Budia vás v noci kŕče v nohách? Takto si poradíte a uvoľníte bolesť

Kŕče nevznikajú len v nohách, ale môžu vzniknúť aj v iných častiach tela. Pravdou však je, že práve nohy trpia najčastejšie. Bolestivé kŕče sa objavujú nielen počas športovania či dlhého státia, ale taktiež počas noci v období pokoja. Ako vlastne vznikajú a dá sa proti nim bojovať?

kŕče v nohách

Čo sú kŕče a ako vznikajú?

Kŕče v nohách sa radia medzi problémy, ktoré si nevyberajú, či ide o muža alebo ženu, aktívnych, či menej aktívnych ľudí. Rizikovejšie sú ženy a starší ľudia, podľa Pharmacy Times kŕče trápia 33 % ľudí vo veku nad 60 rokov a asi 50 % ľudí starších než 80 rokov. Môžu sa objaviť ako v aktívnom režime, tak aj v tom pokojnom, keď spíme či ležíme.

Kŕč vzniká vtedy, keď sa svaly na tele nedobrovoľne stianu. Postihnuté miesto sa stáva nehybné a cítite ostrú pichľavú bolesť pri každom náznaku pohybu.

Väčšinou vznikajú vtedy, keď sa sval príliš namáha, no za kŕčmi je aj nedostatok draslíka či horčíka. Kŕče sa najčastejšie vyskytujú na nohách, no môžu zasiahnuť rôzne partie tela, ako napríklad ruky, oblasť brucha.

Kŕče zväčša trvajú len niekoľko minút. Každý, kto si však touto bolesťou prešiel určite vie, že sú to minúty v pekle. Po niekoľkých minútach, keď bolesť utíchne sa svaly uvoľnia a dostanú sa do normálneho stavu.

Príznaky kŕčov

Kŕče v nohách sú veľmi bolestivé, často nás môžu zobudiť počas spánku. Celková bolesť sa môže stupňovať a trvať dlhší čas. Problém s kŕčmi je najmä v tom, že aj napriek ich krátkemu trvaniu, je bolesť intenzívna a často sa vracia. Zo začiatku nie tak často, následne môžete zažívať niekoľko kŕčov denne.

Príznaky sú jasné hneď. Bolesť je veľmi intenzívna, najčastejšie zasahuje lýtko, menej často stehno. Keď kŕč zasiahne, človek končatinou nedokáže takmer vôbec pohnúť a to nielen kvôli bolesti, ale aj kvôli stuhnutiu. Bolesť sa stupňuje snahou nohu rozcvičiť, no väčšinou stačí len počkať pár minút, kým sa sval uvoľní a bolesť odozneje.

kŕče v nohách príznaky

Čo kŕče spôsobuje?

Na to, aby sme proti kŕčom vedeli efektívne bojovať, je dôležité vedieť, čo ich vlastne spôsobuje. Kŕče sa objavujú nielen ako komplikácia pri zdravotných problémoch, ale existuje veľké množstvo každodenných aktivít, ktoré môžu spôsobovať tento problém.

Aktívny životný štýl

Kŕče sa bežne objavujú pri športe, cvičení alebo iných aktivitách, kde sa intenzívnejšie zaťažujeme svalstvo. Stačí menej precízna rozcvička a ponaťahovanie svalstva pred športovým výkonom a o pár minút môžete pociťovať stuhnuté lýtka a tupú bolesť. Pred každým športom je dôležité zahriať svaly, aby ste predišli nielen kŕčom, ale aj zraneniam.

Netreba sa však orientovať len na šport. Aj mnohé zamestnania, v ktorých človek stojí hodiny na nohách, môžu spôsobovať kŕče. Svaly sú totiž unavené a následne sú omnoho viac náchylnejšie potrápiť vás bolesťou.

Zdravotný stav

Kŕče sú nepríjemnou súčasťou niektorých chronických ochorení, kde sa objavujú ako komplikácia. Sú to napríklad endokrinné choroby (problémy so štítnou žľazou, Addisonova choroba), problémy s obličkami, diabetes, závislosť od alkoholu a cirhóza, vaskulárne ochorenia, epilepsia.

Kŕče v nohách v tehotenstve

Ako sme už vyššie spomínali, kŕče často zasahujú ženy, ktoré čakajú dieťa. Kŕče v nohách sú, rovnako ako iné bolesti, v tehotenstve úplne bežné. Dôvodov je hneď niekoľko. V tele tehotnej ženy nastávajú hormonálne zmeny. Rastúci plod tiež vytvára tlak na niektoré žily a ovplyvňuje tak cirkuláciu krvi. Nohy tak s pribúdajúcou hmotnosťou musia zvládať väčšiu záťaž.

Dá sa proti nim bojovať viacerými spôsobmi, ako napríklad cvičením a naťahovaním sa. Okrem toho by ste sa mali vyhýbať príliš dlhému státiu na nohách, aby ste sa vyhli nielen kŕčom, ale aj kŕčovým žilám. Po pôrode by mali kŕče pomaly ustúpiť.

Kŕče v nohách v noci

Kŕče sú problémom, ktorý nás často trápi najmä v noci. Zobudiť sa v noci na bolesť, ktorá paralyzuje je mimoriadne nepríjemné.

Pred samotným spánkom je dobré si nohy vyložiť na vyvýšené miesto a chvíľku si ich tak nechať. Taktiež si môžete dopriať jemnú masáž, vďaka čomu v nohách rozprúdite krv. No a nakoniec nesmieme zabudnúť ani na krémy proti kŕčom, ktoré dokážu v noci efektívne pomôcť.

Pomoc proti kŕčom v nohách

Prevencia je základom, preto aj keď kŕče ešte nemáte, je dôležité sa o nohy správne starať. Vyhýbajte sa dlhému státiu na nohách. Ak máte prácu, v ktorej stáť musíte, vždy keď budete doma, sa snažte oddýchnuť si. Nohy môžete taktiež vyložiť na vyvýšené miesto.

kŕče v nohách liečba

Masáže

Miesta, kde kŕče najčastejšie zasahujú, by ste si mali jemne masírovať. Nepritláčajte, iba jemne masírujte a uvoľňujte. Masáž dokáže veľmi príjemne pomôcť najmä vtedy, keď je človek práve po kŕči a miesto na nohe je boľavé. Môžete si tiež na postihnuté miesto priložiť niečo teplé.

Cvičenie

Chôdza dokáže pomôcť uvoľniť svaly a zmierniť kŕče nôh. Nezabudnite však, že ani s chôdzou by ste to nemali preháňať. Príliš dlhé státie môže mať presne opačný účinok.

Magnézium

Ak máte pravidelné kŕče, možno vám v tele chýba magnézium. Môžete ho dopĺňať pravidelne zo stravy vo forme orechov alebo semienok, alebo vo forme výživových doplnkov. Na magnézium často stavia aj športovci, aby sa vyhli kŕčom počas záťaže pri výkone.

Magnézium sa odporúča je pre tehotné ženy, ktorým podľa tejto štúdie pomáha zmierňovať kŕče.

Okrem toho, mnohí odborníci taktiež odporúčajú používať magnézium nielen vnútorne, ale aj na vonkajší spôsob. Epsomská soľ je prírodný zdroj magnézia a veľmi jednoducho sa dá použiť napríklad do kúpeľa. Zoženiete ju v lekárňach za pár eur.

Bylinky a príroda

Príroda nám často ponúka skvelé riešenia, vďaka ktorým nemusíme siahnuť po liekoch. Aj pri kŕčoch toho dokážu bylinky viac ako dosť. Medzi tie sa radí napríklad rumanček kamilkový, ktorý obsahuje až 36 rôznych flavonoidov. Vďaka nim má vysoko protizápalové vlastnosti. Kamilkový čaj tiež pomáha uvoľňovať menštruačné kŕče.

Medzi veľmi obľúbených bojovníkov proti kŕčom sú aj čerešne a višne. Štúdie dokazujú, že čerešňová šťava dokáže znížiť bolesť po behu. Tým pádom máte omnoho nižšie riziko kŕčov spojených práve s bežeckou aktivitou. Višne zasa pomáhajú pri žalúdočných kŕčoch.

Masť na kŕče v nohách

V ponuke lekární nájdete aj mnoho druhov krémov proti kŕčom. Na liečbu využívajú teplo alebo chlad (podľa toho, či sa krém aplikuje pred výkonom, alebo po výkone na relaxáciu) a obsahujú rôzne účinné látky, napríklad liečivo diklofenak, výťažky z bylín (konope, kostihoj).

Tie prenikajú cez kožu presne na miesto, kam potrebujete, podporujú prekrvenie a uvoľnenie svalového napätia. Vhodné sú pre každého a vďaka vonkajšiemu použitiu nemajú takmer žiadne vedľajšie účinky.

Návšteva lekára

Ak si už neviete dať rady a žiadna z vyššie uvedených možností nepomohla, je na čase navštíviť lekára. Dvojnásobne to platí v prípade, že spolu s kŕčami pociťujete svalovú únavu, objavuje sa začervenanie, opuchy a frekvencia kŕčov sa stále zvyšuje. Ten vám bude vedieť povedať, čo v tomto prípade robiť a ako proti kŕčom bojovať.

Záver

Kŕče v nohách sú nepríjemným problémom. Či už kŕče máte alebo nie, je veľmi dôležité starať sa o svoje nohy správne. Využívaním správnych techník na podporu prekrvenia, poctivou rozcvičkou pred športovaním a s pomocou krémov dosiahnete uvoľnenie od bolesti.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Kŕče v nohách