Dráždivý suchý kašeľ: Čo pomáha ako prvá pomoc?

So suchým kašľom sa stretol aspoň raz za život takmer každý z nás. Dráždivý kašeľ, ktorého sa nemôžeme dlho zbaviť, dokáže znepríjemniť každodenné fungovanie. Kým vlhký kašeľ sa často objavuje s bežnou chrípkou, suchý nás vie potrápiť aj dlhé týždne. Čo ho vlastne spôsobuje a ako proti nemu bojovať?

suchý kašeľ

Čo je suchý kašeľ?

Kašeľ je úplne bežným reflexným javom. Máme ho nielen my ľudia, ale taktiež zvieratá. Pomocou kašľa si vieme prečistiť dýchacie cesty od hlienu alebo dráždivých látok. Tie sa nám do tela môžu dostať veľmi jednoducho, prostredníctvom znečisteného ovzdušia.

V bežnom živote môžeme hovoriť o dvoch typoch kašľa:

  • Produktívny (vlhký) kašeľ
  • Neproduktívny (suchý) kašeľ

Rozdiel v nich je naozaj jednoduchý a dá sa spozorovať hneď. Vlhký kašeľ so sebou “prináša” hlien a spája sa väčšinou s chrípkou. Naopak, suchý je známy tým, že neprodukuje hlien. Môže byť spôsobený mnohými faktormi, ako napríklad alergia či zlé ovzdušie. V niektorých prípadoch dokonca neexistuje zrejmá príčina.

Suchý dráždivý kašeľ nemusí byť hneď predzvesťou niečoho zlého. V mnohých prípadoch je to iba kašeľ, ktorý sa dá liečiť. Je však veľmi nepríjemný a dokáže ľudí potrápiť dlhé týždne. To, ako proti nemu bojovať, si dnes povieme.

Aké sú príznaky suchého kašľa

Príznaky a symptómy tohto problému sú jasné snáď hneď. Človek cíti nepríjemné škriabanie v hrdle alebo zachrípnutie. Občas sa môže vyskytnúť aj preskakovanie hlasu ,alebo jeho úplná strata. Zo začiatku si symptómy všimnúť nemusíme, no po čase sa z kašľa stáva stále väčší a väčší problém.

Pravdou však je, že kašeľ je často sám o sebe príznakom nejakej inej choroby. Preto, ak vás trápi už viac ako dva mesiace, je dôležité zájsť za špecialistom a nájsť nejaké riešenie.

suchý kašeľ príznaky

Príčiny vzniku suchého kašľa

Suchý kašeľ sa často objavuje ako dôsledok týchto komplikácií:

Astma

Astma je dôsledkom zúžených dýchacích ciest, kvôli čomu sa chorému ťažšie dýcha. Bežná astma sa s kašľom nespája, no existuje aj druhy astmy, ktorý je sprevádzaný chronickým kašľaním.

Astmatický kašeľ môže byť vlhký s vykašliavaním hlienov, no častejšie je to práve suchý kašeľ.

Ešte predtým, ako začnete robiť závery, si zistite, či máte aj ďalšie príznaky astmy, ako sú dýchavičnosť, napätie alebo bolesť v hrudníku, ťažkosti so spánkom a podobne.

Reflux kyseliny

Táto choroba sa vyskytuje vtedy, keď žalúdočná kyselina tečie späť do pažeráka. Kyselina dokáže dráždiť váš pažerák a vyvolať tak reflex kašľa.

Infekcia

Kašeľ sa objavuje aj vtedy, ak sa nakazíte vírusovou infekciou. V tomto prípade ide len o krátkodobý symptóm a trvá približne týždeň. Iný typ suchého kašľa sa objavuje po prekonaní infekcie, kedy sú dýchacie cesty citlivé na podráždenie.

Ovzdušie

V našom ovzduší sa nachádza veľa rôznych látok, ktoré môžu dráždiť naše dýchacie cesty. Môže to byť dym, prach, plesne, peľ či chemické častice. U niektorých ľudí dokáže suchý kašeľ spôsobiť aj príliš studený alebo naopak, príliš suchý vzduch.

Pľúca

Problémy s pľúcami môžu byť taktiež spojené so suchým kašľom. Ak máte okrem kašľa aj dýchavičnosť a bolesť na hrudníku, vyhľadajte lekára.

Srdce

Rovnako ako pri problémoch s pľúcami, tak aj pri problémoch so srdcom sa len málokedy objavuje kašeľ ako hlavný symptóm. Dôležitejšie je sledovať iné príznaky ako pocit na odpadnutie, nepravidelný tep alebo nadmerné potenie, ktoré signalizujú zlyhanie srdca.

Liečba pomocou liekov

Všeobecný liek na suchý kašeľ neexistuje. V lekárni nájdete aj rôzne alternatívy, na ktoré nepotrebujete lekársky predpis.

Väčším problémom je suchý kašeľ v noci. Ten nám nedovolí pokojne sa vyspať a nabrať energiu. V tom prípade by ste mali staviť minimálne na tvrdé pastilky proti bolesti hrdla.

Ak vás trápi dlhšiu dobu, mali by ste rozhodne vyhľadať lekára. Ten vám bude vedieť vďaka vyšetreniu povedať, čo je hlavnou príčinou.

Suchý kašeľ sa často objavuje u detí a potrebujú niečo na jeho utlmenie. Vtedy ako pohotovostné riešenie odporúčame niektorý zo sirupov určených pre deti. Majú príjemnú chuť a deti zväčša nemajú problém s jeho užívaním.

suchý kašeľ liečba

Suchý kašeľ a jeho domáca liečba

Kašeľ môžeme utlmiť aj domácimi receptami s použitím bežných surovín zo špajze. Ako na to?

Hydratácia

Veľmi dôležitá je pravidelná hydratácia. Tekutiny totižto upokojujú podráždené hrdlo. Pite dostatok teplých nápojov, na suchý kašeľ je skvelý med. Môžete ho rozpustiť v čaji, horúcej vode, alebo v citrónovej šťave.

Jedna štúdia z roku 2007 dokonca zistila, že med bol omnoho účinnejší pri znižovaní nepríjemných záchvatov nočného kašľa u detí, ako dextrometorfan, prísada do sirupov proti kašľu.

Zmena ovzdušia

Ako sme spomínali, suché ovzdušie dokáže spôsobovať kašeľ. Ak máte doma sucho, stavte na zvlhčovač vzduchu. Ten do miestnosti pridá dôležitú vlhkosť.

K ovzdušiu patrí aj vyhýbanie sa zadymeným miestnostiam. Fajčenie je často problémom, ktorý kašeľ spôsobuje, či už sami fajčíte, alebo ste pasívny fajčiar.

Zázvor

Zázvor má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Ukázalo sa tiež, že ide o skvelý zdroj na posilnenie imunitného systému a zmiernenie bolesti. Zázvor sa nachádza v mnohých čajoch ako prísada, no sami si takýto čaj môžete urobiť. Stačí si nastrúhať koreň zázvoru a následne ho zaliať vriacou vodou. Do takéhoto čaju si môžete pokojne pridať med a zdvojnásobiť tak účinok.

Niektorí ľudia dokonca koreň zázvoru žujú alebo užívajú vo forme kapsúl.

Mäta

Mäta prieporná obsahuje mentol, ktorý pomáha znecitlivieť nervové zakončenie v krku. To môže zmierniť bolesť a znížiť nutkanie na kašeľ. Mäta taktiež pomáha znižovať preťaženie a má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti.

Existuje niekoľko spôsobov, ako mätu konzumovať. Patrí medzi ne pitie čaju alebo užívanie pastiliek.

Kapsaicín

Kapsaicín je zlúčenina, ktorá sa nachádza v chilli papričkách alebo kajenskom korení. Okrem toho, že je veľmi obľúbená ľuďmi milujúcimi štipľavé, je taktiež pomocníkom pre boj proti chronickému kašľu. Táto látka totižto obsahuje zložky, ktoré upokojujú podráždenie spôsobené kašľom. Kapsaicín príjmete do tela prirodzene jedením chilli papričiek, no tiež si môžete urobiť nápoj z horúcej vody, 1 lyžičky kajenského korenia a citrónovej šťavy.

Tento typ liečby nie je rozhodne vhodný pre deti. Mali by ho absolvovať len dospelí ľudia.

Aromaterapia

Skvelou možnosťou, ako sa popasovať s nepríjemným kašľom je aromaterapia. Tento spôsob používania éterických olejov sa používa už veľmi dlho na upokojenie a liečenie mnohých problémov.

Pri aromaterapii použite eukalyptový éterický olej. Ten pomáha veľmi jednoducho zmierňovať problém so suchým dráždivým kašľom. Vôňu môžete použiť aj do miestnosti, kde vám pomôže dosiahnuť lepší nočný spánok.

Záver

Aj napriek tomu, že suchý kašeľ sám o sebe nie je nebezpečný, môže byť prejavom iných viróz a ochorení, ktoré sú nebezpečnejšie (zápal hrtana, zápal pľúc). Neberte ho na ľahkú váhu a ak sa vás ani po niekoľkých týždňoch nebude chcieť pustiť, zájdite za lekárom.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Suchý kašeľ