Neviete ako sa zbaviť kurieho oka? Tu je pár faktov o tom, prečo vzniká a niekoľko osvedčených rád ako ho vyliečiť

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí si myslia, že kurie oko je iba povrchové kožné ochorenie? Ste na omyle. Nie je to úplne pravda. Kurie oko vzniká síce sústavným tlakom alebo trením určitých častí pokožky, čiže ide o vonkajšie pôsobenie faktorov, ktoré stoja za týmto bolestivým problémom. No podstata bolesti je ukrytá hlboko a siaha až k cievam a nervom pri kosti. Hovorí sa, že kurie oko sa dá veľmi ľahko získať a ťažko sa ho zbavíte. Je to naozaj tak? Aké sú osvedčené metódy, ktoré vás zbavia tohto nepríjemného problému a uľavia od bolesti? Vsadíte radšej na domácu liečbu alebo ihneď vyhľadáte pomoc lekára?

kurie oko

Čo je to kurie oko

Clavus alebo udomácnený názov, kurie oko, opisuje stvrdnutú malú oblasť kože, ktorá sa najčastejšie vyskytuje na spodnej časti chodidiel. Ide o viditeľný plochý žltkastý výbežok zhrubnutej kože, s priemerom asi jeden centimeter, s centrálne zvýrazneným čiernym ložiskom, ktorý je pri chôdzi bolestivý, pretože jeho koreň je ukrytý hlboko v pokožke. Tvarom pripomína mozoľ, no nie je mokvavý, ale naopak veľmi tvrdý a suchý. Okrem chodidiel sa môže kurie oko vyskytnúť aj na iných častiach tela, napríklad na dlani alebo na prstoch.

Prvé príznaky kurieho oka

Základným príznakom vzniku kurieho oka býva vo väčšine prípadov pocit nepríjemného svrbenia. Na pokožke ešte nie je viditeľný žiadny náznak tvrdnutia kožných buniek, iba malá čierna bodka, no samotná reakcia už začala. Pridružiť sa môže aj pocit pálenia a vtedy už treba zvýšiť pozornosť. Kurie oko je lokalizovaná hyperplázia vrstvy pokožky, ktorá vzniká sústavným trením zväčša nad alebo pod kĺbovými alebo kostnými vyvýšeninami. Tento stvrdnutý kožný útvar zasahuje vo vnútri pokožky až k väzivovému obalu kosti, kde sa nachádzajú cievy a nervy, čím spôsobuje pri chôdzi citlivosť alebo prudkú bolesť.

kurie oko príznaky

Ako sa prejavuje kurie oko

Kurie oko môže ale nemusí na dotyk bolieť. Podľa štádia, v ktorom sa kurie oko nachádza, sa dá rozpoznať intenzita bolestivosti. Tvrdnúce okrúhle výčnelky kože sa počas svojho rastu menia a rôzne sfarbujú. Kurie oko môže byť zo začiatku priesvitné ako mozoľ, neskôr sa tvrdnutím odumretých kožných buniek zhlukuje a sfarbuje do bielej, jemne žltkastej až sivej farby. V jeho strede je čierny koreň a po okrajoch sa sfarbenie kurieho oka môže mierne líšiť, čo je spôsobené pribúdajúcimi kožnými bunkami, ktoré postupne stvrdnú.

Prečo vzniká kurie oko a ako mu predísť

Ako už bolo vyššie spomenuté, kurie oko je prevažne problém, ktorý vzniká predovšetkým trením a nesprávnym zaobchádzaním pokožky v miestach ako sú chodidlá alebo dlane a prsty na rukách a na nohách. Dodržiavaním dôsledných pravidiel nielen z hľadiska pohodlnosti topánok, ale najmä hygieny a čistoty, obmedzíte vo väčšine prípadov vznik tohto nepríjemného kožného problému.

Základné pravidlá na predchádzanie vzniku kurieho oka:

Správna veľkosť a materiál topánok

Topánky nikdy nenoste tesné ani o číslo väčšie. Ideálne je kupovať si topánky v čase, keď je noha na konci dňa mierne unavená, pretože to spôsobí mierny opuch chodidla. Ak je topánka v tomto čase na nohe stále pohodlná, je vhodná na nosenie. Pozor si treba dávať okrem dĺžky topánky aj na jej šírku. Stlačením prstov v oblasti špičky vzniká okrem ich možnej deformácie aj trenie, za ktorým môže vzniknúť práve zárodok kurieho oka. Taktiež zvoľte vždy mäkkú obuv z kožených a prírodných materiálov.

Pravidelné strihanie nechtov na nohách

Aj obyčajné strihanie nechtov na nohách môže zabrániť vzniku kurieho oka. Pravidelným strihaním sa znižuje riziko vzniku tlaku dlhých nechtov na topánku. Tento tlak mierne posúva palce dozadu, čím môže vzniknúť trecia plocha v oblasti kĺbov na palcoch a vznik kurieho oka. Pri pravidelnom strihaní nechtov myslite aj na správny tvar, ktorým zasa predídete ich zarastaniu v rohoch nechtov.

Dokonalá hygiena nôh

Ak už máte správne vybranú obuv a upravené nechty, nezabudnite aj na celkovú hygienu chodidiel. Nohy si zaslúžia zvýšenú pozornosť každý deň, pretože práve chodidlá musia znášať celodenný tlak celej našej váhy. Na konci dňa sú chodidlá najviac unavené a prejavuje sa to predovšetkým miernym opuchom celého chodidla. Vtedy sú vhodné rôzne bylinkové alebo slané kúpele, ktoré nohám dodávajú opäť silu. Pred samotným kúpeľom si chodidlá umyte vodou a mydlom, aby ste z nich odstránili hlavné nečistoty. Po kúpeli nohy nechajte mierne vysušiť a následne vmasírujte na chodidlá krémy, ktoré sú určené práve na starostlivosť o pokožku chodidiel.

Odborná liečba kurieho oka alebo domáce suroviny?

Dnes sú na trhu rôzne pomôcky a prípravky, ktoré uľahčujú prekonať obdobie, kedy je kurie oko na chodidle bolestivé, a ktoré zároveň liečia tento nepríjemný problém. Medzi najbežnejšie pomôcky, vďaka ktorým chodidlo netlačí pri samotnej chôdzi na tvrdý kožný výrastok, patria rôzne náplaste na báze mäkkých vankúšikov s otvorom v strede. Tie sú okrem podpornej funkcie, ktorá zamedzí tlaku na kurie oko, aj napustené látkami, kyselinou salycilovou alebo kyselinou mliečnou, ktorá pomáha liečiť a dezinfikovať danú oblasť. Náplaste sa používajú dlhodobo a po dlhšom aplikovaní dokáže tvrdý kožný útvar sám odpadnúť.

Ďalšou alternatívou, ktorá prichádza do úvahy, ak nezaberajú náplaste, je odstránenie kurieho oka tzv. vypaľovaním. V ambulancii sa na takéto vypaľovanie používa tekutý dusík. V ojedinelých prípadoch sa môže zvoliť aj chirurgický zákrok, ktorý odstráni kurie oko, no jeho hojenie býva viac bolestivé.

kurie oko liečba

Na podobnej báze vypaľovania sa v lekárni dajú zakúpiť aj perá, ktoré obsahujú účinný gél, ktorý sa aplikuje dlhodobo na kurie oko. Účinok takéhoto domáceho zmrazovania pomocou pera býva zväčša rovnako efektívny, ako náplaste.

Medzi domáce suroviny, vďaka ktorým sa v niekoľkých prípadoch kurie oko vylieči, patrí napríklad ocot, cesnak, citrónová šťava, soľ zmiešaná s jablkovým octom, citrónová šťava zmiešaná s nasolenou cibuľou, banánová šupka, reďkovka, chren alebo rôzne bylinky (lastovičník, rozchodník). Najefektívnejšie je, ak sa jednotlivé suroviny aplikujú na kurie oko na dlhší čas, najlepšie na noc. Vatový tampón namočený napríklad do octu alebo citrónovej šťavy priložíme na postihnuté miesto a previažeme obväzom tak, aby zostal pevne na svojom mieste. Ak použijeme na liečbu napríklad cesnak, nakrájame ho na tenšie plátky, ktoré priložíme na kurie oko, preložíme gázou alebo kúskom obväzu a pevne previažeme celé chodidlo.

Nezabúdajte na prevenciu

Kurie oko neznamená žiadny ťažký prípad ochorenia kože a dá sa vyliečiť v domácich podmienkach alebo s pomocou ambulantnej liečby. Po kompletnom odstránení a zahojení sa rana zacelí. Kurie oko sa môže a nemusí opäť objaviť na rovnakom mieste.

Dokonalá pedikúra chodidiel nemusí plniť iba estetickú funkciu. Doprajte svojim nohám viac starostlivosti čo najčastejšie. Všímajte si aj najmenšie viditeľné prejavy na koži a pri akomkoľvek najmenšom pocite pálenia a svrbenia zbystrite pozornosť. Ak k tomu patríte medzi skupiny pacientov trpiacich napríklad cukrovkou alebo sa liečite na iné kožné ochorenia, určite vyhľadajte aj pomoc lekára a konzultujte s ním akékoľvek zmeny pokožky.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Kurie oko