Bolestivé afty: Ako vznikajú a čo ich pomôže vyliečiť

Afty sú malé pľuzgiere s bielou alebo žltou vrstvou na povrchu. Bolestivý problém, ktorý sa objavuje v ústnej dutine, trápi najčastejšie deti a dospelých ľudí, ktorých trápi dlhodobý stres. Aká je prvá pomoc, keď sa vám v ústach objaví afta?

afty

Čo sú afty?

Afty, alebo aftózna stomatitída, sú bolestivé vredy v ústach a hrdle. Vyskytovať sa môžu kdekoľvek v ústnej dutine, najčastejšie sa objavujú na vnútornej strane líc, vnútornej strane pier alebo v hrdle.

Lekári rozoznávajú dva druhy áft podľa závažnosti.

  • S menej závažnými formami sa stretlo už takmer 85 % ľudí a zvyčajne zmiznú do niekoľkých dní bez akýchkoľvek jaziev.
  • Zvyšných 15 % ľudí má hlbšie afty, ktoré sa hoja ťažšie a väčšinou sú sprievodnou komplikáciou iného ochorenia.

Aj napriek tomu, že afty nie sú prenosné ako herpesy, sú veľmi nepríjemné. S aftami často prichádza nepríjemná bolesť v krku a problém s prehĺtaním.

Príčiny vzniku a rizikové faktory

Existuje viacero príčin, kvôli ktorým vznikajú afty:

  • poranenie úst a zapálenie ranky na perách, vnútornej časti líc alebo ďasnách (afty sa často objavujú u ľudí, ktorí nosia zubný strojček),
  • vírusová infekcia, ktorá oslabí imunitný systém a organizmus tvorbou áft bojuje proti infekcii, riziko je aj celkovo oslabená imunita,
  • stres a psychická nepohoda,
  • konzumácia štipľavého, slaného alebo kyslého jedla, niektorých druhov ovocia (jahody, ananás, pomaranče), orechov,
  • menštruačný cyklus, pretože sa mení hormonálna rovnováha,
  • nedostatok vitamínov skupiny B, najmä B3, kyseliny listovej a B12.

afty príznaky

Diagnostika áft

Diagnostika áft je celkom jednoduchá. Aftu rozpoznáte aj jedným pohľadom. Príznaky, ktoré sprevádzajú afty sú jasne viditeľné a veľmi rýchlo zistíte, že sa vám tvorí afta.

Afta je vred v ústach, ktorý sa nachádza na jazyku alebo na mandliach. Zvyčajne má povrch pokrytý bielou alebo žltou vrstvou. Okolo sa môže nachádzať aj zapálená červená oblasť.

Afta alebo opar?

Afty si často na prvý pohľad pomýlime s oparmi. Aj keď sú oba problémy veľmi podobné, vznikajú z rozdielnych dôvodov a tiež sa objavujú na iných častiach ústnej dutiny. Liečba oparov a áft je tiež rozdielna.

Základný rozdiel je ten, že opary sa objavujú najčastejšie na vonkajšej strane úst a podobajú sa na malé pľuzgiere. Aj keď sa často dávajú do súvisu so zvýšenou teplotou, spôsobuje ich vírus herpes simplex. Okrem úst sa opary objavujú aj na nose.

Nemajú typické biele sfarbenie na povrchu ako afty. Sú taktiež prenosné a po styku sa môžu preniesť na ústa niekoho iného. Okrem toho, opary sa vyskytujú najmä z únavy, stresu alebo kvôli spáleniu od slnka.

Afty v hrdle

Afty sa objavujú aj v zadnej časti krku a veľmi často aj na mandliach. Ak sa infekcia objaví vo vašom hrdle, zvyčajne budete pociťovať bežnú bolesť hrdla a mandlí.

Predchodcom bolesti môže byť niekoľko dní pred objavením áft mravčenie alebo pálenie v oblasti hrdla. Taktiež môžete pociťovať nepríjemnú bolesť pri jedení pálivých, slaných alebo kyslích potravín a jedál.

Ak ste sa našli v týchto príznakoch, skúste si nasadiť domácu liečbu, čím zmiernite bolesť a podráženie.

Afty a ich liečba

Afty nepotrebujú žiadnu náročnú liečbu. Stačí, ak stavíte na voľnopredajné lieky v lekárni. Najčastejšie zoženiete špeciálne ústne vody na výplach ústnej dutiny, lieky s obsahom benzokaínu alebo protizápalové spreje.

Ak doma nemáte žiadny prípravok, ktorý by utlmil bolesť a citlivosť oblasti, kde sa afta objavila, stavte na niečo studené. Dobrý je výplach studenou alebo ústnou vodou, jedenie zmrzliny alebo jogurtu.

Lekára odporúčame navštíviť, ak by sa afty zväčšovali alebo tvorili na viacerých miestach v ústnej dutine. Lekár vám odoberie krv, aby zistil, z akého dôvodu ste afty dostali.

Afty sa zvyčajne liečia celkom krátko a do týždňa až 10 dní by mali zmiznúť. Samozrejme, doba liečenia je individuálna.

afty liečba

Domáca liečba áft

Afty môžete pokojne liečiť aj doma s využitím bežne dostupných potravín zo špajze a chladničky. V pokročilom štádiu, kedy sú afty zapálené, už domáce recepty nemusia účinkovať a odporúčame vymeniť ich za liečivo z lekárne. Hneď, ako sa vám objaví afta, vyskúšajte proti nej bojovať pomocou domácej liečby.

Medzi obľúbené domáce liečby patria:

  • výplach vodou so soľou na dezinfekciu ústnej dutiny alebo výplach jablčným octom,
  • jogurt,
  • med,
  • kokosový olej pre jeho antibakteriálne účinky,
  • kloktanie kamilkového, repíkového alebo šalviového vývaru na zmiernenie zápalu
  • vitamíny skupiny B – tie sa však odporúčajú konzumovať pravidelne, aby ste aftom predchádzali.

Komplikácie a výskyt áft

Afty v ústach alebo v hrdle sa dajú vyliečiť aj bez lekárskeho zásahu a zvyčajne sa liečia iba niekoľko dní. Ak ste stavili na domácu liečbu, no ani po niekoľkých týždňoch sa váš stav nezlepšil, vyhľadajte lekára.

Spozornieť by ste mali, ak afty neustupujú a krvácajú, rozširujú sa do hrdla a celej ústnej dutiny, máte problémy s prehĺtaním, opuchnutý krk alebo zvýšenú teplotu, tak neodkladne navštívte vášho lekára.

Prevencia proti vzniku áft

Afty sa najčastejšie objavujú na podráždených miestach. Môže sa vám stať, že si zraníte ďasno alebo zahryznete do vnútornej strany líca a o pár dní sa vytvorí aft. Nezabúdajte preto na pravidelnú ústnu hygienu ráno a večer. Používajte mäkšiu kefku, ktorá nebude dráždiť vaše ďasná a pri čistení zubov buďte opatrní. Po čistení odporúčame vyplachovanie úst ústnou vodou.

Opakovaniu áft v môžete zabrániť tým, že sa vyhnete silno koreneným, presoleným alebo kyslým jedlám a príliš horúcim jedlá.

Častým dôvodom vzniku je aj dlhodobý stres, ktorý oslabuje imunitu a formou áft sa organizmus bráni proti baktériám.

Ak sa afty neustále opakujú a lekára ste ešte nenavštívili, mali by ste to napraviť. Je totiž možné, že máte nedostatok vitamínov skupiny B, alebo vám v tele koluje vírus, ktorý sa prejavuje vznikom áft.

Záver

Afty a ich nepríjemné sprievodné znaky už pocítilo v menej závažnej forme asi 85 % ľudí. Aj napriek tomu, že ide o neprenosné ochorenie, ktoré by malo ustúpiť do 7 až 10 dní, odporúčame vám aspoň domácu liečbu, ktorá zmierni bolesť na postihnutom mieste.

Ideálnou prvou pomocou je kloktanie čaju z repíku alebo šalvie. Účinným záchranárom je aj ústna voda s obsahom mentolu.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Afty