Medovka lekárska – elixír života, ktorý zlepšuje pamäť

Rastie aj vám v záhradke medovka? Ak áno, máte veľké šťastie. Táto bylinka sa už po stáročia používa ako liek, no môžeme sa s ňou stretnúť aj v kuchyni. Často sa využíva ako prírodné analgetikum, pričom pozitívne pôsobí napríklad pri tráviacich ťažkostiach.

medovka lekárska

Že o medovke nič neviete? V nasledujúcich riadkoch si povieme viac o jej zložení, účinných látkach, ale aj o pestovaní, zbere a jej blahodárnych účinkoch.

Medovka a jej zloženie

Medovka lekárska, latinsky Melissa officinalis, patrí medzi trvalky. Pôvodom pochádza z Ázie, presnejšie z východného pobrežia Stredozemného mora. Jej listy majú príjemnú citrónovú arómu, vďaka čomu sa využíva aj v kuchyni. Charakteristické sú pre ňu oválne listy s pílkovitými okrajmi, ktoré svojím zovňajškom pripomínajú listy mäty. S tou je totiž medovka aj príbuzná.

Čo sa týka zloženia, za pozitívne účinky medovky môžu aj vitamíny, ktoré obsahuje. Sú nimi vitamín B a C, ale aj flavonoidy, fenolové kyseliny a ďalšie cenné látky.

Obsah účinných látok

Medovka lekárska obsahuje cez 100 rôznych účinných látok ako rôzne esenciálne oleje, flavonoidy či terpény. Za jej citrónovú arómu môžu esenciálne oleje citral a citronelal, no obsahuje aj ďalšie látky ako:

  • geraniol
  • linalol
  • triesloviny
  • živica
  • silice

Blahodárne účinky medovky lekárskej

Medovka sa pýši priaznivými účinkami snáď na celý náš organizmus. Napríklad, čo sa centrálnej nervovej sústavy týka, blahodárne pôsobí na našu pamäť, zmenšuje úzkosť, upokojuje a zároveň zlepšuje našu náladu.

Ďalšie pozitívne účinky medovky:

  • pôsobí ako sedatívum
  • má antihistamínové a antivirotické účinky
  • pozitívne vplýva na liečbu Alzheimerovej choroby
  • má antioxidačné schopnosti
  • pomáha pri ťažkostiach s trávením
  • podporuje imunitný systém
  • zlepšuje pamäť
  • pozitívne pôsobí pri liečbe niektorých bakteriálnych a vírusových ochorení
  • a mnoho ďalšieho

S medovkou pre lepšie trávenie

Máte problémy s nadúvaním a kolikovými bolesťami? Medovka môže byť jedným z riešení. Okrem toho pomáha aj pri podráždenom čreve či žalúdku alebo plynatosti. Pri problémoch s trávením vám preto odporúčame vyskúšať medovkový čaj.

medovka lekárska účinky

Na lepšiu pamäť

Horší sa vám pamäť? S medovkou si môžete pomôcť. Zahraničné štúdie potvrdili vo svojich výskumoch na potkanoch predpoklady medovky pre zlepšenie pamäte, a to vďaka tomu, že ju stimuluje.

Medovka ako prírodné analgetikum

Medzi veľmi cenené účinky medovky patrí jej schopnosť pomáhať pri menštruačných bolestiach. Nejedna žena už o jej benefitoch dávno vie a vo svoje dni nahrádza vodu za medovkový čaj. Takisto sa využíva pri bolesti hlavy či zubov.

Na vysoký krvný tlak

Medovka sa nepoužíva len v tradičnej medicíne, ale aj v tej modernej. Pomáha napríklad pri búšení srdca, ale aj na vysoký krvný tlak. O týchto účinkoch sa ešte vedú polemiky a robia sa rôzne štúdie, ktoré sa snažia dokázať, či na krvný tlak naozaj pôsobí.

Pre lepší spánok

Medzi ďalšie benefity, ktoré so sebou užívanie medovky prináša, je napríklad jej upokojujúci účinok. Je veľkých pomocníkom pri psychických ťažkostiach. Zmierňuje zmeny nálad a navyše pomáha rýchlejšie zaspať. Spánok je tak nielen dlhší, ale aj kvalitnejší.

Použitie

Medovku môžete používať rôznymi spôsobmi. Medovkový olej alebo tinktúra vám poslúžia pri kožných problémoch a čaj zas upokojí vaše nervy, zlepší vám pamäť a pomôže ľahšie zaspať.

Formy medovky lekárskej:

  • olej
  • tinktúra
  • čaj
  • odvar
  • kúpeľ
  • sirup
  • mydlá a ďalšie produkty

Čaj z medovky

Asi najčastejšie sa môžeme stretnúť s medovkou vo forme čaju. Ak máte čerstvú medovku, do šálky stačí vložiť niekoľko listov, zaliať ich vriacou vodou, nechať pár minút lúhovať a medovkový čaj máte hotový.

V prípade sušených a drvených listov vám stačí taká jedna čajová lyžička na pohár vriacej vody. Ak máte medovku vo vrecúškach, tak najlepšie je jedno vrecúško na 250 ml tekutín.

TIP: V lete si môžete spraviť medovkový čaj už vopred a nechať si ho vychladiť, prípadne doň nahádzať kocky ľadu. Limonáda z medovky vás osvieži a navyše neprídete o jej vynikajúce vlastnosti.

medovka lekárska užívanie

Medovkový olej

Medovkový olej si môžete nielen kúpiť, ale aj vyrobiť. V prípade, že si ho chcete pripraviť sami doma, stačí vám hocijaký rastlinný olej a listy medovky. Najlepšie je pritom použiť panenský olej lisovaný za studena, ktorý nemá výraznú arómu.

Tento olej s listami medovky nalejte do tmavej sklenenej fľaše a nechajte aspoň mesiac lúhovať v chladnej a tmavej miestnosti. Po mesiaci ho preceďte cez gázu a olej s extraktom z medovky môžete začať používať.

Dávkovanie

Medovka sa môže užívať denne, ale samozrejme by ste to s jej užívaním nemali preháňať. Ako sa hovorí, všetko s mierou.

Skladovanie

Medovku lekársku je najlepšie skladovať na tmavom a suchom mieste, a to pri izbovej teplote, približne do 22°C.

Pestovanie a zber

Medovka je jednou z rastlín, ktorým sa darí v rôznych podmienkach. Jej pestovanie tak nie je vôbec náročné. Vysádzať ju môžete na jar, ale aj počas leta. Darí sa jej v slnečnom prostredí s priepustnou pôdou bohatou na živiny.

Čo sa zberu týka, pri medovke sa zbierajú listy, no môžu sa aj celé stonky. Extrakt sa pritom získava najmä z jej listov.

Nežiadúce účinky

Pri užívaní medovky lekárskej neboli zatiaľ zaznamenaná žiadne nežiadúce účinky. Jej užívanie by malo byť teda bezpečné aj pri vyšších dávkach.

Tehotné a kojace ženy by medovku nemali užívať. Takisto sa jej užívanie neodporúča pri pacientoch s poruchami štítnej žľazy či v kombinácii so sedatívami. Deti ju teoreticky môžu užívať, no odporúča sa naozaj v minimálnych množstvách.

Skúsenosť redakcie

Účinky medovky lekárskej si najviac pochvaľujú ženy, nakoľko má analgetické účinky a pomáhajú tak zmierniť menštruačné bolesti. Všeobecne je však najlepšia na problémy so spánkom a na upokojenie sa.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Medovka lekárska