Neuveríte, čo všetko dokáže obyčajný žihľavový čaj. Vyskúšajte ho tiež na vlastnej koži

Žihľava patrí medzi rastliny, ktoré sú pre ľudský organizmus naozaj veľmi prospešné. Napriek tomu, že ju považujeme za obyčajnú burinu, dokáže toho veľmi veľa. Na zber je ideálne jarné obdobie, kedy je žihľava ešte mladá a silná. Zbiera sa v rukaviciach, a to prevažne vrchná časť rastliny. Dá sa používať v kuchyni pri príprave jedál a bylinkových sirupov, vyrába sa z nej účinné prírodné tonikum, a tiež je z nej možné uvariť čaj plný antioxidantov a zdraviu prospešných látok. Okrem zelených častí rastliny sa v liečiteľstve používa aj jej koreň, a to práve na výrobu žihľavových tinktúr na vonkajšie použitie. Zoznámte sa s účinkami žihľavy na náš organizmus a doprajte si z nej zdravý nápoj častejšie.

žihľavový čaj

Cenné látky ukryté v žihľave

Žihľava v sebe skrýva veľmi užitočné látky pre naše zdravie, o ktorých vie málokto, pretože túto bylinu s typicky zúbkovanými listami považujeme viac menej za nechcenú pichľavú burinu. Vyhýbame sa jej, pretože vieme o jej pŕhlivých vlastnostiach ukrývajúcich sa v drobných chĺpkoch po celej rastline. Pŕhlivosti sa dá jednoducho zbaviť obarením nazbieraných listov horúcou vodou na niekoľko minút. Vtedy je použitie žihľavy vhodné napríklad do šalátov, do zdravých smoothie nápojov alebo do praženice. Vo vnútri však skrýva žihľava zdraviu prospešné látky v podobe minerálov – vápnik, železo, sodík, draslík, horčík, mangán, meď, bór a fosfor, stopových prvkov a vitamínov – vitamín B, A, C, K, a tiež zelené farbivo – chlorofyl, betakarotén, luteín, polyfenoly – kvercetín, flavonoidy a esenciálne aminokyseliny – kyselinu linolovú, linolénovú, palmitovú, stearovú a kyselinu olejovú. Žihľava je pre svoje zloženie veľmi silným a efektívnym antioxidantom, takže je vhodná na celkovú očistu tela, mysle a posilnenie imunity.

Na čo je dobré pitie žihľavového čaju

Už naše babičky hovorili, že žihľava čistí krv. A v niečom mali pravdu. Pravidelné pitie žihľavového čaju dokáže naozaj doslova prečistiť krv, vrátiť telu stratenú energiu a rozprúdiť tak celý metabolizmus. Pozrite sa, čo všetko konkrétne dokáže pitie žihľavového čaju v našom organizme:

Žihľavový čaj zlepšuje trávenie

Žihľavový čaj je ideálny na problémy s trávením. Zápaly, ktoré sa môžu vyskytovať v celom tráviacom trakte dokážu vyvolať ďalšie a ďalšie problémy a prerásť až do chronického zápalu. Ten zasa môže vyústiť až do rakoviny žalúdka alebo čriev. Predísť sa tomu dá práve šálkou chutného žihľavového čaju, ktorý sa odporúča popíjať pravidelne v malých dávkach. Tento čaj obsahuje pektíny podobné tým tráviacim v našom tráviacom trakte. Neodporúča sa piť veľké množstvo, aby sme týchto kyselín a štiav nemali priveľa.

Uľaví od alergických reakcií a upokojí problematickú pokožku

Možno by ste to nepovedali, ale žihľavový čaj v sebe ukrýva protizápalové, antimikrobiálne a antihistamínové vlastnosti, ktoré dokážu uľaviť podráždenej pokožke, a tiež alergii pokožky. V niektorých prípadoch môže zmierniť aj príznaky sezónnych alergií a napríklad aj sennej nádchy. Okrem toho sa pitím žihľavového čaju môžete zbaviť napríklad problémov s akné a ekzémom. Znížiť rôzne opuchy a začervenania kože môžete aj aplikovaním silnejšieho výluhu zo žihľavy a vonkajším potieraním postihnutých miest. Pred samotným aplikovaním je dobré spraviť test na prípadnú alergickú reakciu tak, že výluh aplikujete najskôr iba na malú časť pokožky a sledujete reakciu pokožky.

Žihľava sa postará sa o zdravie vášho srdca

Vďaka aktívnym látkam, akými sú karotenoidy, vitamín C, železo a draslík sa žihľavový čaj odporúča aj pacientom s anémiou, čiže chudokrvnosťou. Práve železo podporuje tvorbu červených krviniek a flavonoid kvercetín pomáha znižovať krvný tlak. Celou touto kombináciou účinných látok sa tak znižuje riziko chorôb celého kardiovaskulárneho systému. Zdravé cievy a celý obehový systém môžete dostať pod kontrolu pravidelným pitím veľmi prospešného žihľavového čaju.

Posilňuje močové cesty a funkciu obličiek

V žihľavovom čaji sa nachádzajú látky, tzv. diuretiká, ktoré majú močopudné účinky a používajú sa predovšetkým pri problémoch s močovou sústavou a obličkami. Okrem toho sa tento čaj odporúča piť aj ako prevencia pred vznikom močových kameňov a rôznymi infekciami močových ciest. Efektívne pôsobí na celkové očistenie tela od škodlivých látok a preto je práve vlastnosť čistenia organizmu u žihľavy najviac vyhľadávaná.

žihľavový čaj účinky

Pomôže boľavým kĺbom a svalom

Žihľava môže pomôcť aj pri ťažkostiach s bolesťou kĺbov a svalov. Považuje sa za akési prírodné analgetikum a naviac má aj protizápalové účinky. Dokáže pomôcť a uľaviť stuhnutým svalom pri nedostatku magnézia, ktoré často spôsobujú svalové kŕče. Podľa niektorých prieskumov sa zistilo, že žihľava môže jemne zmierniť príznaky osteoartritídy ako aj bolesti kĺbov.

Podporuje zdravé a pevné kosti

Vápnik je veľmi známy prvok pri zdravých a pevných kostiach. Jeho zastúpenie je aj v žihľave a v spojení s ďalšími cennými látkami, napríklad horčíkom, vitamínom K a vitamínom D, dokáže predchádzať rednutiu kostí. Aj spomínaný horčík, ktorý sa ukladá do kostí, efektívne podporuje vstrebávanie vápnika do kostí a tým ich efektívne spevňuje. Nedostatok horčíka a železa môže mať vplyv na vznik osteoporózy a celkové oslabenie kostí.

Posilňuje celkovú imunitu organizmu

Ak si chcete posilniť imunitný systém, mali by ste začať piť pravidelne žihľavový čaj. Ten okrem cenných flavonoidov a karotenoidov obsahuje aj veľké množstvo vitamínu C a vitamínu A, ktoré sú ideálne práve na posilnenie imunity nášho tela. Cenné antioxidanty dokážu chrániť a posilňovať imunitné bunky, ktoré potom efektívne bojujú proti rôznym infekciám a patogénom. Vyhnite sa sezónnym ochoreniam, alergiám a doprajte si prísun energie, ktorá vám rozprúdi krv, zlepší trávenie a naviac sa pri zbere žihľavy na čaj aj poprechádzate v prírode.

Môže sa žihľavový čaj piť každý deň?

Liečivá sila čajov je daná okrem samotného zloženia byliniek aj pomerom vody, sušenej či čerstvej zmesi byliniek a dĺžky lúhovania. Jedna štúdia zistila, že pol litra čaju, ktorý uvaríme zo sušených listov žihľavy, ktorých je 20 gramov, a ktoré lúhujeme pol hodinu, môže obsahovať až 20 až 25 % odporúčanej dennej dávky horčíka.

žihľavový čaj užívanie

Okrem pozitívnych vlastností na náš organizmus netreba zabúdať aj na nežiadúce účinky. Žihľavový čaj sa neodporúča piť dlhodobo a vo veľkých objemoch. Taktiež nie je vhodný pre deti do 2 rokov. Nastávajúce mamičky si môžu dopriať šálku tohto čaju počas tehotenstva tiež ale s mierou, pretože veľké množstvo tohto čaju môže mať vplyv na sťahy maternice v neskoršom štádiu. Ideálne je jedna až dve šálky žihľavového čaju denne na doplnenie všetkých potrebných vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

Chuť žihľavového čaju možno nenadchne každého. Vyskúšať môžete kombináciu s ďalšími bylinkami, ktoré dodajú čaju príjemnejšiu chuť a arómu alebo si môžete pripraviť ľadový žihľavový čaj s medom, kúskami citróna či limetky, doplnený kockami ľadu. Vedeli ste okrem iného, že žihľava obsahuje viac vitamínu C než špenát alebo citrón? Pitie tohto čaju má naozaj úžasné vlastnosti.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Žihľavový čaj