Kolagén na krásnu pleť a silné kosti

Každý z nás potrebuje kolagén. Je to jedna zo základných látok, ktoré tvoria naše telo. Kolagén funguje ako opora pre našu pleť a pokožku. Taktiež zaručuje správny pohyb a pracovanie kĺbov. Dá sa získať zo stravy, no taktiež z výživových doplnkov.

kolagén

Čo je kolagén?

Kolagén je bielkovina a jeden z najdôležitejších prvkov v našom tele. Je to hlavná zložka spojivových tkanív. Tvorí šľachy, väzivo, kožu a taktiež svaly. Okrem tohto všetkého má kolagén taktiež veľa dôležitých funkcií, ako napríklad zabezpečiť štruktúru pokožky a posilniť kosti.

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej rýchlych občerstvení človek často nemá správny zdroj všetkých vitamínov, ktoré potrebuje. To je aj dôvod, prečo sa čoraz viac ľudí obracia na výživové doplnky. Tie síce dokážu nášmu telu pomôcť, no najlepší spôsob je získať všetko zo stravy.

Rovnako je na tom aj kolagén. Ten môžete veľmi jednoducho zakúpiť v lekárni, no taktiež ho doplniť do tela prostredníctvom jedla. Najčastejšie sa nachádza v kostiach, chrupavkách, no taktiež v zelenej zelenine, avokáde či rôznych druhoch semienok.

Konzumácia jedál s dostatočným obsahom kolagénu môže mať celý rad zdravotných výhod od zmiernenia bolestí v kĺboch až po zlepšenie zdravia pokožky.

Ktoré potraviny sú bohaté na kolagén?

Kolagén v potravinách nájdete veľmi jednoducho. Existuje totižto naozaj veľa druhov obsahujúcich dostatok tejto látky. Ešte predtým, ako siahnete po samotných tabletkách, vyskúšajte na pravidelnej báze konzumovať potraviny ako:

  • mäsový vývar,
  • kuracie mäso,
  • ryby,
  • vajíčka,
  • citrusové ovocie,
  • brokolica,
  • kel,
  • cibuľa,
  • cesnak,
  • avokádo,
  • zelená zelenina,
  • kešu orechy,
  • fazuľa.

Typy kolagénu

Nie je kolagén ako kolagén. A práve preto je dôležité vybrať si ten správny. Vo všeobecnosti existujú tri základné typy, ktoré sa od seba navzájom odlišujú.

Kolagén typu 1 a 3

Kolagén typu 1 a 3 by ste mali užívať ráno nalačno. Tieto dva typy sú vhodné na:

  • boj proti jemným vráskam,
  • zvyšuje pružnosť,
  • vhodný na jemné vlasy,
  • bojuje proti vypadávaniu vlasov,
  • zlepšuje krvný obeh,
  • podporuje produkciu glycínu, ktorý vytvára svalovú hmotu a pomáha spaľovať tuk počas spánku.

Užívanie kolagénov by ste nemali kombinovať nikdy s kolagénom typu 2.

Kolagén typu 2

Tento typ kolagénu sa odporúča užívať pred spaním na lačný žalúdok. Kvôli správnemu účinku by ste ho nemali kombinovať s inými typmi kolagénov. Je vhodný na:

  • znižuje praskanie kolien,
  • podporuje zdravú stavbu chrbtu, čeľuste a kĺbov,
  • tvorí 50 – 60 % bielkovín v chrupavke.

kolagén účinky

Účinky kolagénu

Kolagén ako dôležitá bielkovina a stavebný prvok vplýva na viacero častí tela.

Kolagén na tvár – zlepšuje zdravie pokožky

Ako iste mnohí vedia, kolagén je hlavnou zložkou pokožky. Zohráva teda hlavnú úlohu pri tvorbe vrások a dokáže prospieť pružnosti a hydratácií. Je veľmi dôležité, aby ste ho mali v tele dostatok. Len tak môžete predchádzať predčasnému starnutiu.

Niekoľko štúdií poukázalo a dokázalo doslova zázračné účinky tejto látky. Ak má človek v tele dostatok kolagénu, starnutie pokožky sa môže spomaliť. Tým pádom je omnoho jednoduchšie vyhýbať sa problémom s vráskami.

Tieto štúdie testovali ženy, ktoré užívali kolagén ako doplnok stravy po dobu ôsmich týždňov. Výsledkom bolo, že ženy, ktoré kolagén užívali, mali výrazne zníženú suchosť pokožky a výrazné zvýšenie elasticity kože v porovnaní s tými, ktoré kolagén neužívali.

Kolagén je však skvelý aj v tom, že pomáha vytvárať aj ďalšie látky ako napríklad elastín alebo fibrilín.

Kolagén na kĺby a chrupavky – pomáha bojovať proti bolestiam

Kolagén taktiež pomáha udržiavať zdravé chrupavky a chrániť vaše kĺby. Avšak jeho množstvo v tele klesá s pribúdajúcim vekom a zvyšuje sa tak riziko vzniku porúch kĺbov.

Štúdie poukazujú na fakt, že konzumácia jedál bohatých na kolagén alebo výživových doplnkov, môže pomôcť zlepšiť príznaky osteoartritídy a celkovo zmierniť aj bolesť kĺbov. Vedci sa domnievajú, že kolagén, ktorý dopĺňame do tela, sa hromadí v chrupavkách a stimuluje naše tkanivá, aby ho sami vytvorili.

Ak chcete konzumovať túto látku ako doplnok stravy pre zmiernenie bolesti, lekári odporúčajú konzumovať denne 8 – 12 gramov.

Je prevenciou pred rednutím kostí

Kosti obsahujú vysoký podiel kolagénu, ktorý im dáva štruktúru a udržuje ich silné. Keďže jeho hladiny sa vekom znižujú, v staršom veku sa objavujú problémy ako osteoporóza. Tá sa vyznačuje nízkou hustotou kostí a je spojená s vyšším rizikom zlomenín.

Pravidelným príjmom kolagénu sa môžete tomuto problému vyhnúť. Skratka BMD označuje mieru množstva minerálov, ako je napríklad vápnik vo vašich kostiach. Ak je BMD nízka, môže sa u vás vytvoriť osteoporóza.

Môže zvýšiť svalovú hmotu

Pre niekoho je to možno prekvapivý fakt, no 1 – 10 % svalového tkaniva pozostáva z kolagénu. Práve preto je tento proteín tak nevyhnutný pre udržanie zdravia svalov.

Lekári naznačujú, že práve kolagénové doplnky pomáhajú zvyšovať svalovú hmotu u ľudí, ktorí trpia na chorobu s názvom sarkopénia. Táto choroba sa vyznačuje stratou svalovej hmoty, ku ktorej dochádza vekom.

Ak si chcete udržať zdravé svaly, rozhodne by ste mali kolagén konzumovať na pravidelnej báze.

Zabezpečuje zdravie srdca

Dostatočný príjem kolagénu pomáha znižovať riziko ochorení súvisiacich so srdcom. Kolagén totižto vytvára štruktúru tepien a krvných ciev. Bez dostatočného množstva kolagénu sú tepny slabé a krehké.

Práve tento problém môže viesť k ateroskleróze, ochoreniu charakterizovanému zúžením tepien. Ateroskleróza má potenciál viesť k infarktu alebo mozgovej príhode.

Ďalšie benefity pre zdravie

  • Kolagén na vlasy a nechty – užívanie kolagénu môže zvýšiť pevnosť nechtov. Okrem toho môže stimulovať aj samotný rast ako vlasov, tak aj nechtov.
  • Žalúdok – aj keď neexistujú žiadne vedecké dôkazy na podporu tohto tvrdenia, niektorí odborníci v oblasti zdravotníctva podporujú príjem kolagénu na liečbu priepustnosti čriev.
  • Mozog – mnohí lekári tvrdia, že kolagén zlepšuje náladu a zmierňuje príznaky úzkosti.
  • Chudnutie – užívanie doplnkov kolagénu môže podporovať chudnutie a rýchlejší metabolizmus. Na podporu týchto tvrdení sa však neuskutočnili ešte žiadne štúdie.

Užívanie a dávkovanie kolagénu

Ak ste sa rozhodli staviť na výživové doplnky, kolagén nájdete vo viacerých formách:

  • tabletky,
  • tekutý kolagén,
  • želatínový kolagén,
  • kolagén v prášku.

Výber je na vás. Zvoľte tú formu, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Užívanie sa odvíja od daného produktu. Kým niektoré sa najčastejšie užívajú ráno, nalačno, minimálne 10 minút pred konzumáciou nejakého jedla, iné sa zas užívajú večer. Držte sa pokynov na obale alebo príbalovom letáku.

kolagén užívanie

Odporúčaná denná dávka sa líši podľa konkrétneho problému, kvôli ktorému kolagén začnete užívať.

Športovci, ktorí užívali 15 gramov kolagénu zaznamenali pozitívne účinky na budovanie svalovej hmoty. 73 atlétov užívalo 10 gramov kolagénu denne po dobu 24 týždňov a oproti placebo skupine sa výrazne zmiernili ich bolesti kĺbov.

Nežiaduce účinky užívania

Pri užívaní kolagénu sa nemusíte ničoho báť. Neexistujú žiadne nebezpečné nežiaduce účinky, ktoré by sa mohli vyskytnúť.

U viac citlivých ľudí sa môžu vyskytnúť zažívacie problémy, alebo problémy s pocitmi plnosti, či pálenia záhy. Ak by sa vyskytol nejaký takýto problém, vysaďte kolagén a navštívte lekára.

Kolagén je dôležitou zložkou, ktorá by vám nemala v tele chýbať. Ak ho nedokážete prijímať v strave, mali by ste staviť na výživové doplnky. Tie sa dajú nájsť ako v lekárni, tak aj na internetových obchodoch špecializujúcich sa na zdravú výživu.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Kolagén