Spoznajte pozitívne účinky rozmarínu lekárskeho

Rozmarín lekársky, lat. Rosmarinus officinalis, v preklade „morská rosa“, môžete nájsť ako bylinku v každom záhradníctve. Hoci ho preferujeme najviac ako koreninu v potravinárstve, táto bylinka patrí medzi jednu z najviac populárnych liečivých bylín na svete. Jeho blahodárne účinky na zdravie sa prejavujú napríklad pri zlepšení pamäte, vypadávaní vlasov alebo proti bolesti kĺbov a svalov. Pestuje sa zväčša ako trvácna črepníková liečivá rastlina, ktorá je veľmi obľúbená ako dochucovadlo pri varení. Jej typickou črtou je aromatická vôňa. Ide zväčša o malý krík s vždy zelenými vetvičkami, ktoré sú pokryté drobnými listami s ihlicovitým tvarom v svetlej sivozelenej farbe. Vnútorná strana listu je o niečo bledšia než vrchná strana. V čase kvitnutia, čo je zvyčajne od leta do jesene, sa na kríčku objavujú malé svetlo-modré alebo fialové kvety. Tvarovo je rozmarín veľmi tvarovateľný krík. Preto sa používa aj ako živý plot najmä v teplých klimatických podmienkach Stredomoria.

rozmarín lekársky

Podmienky pestovania rozmarínu

Rozmarín lekársky obľubuje suchšie a teplejšie klimatické podmienky a mierne kamenistú priepustnú pôdu s kyslým ph. Darí sa mu v kvetináčoch ale aj zasadenému priamo do záhrady na slnečné stanoviská. Je nenáročný na pestovanie, pretože si nevyžaduje častú zálievku. Tam, kde nebývajú priveľké výkyvy počasia, sa táto aromatická bylinka pestuje v klasických bylinkových záhradách. Ide predovšetkým o oblasti s teplejším podnebím. Typické je jej pestovanie v prímorských oblastiach, odkiaľ aj pochádza, kde je jej výskyt úplne bežný a takpovediac túto rastlinu považujú za bežnú, pretože rastie aj na okraji ciest alebo lemuje chodníky vedúce k moru ako živý plot. Čím viac sa pravidelne zostriháva, tým viac sa dosiahne hustota tohto aromatického kríka. Výškovo sa pohybuje od niekoľkých desiatok centimetrov v kvetináči až po krík dorastajúci do rozmerov jedného metra, v prípade, že sa vôbec nezostriháva a má na rast dobré podmienky dorastá až do dvoch metrov.

Rozmarín sa pestuje pomerne jednoducho najmä v teplejších podmienkach. Do našich končín sa dostal okolo 15. storočia. U nás je prezimovanie tejto liečivej rastliny v kvetináčoch počas zimy o niečo náročnejší proces, pretože je chúlostivý na chladné mrazivé počasie. Mnohí preto preferujú nákup čerstvých rastlín každoročne na jar a koncom jesene ich nezazimujú ale vyhodia. Ide zväčša o malé kríky v kvetináčoch, ktoré sú určené na bežnú spotrebu v kuchyni a zároveň oživia každý kút na terase.

Rozmnožovanie rozmarínu v domácich podmienkach je tiež veľmi jednoduchou záležitosťou. Najlepšie sa rozmnožuje odrezkami. Tie sa nechajú zakoreniť vo vode a neskôr sa nasadia do črepníka. Taktiež sa ľahko presádza z črepníkov do záhrady a naopak. Odbornejšie výsadby zo semienok sa využívajú predovšetkým na pestovanie rôznych nových druhov tejto bylinky.

Na zber sa používajú listy a mladé nedrevnaté konáriky. Tie sa môžu spotrebovať čerstvé alebo sa dajú jednoducho sušiť a používať kedykoľvek na čaj alebo ako korenina.

Účinné látky

Hlavnou látkou, ktorá je pre rozmarín lekársky typická, je cineol a borneol. Ide o éterické oleje, ktoré rozmarín lekársky obsahuje vo veľkom množstve a pôsobia pozitívne na nervovú sústavu a podporujú dobré trávenie. Ďalej tiež obsahuje flavonoidy, triesloviny, terpenoidy, živice, saponíny a vitamín A, B6 a C a minerály ako mangán, železo, meď, vápnik a horčík.

Rozmarín lekársky patrí medzi rastliny s dlhoročnou históriu v ľudovom liečiteľstve a ajurvéde, a ako tradičná korenina na dochutenie rôznych jedál. Je známa vďaka aromatickým esenciálnym olejom, ktoré v sebe ukrýva. Najefektívnejšie sa rozvoňajú ak sa listy mierne roztlačia medzi prstami alebo v mažiari. V minulosti sa rozmarín používal ako kadidlo a vyrábali sa z neho aj voňavé oleje na balzamovanie. Predstavoval symbol čistoty, panenstva a neskôr sa stal symbolom vernosti a lásky.

Rozmarín pôsobí povzbudivo, má dezinfekčné vlastnosti a posilňuje celý imunitný systém. Sila prírodných olejov pôsobí blahodarne pri liečbe kožných ochorení, ekzémov a pri hojení pomliaždenín.

Doprajte si šálku rozmarínového čaju alebo siahnite po rozmarínovom oleji a využite liečivé vlastnosti, ktoré táto liečivá bylinka ponúka.

Účinky rozmarínu na naše zdravie

Posilnenie pamäte, mysle a koncentrácie

Rozmarínová vôňa patrí k skupine vôní, ktoré dokážu nabudiť naše zmysly na plné sústredenie sa a koncentráciu. Okrem vône rozmarínu tu zaraďujeme napríklad citrusové vône a vône ihličnanov. Niektoré výskumy sledovali vplyv pôsobenia rozmarínovej vône aj na zlepšenie funkcie mozgu a pri liečbe Alzheimerovej choroby.

Liek proti bolesti

Už oddávna sa používal rozmarínový olej ako vonkajší liek na zmiernenie bolesti pri rôznych poraneniach, zlomeninách alebo pri bolesti kĺbov a svalov.

Znižuje stres a navodzuje príjemný pocit relaxu

Aromaterapie sa stávajú v dnešnej uponáhľanej dobe čoraz viac vyhľadávanejšie. Aj v tomto smere sa liečivé účinky rozmarínu lekárskeho nedajú vynechať. Dýchanie vzduchu s arómou z rozmarínu pomáha znižovať pocit úzkosti a navodzuje pocit pokoja a oddychu.

rozmarín lekársky účinky

Zahreje nedokrvené končatiny

Rozprúdenie krvného obehu je ďalšou súčasťou pozitívnych vlastností rozmarínu. Masírovanie studených končatín s rozmarínovým olejom zabezpečí postupné prekrvenie a pocit tepla.

Má močopudné účinky

Rozmarín lekársky je používaný aj v súvislosti s problémami s obličkami a močovými cestami. Je dobrý na prečistenie organizmu a zbavenie nadbytočnej vody z tela práve kvôli močopudným vlastnostiam.

Podporuje trávenie

Vďaka rozmarínu a jeho pozitívnym vlastnostiam na trávenie sa môžete zbaviť plynatosti, zmierniť pocit nafúknutého brucha a pomáha tiež pri efektívnejšom vstrebávaní živín v tráviacom trakte.

Vo všeobecnosti sa neodporúča dlhodobo napríklad používanie rozmarínového oleja a pitie rozmarínového čaju počas tehotenstva alebo v prípade, ak človek trpí epilepsiou alebo vysokým krvným tlakom.

Rôznorodosť použitia rozmarínu

Typickou vlastnosťou rozmarínu je jeho aromatická jemne drevitá vôňa a chuť. Tá je spôsobená šťavami, silicami, ktoré v sebe táto rastlina ukrýva. A práve to odpudzuje dotieravý hmyz. Preto je rozmarín pestovaný aj ako prírodný odpudzovač pred komármi a hmyzom. Stačí si ho vysadiť do črepníka a postaviť na terasu.

rozmarín lekársky použitie

Listy sú veľmi aromatické a používajú sa čerstvé alebo sušené. Najčastejšie sa stretneme s vetvičkami rozmarínu v kuchyni, kde bylina dodáva chuť predovšetkým mäsu a rybám. Intenzívne voňavé listy sú používané aj ako náplň do rôznych hand-made vankúšikov alebo ako súčasť kvetinových aranžmánov a sušených vencov.

Okrem tradičného využitia vetvičiek s listami v kuchyni sa z rozmarínu vyrába napríklad rozmarínový olej či tinktúra. Príjemnú arómu rozmarínu nájdeme čoraz častejšie aj vo veľmi obľúbených bio produktoch akými sú mydlá, šampóny, telové oleje a ďalšie iné kozmetické výrobky, ktorých zloženie obsahuje práve šťavy z rozmarínu lekárskeho. Rozmarínový kúpeľ, ktorý si pripravíte zo silného odvaru z tejto bylinky podporí celkové zdravie pokožky a navodí pocit pokoja a uvoľnenia. V kozmetickom priemysle sa účinky rozmarínu lekárskeho prejavujú najmä v čistiacich a dezinfekčných vlastnostiach. Silným odvarom z rozmarínu si preto môžete dopriať príjemnú čistiacu procedúru na tvár, ktorá vyčistí a stiahne póry a pomôže predovšetkým pri mastnej pokožke.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Rozmarín lekársky