Nepríjemná pleseň na nechtoch: Ako si s ňou poradiť?

Pleseň na nechtoch, nazývaná aj onychomykóza, je nepríjemné ochorenie, spôsobené hubovitými organizmami. Tie sa na našom tele prirodzene nachádzajú, no keď sa premnožnia, vzniká mykóza. Proti nej človek často bojuje niekoho týždňov až mesiacov. Ako sa jej zbaviť, bojovať proti nej a čo ju vlastne spôsobuje, rozoberieme v dnešnom článku.

pleseň na nechtoch

Čo je nechtová mykóza?

Plesňové infekcie sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti tela. Pravdou totižto je, že plesne sú bežne prítomné na našom tele spolu s rôznymi inými baktériami. Keď má však huba miesto a priestor na rast, stáva sa infekčnou.

Vyvíjajú sa nejaký čas bez toho, aby ste si to vôbec všimli a začali proti tomuto problému bojovať čo najskôr. Dôvod, prečo sa objavujú najčastejšie na nohách je ten, že práve chodidlá sa často potia, máme ich neustále zatvorené v topánkach alebo minimálne v ponožkách.

Pleseň na nohách je veľmi podobná tej na nechtoch. Rozdiel sa však prejavuje v jednotlivých spôsoboch liečenia.

Úplné vyliečenie z tohto problému môže trvať aj šesť týždňov. Je preto dôležité zakročiť hneď, ako sa vám bude zdať, že niečo nie je v poriadku. Rozhodne symptómy neignorujte.

Čo spôsobuje ich vznik?

Plesňová infekcia nechtov vzniká v dôsledku rastu húb na nechte, v ňom a pod ním. Hubám sa darí najmä v teplom a vlhkom prostredí, vďaka ktorému sa vedia aj premnožiť. Huby sa však nemusia na vašom tele vyskytnúť len tak, často ich môžete od niekoho, kto ich už má, chytiť.

Pleseň sa však nenachádza len na nechtoch či pod nimi, ale taktiež aj medzi prstami. V tejto časti je totižto taktiež vlhké a príjemné prostredie, vďaka ktorému môžu huby prosperovať.

Ak pravidelne navštevujete nejaký salón na manikúru či pedikúru, rozhodne sa presvedčte, či dané nástroje sú pravidelne dezinfikované. Mnohé prípady plesní na nechtoch sú práve z dôvodu nesprávnej hygieny v salónoch.

pleseň na nechtoch príznaky

Ktorí ľudia sú vystavení riziku plesní najviac?

Možno vás to prekvapí, no existujú skupiny ľudí, ktorí sú riziku mykózy nechtov vystavení viac ako iní. Aj keď sa mnohokrát dá mykóze predchádzať, niektorí ľudia sa jej nedokážu dobre ubrániť. Sú to tieto kategórie:

 • ľudia s cukrovkou,
 • tí, ktorí nemajú dobrý krvný obeh,
 • starší ľudia nad 65 rokov,
 • ženy, ktoré nosia umelé nechty,
 • ľudia, ktorí plávajú v bazénoch,
 • tí, ktorí mali zranené nechty alebo pokožku okolo nich,
 • ľudia so slabým imunitným systémom,
 • ľudia, ktorí nosia tesné topánky alebo ponožky.

Zaujímavosťou taktiež je, že infekcie nechtov mávajú častejšie muži ako ženy. Rovnako sa infekcie vyskytujú skôr u dospelých ako u detí. Dávajte si taktiež pozor na to, že ak máte rodinného príslušníka, ktorý má s mykózami problém, je veľmi pravdepodobné, že to chytíte od neho.

Starší ľudia sú taktiež vystavení vyššiemu riziku dostať pleseň nechtov, pretože majú horšiu cirkuláciu krvi.

Príznaky nechtovej mykózy

Pleseň dokáže ovplyvniť časť, ale taktiež úplne celý necht. Nemusí byť však len na jednom, môže postihnúť hneď niekoľko nechtov naraz.

Medzi bežné príznaky nechtovej infekcie patria:

 • zdeformovaný necht, ktorý sa môže až zdvíhať z nechtového lôžka,
 • nepríjemný zápach z infikovaného nechtu,
 • krehký necht,
 • hrubší necht.

Existuje niekoľko druhov rôznych plesňových mykóz. Často majú spoločné znaky, a preto je len veľmi ťažké zistiť, ktorý z nich máte vy. Výhodou je, že sa dajú liečiť skoro všetky rovnakým spôsobom. Ak si však nebudete vedieť dať rady, stačí ísť za doktorom, ktorý vás vyšetrí a podľa vzorky zistí, akú pleseň máte. Následne budete vedieť, ako proti nej bojovať.

Liečba a odstránenie plesne na nechtoch

Sami si môžete vybrať, či zájdete za doktorom a budete sa liečiť odborne, alebo stavíte na voľnopredajné lieky a budete si ošetrovať mykózu sami. Pleseň nie je veľkým problémom, no treba proti nej bojovať efektívne a hneď, ako sa o nej dozviete.

Pri domácej liečbe máte na výber z dvoch možností. Môžete ísť do lekárne, kde si kúpite dôležité lieky, maste a začnete sa liečiť doma alebo stavíte na rady “starej matere” a doma si liek vytvoríte.

V lekárni sa vyhýbajte kupovaniu klasických krémov a roztokov používaných pri mykóze nôh. Tie sú na mykózu nechtov úplne neúčinné. Stavte teda na roztoky a krémy, ktoré sa dostanú aj pod necht a následne ho vyliečia. V ponuke lekární často nájdete roztoky, maste či dokonca laky.

Na ľahkú mykózu postačia aj voľne dostupné lieky z lekárne. Ťažšie a hlbšie štádia plesne už treba liečiť tabletkovou formou, ktorú predpíše lekár.

pleseň na nechtoch liečba

Alternatívna liečba mykózy nechtov

Medzi alternatívne liečby sa radia napríklad čajovníkový olej, pomarančovník horký alebo dokonca aj ocot. Musíte si však byť vedomí toho, že tá je vhodná skôr na počiatočné štádiá a ľahšie formy infekcie. Ako toto všetko funguje?

Pleseň na nechtoch a ocot

Keďže mykózy neznášajú kyslé prostredie, ocot sa stáva výborným pomocníkom v boji proti tomuto problému. Do nádoby s teplou vodou pridajte pohár octu a nohy si močte 15 minút.

Cesnak

Cesnak má skvelé antibakteriálne účinky, vďaka čomu je skvelým pomocníkom proti týmto problémom. Stačí si na nechty položiť plátky cesnaku a nechať pôsobiť 10 minút.

Čajovníkový olej

Ten má, rovnako ako cesnak, skvelé dezifekčné a antibakteriálne účinky. Suchú pleť tak skvelo dezinfikuje. Stačí ak si ním budete natierať časti postihnuté plesňou.

Sóda bikarbóna

Tá dokáže vytvoriť zásadité prostredie, ktoré pomáha hubiť nepríjemné baktérie. Stačí si do vody rozmiešať 5 polievkových lyžíc sódy a namočiť do tejto zmesi nohy na 15 minút.

Pomarančovník horký

Ten sa už veľmi dlho používa najmä v čínskej medicíne ako prírodná liečba v boji s hubami. Vie tak skvelo pomáhať proti problémom ako sú rôzne typy mykóz.

Prevencia je základom

Najväčším problémom pri mykózach je to, že sa často vracajú. Práve preto by ste mali vedieť, ako sa proti nim ochrániť a správne bojovať hneď na začiatku.

Vyvarujte sa noseniu príliš tesných topánok, dbajte na dobrú starostlivosť ako o nohy tak aj o nechty. Nezabúdajte si ich pravidelne strihať a čistiť. Taktiež si dávajte pozor na rôzne zranenia pokožky okolo nechtov.

Medzi ďalšie spôsoby prevencie patria:

 • umývanie nôh pri dotyku s infikovaným miestom,
 • po osprchovaní si nohy dobre utrite, aj medzi prstami,
 • na manikúru a pedikúru choďte do dôveryhodných salónov,
 • vyhnite sa chodeniu naboso na verejných miestach,
 • vyhýbajte sa noseniu umelých nechtov a lakov na nechty.

Pre niektorých ľudí môže byť mykóza nechtov veľmi zdĺhavým procesom liečenia. Niektoré spôsoby liečby nemusia vôbec fungovať. Dokonca, aj keď sa zdá, že nechty sú zdravé a nie sú infikované, nemusí byť po všetkom. Práve preto si nechty a nohy neustále sledujte.

Nechtová pleseň je nepríjemnou témou, ktorej sa mnohí vyhýbajú. Malo by sa o nej však otvorene rozprávať, pretože jej liečba je zdĺhavá a mnohí ani len netušia, s čím sa musia vysporiadať. Mykóza je liečiteľná, no netreba ju podceňovať. Môže sa totižto kedykoľvek vrátiť.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Pleseň na nechtoch