so SARS-CoV a MERS-CoV miernejší typ koronavírusu a jeho úmrtnosť je nižšia.

Môže sa koronavírus šíriť cez poštové zásielky?

Mnoho Slovákov si objednáva tovar z Číny. Slovenská pošta však cez vyhlásenie ubezpečuje, že zásielky z Ázijských krajín sú monitorované a bezpečné. Pri väčšine nákupov je totiž dodacia lehota aj cez tri týždne. Nepredpokladá sa teda, že by vírus prežil tak dlho na výrobkoch alebo ich obaloch.