Jej meno ste už určite mnohokrát počuli, no o jej blahodarných účinkoch na zdravie a vitalitu možno neviete vôbec nič. Žerucha siata je nenápadná, no mimoriadne húževnatá a prospešná rastlinka, ktorá sa stále častejšie stáva súčasťou našich jedálničkov. Vďačiť za popularitu môže okrem svojej príjemnej chuti najmä bohatému obsahu vitamínov a ďalších výživných látok, ktoré sú pre naše zdravie prospešné. Dnes si o nej povieme trochu viac.
Obsah
Žerucha: Čo je zač a odkiaľ pochádza?
Žerucha siata (Lepidium sativum) je zelená rastlinka pochádzajúca z oblasti Blízkeho východu. Ľudstvu je dobre známa už od nepamäti – používali ju napríklad už Starí Rimania či Mezopotámci. Na pohľad ide o hustú, sviežo zelenú bylinku so stredne dlhou stonkou a záplavou drobných okrúhlych lístkov na rozvetvenej hlave. V letných mesiacoch máva drobné ružové, červenkasté či biele kvety.
Žerucha, známa aj pod staršími názvami kres či režucha, je mimoriadne húževnatá a nenáročná rastlina, ktorej sa darí prakticky v akomkoľvek prostredí – komerčne sa dnes pestuje napríklad aj v Škandinávii či Veľkej Británii. Z botanického hľadiska patrí do čeľade kapustovitých a je blízkou príbuznou horčice, chuťovo ju však možno prirovnať skôr k reďkovke.
Pokiaľ ide o jej využitie, žerucha je maximálne všestranná. Vďaka svojej atraktívnej, jemne pikantnej chuti sa používa ako listová zelenina, no zároveň je tiež hojne vyhľadávaná pre svoje preventívne a terapeutické liečivé účinky. Čo ju vlastne robí takou výnimočnou?
Žerucha je nabitá vitamínmi aj antioxidantmi
O plodinách, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom zdraviu prospešných látok zvykneme hovoriť ako o superpotravinách. Pokojne do tejto skupiny môžeme zaradiť aj žeruchu, ktorá je výživovými látkami, no najmä vitamínmi doslova nabitá a má tak množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie.
Jej zloženiu dominuje voda (89%), uhľovodíky a vláknina (6%), proteíny (3%) a zdravé tuky (< 1%). Na 100 gramov žeruchy pripadá 32 kilokalórií, ale najmä až 516% odporúčaného denného príjmu vitamínu K, 83% dennej dávky vitamínu C či 43% vitamínu A. Z minerálov je tu najmä draslík a horčík, no nechýba ani železo či vápnik. Obzvlášť atraktívne sú v zložení žeruchy omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, čiže zdravé tuky s mnohými zdravotnými benefitmi.
Táto pestrá zmes účinných látok žeruchu predurčuje na použitie pri najrôznejších zdravotných problémoch aj v bežnej prevencii. Čo všetko v praxi naozaj dokáže?
Žerucha pomôže so slabou imunitou aj rakovinou
Obsahom prospešných látok žerucha poľahky prekoná mnoho známejších rastlín a plodín z našich jedálničkov. Tu je len niekoľko z množstva jej benefitov pre naše zdravie.
Chráni pred voľnými radikálmi
Ak chcete predísť oxidačnému stresu, čiže nerovnováhe medzi antioxidačnou kapacitou bunky a voľnými radikálmi, žerucha by mala byť vo vašom jedálničku samozrejmosťou. Jej antioxidačné účinky pomáhajú udržiavať v organizme rovnováhu a predchádzať tak vzniku rôznych civilizačných chorôb.
Posilňuje srdce
Žerucha má tiež pomerne vysoký obsah karotenoidov, ktoré chránia kardiovaskulárny systém pred vysokým tlakom a sú tak dobrou prevenciou pred infarktom a rôznymi srdcovo-cievnymi ochoreniami. Nitráty zase posilňujú zdravie ciev. V neposlednom rade žerucha tiež znižuje cholesterol.
Podporuje trávenie a vylučovanie
Aj zažívací trakt má zo žeruchy úžitok, a to najmä pre jej mierne laxatívne, čiže preháňacie účinky. Najúčinnejšie sú semená, zaberajú aj odvary či čaje, ktoré sú bezpečnou liečbou zápchy aj u detí. Žerucha je tiež považovaná za vhodný doplnok k diétam na redukciu hmotnosti.
Pomáha bojovať s rakovinou
Žerucha obsahuje fytochemikálie, čiže biologicky aktívne látky, ktorým sa pripisujú blahodarné účinky aj v boji s rakovinou. Odporúča sa ju konzumovať najmä ako prevenciu, pretože chráni zdravie buniek, detoxikuje a bráni usadzovaniu karcinogénov v organizme.
Zabraňuje zápalom
Či už trpíte zápalmi ďasien, obličiek, dýchacích ciest alebo močového mechúra, žerucha je pre vás maximálne vhodná, pretože dokáže účinne bojovať aj s infekciami. Odporúča sa ju konzumovať najmä na jeseň či v zime, kedy sme pre nedostatok vitamínov na zápaly náchylnejší.
Prospieva vlasom aj pokožke
Žeruchu hojne využíva aj kozmetický priemysel, keďže je overeným pomocníkom v boji proti vypadávaniu vlasov, lupinám či akné. Niekedy sa dokonca používa aj na ošetrenie pokožky popálenej od slnka či popraskaných pier.
Zvyšuje imunitu
Bohatý kokteil vitamínov v žeruche robí z tejto rastliny výbornú zbraň v boji so zníženou imunitou, či už ide o vrodený stav alebo dôsledok nejakého ochorenia. Konzumovať ju pritom môže prakticky každý od detí až po seniorov.
K pozitívnym účinkom žeruchy patrí aj ochrana zraku, kostí či dokonca podpora laktácie u dojčiacich žien. Blízka príbuzná žeruchy siatej, žerucha peruánska (maca), je dokonca známa aj svojimi povzbudzujúcimi účinkami na potenciu.
Ako žeruchu správne užívať a používať?
Žerucha sa môže konzumovať priamo (ako zelenina či korenina) alebo v rámci nejakého výživového doplnku či bylinnej zmesi.
Najbežnejšia a v mnohom aj najvýhodnejšia je jej priama konzumácia, a to najmä v surovom, tepelne neupravenom stave (varením stráca svoju charakteristickú chuť, ale aj množstvo vitamínov). Stačí si ju len natrhať a pridať priamo do pokrmu – napríklad do nátierky, dipu či šalátu. Z teplých pokrmov sa využíva najmä do polievok, omáčok a prívarkov. Pre zachovanie čo najvyššieho obsahu vitamínov je dobré pridať ju až pred koncom varenia.
Žerucha sa zvykne konzumovať aj vo forme klíčkov a výhonkov, prípadne sa z nej vyrába jednoduchý nálev. Na zápaly ďasien ju zase môžete priamo prežúvať. Keďže ide o prírodnú rastlinu bez známych nežiadúcich účinkov, neexistuje riziko, že by ste sa ňou mohli predávkovať. Šťava zo žeruchy sa však odporúča piť nariedená s čerstvou vodou, aby ste v prípade citlivejšieho žalúdka predišli podráždeniu.
Žeruchu môžete nájsť aj v zložení rôznych výživových doplnkov vo forme tabliet a kapsúl. Obvykle ide o prípravky na zlepšenie trávenia či imunity a väčšinou je v nich žerucha skombinovaná aj s inými rastlinami, ako je fenikel či horec.
Pestovanie žeruchy zvládnete aj vy
Žerucha siata je občas nazývaná aj najrýchlejšou zeleninou – rastie skutočne rýchlo prakticky v akýchkoľvek podmienkach. Je to jednoročná rastlinka, takže ju treba každý rok sadiť odznova. Nie je to však nič, čo by vás malo odradiť – jej pestovanie je mimoriadne nenáročné a vďačné. Darí sa jej v záhradke aj balkónovom črepníku, naklíči bez problémov aj na okennej parapete.
Nebudete na to potrebovať ani pôdu – stačí semená nasypať na mokrú vatu v plytkej miske a položiť na slnečné miesto. Každý deň vatu zvlhčujte a žerucha vám bude rásť doslova pred očami. Prvú úrodu môžete mať už do dvoch týždňov od výsevu. Ak zelenú časť rastlinky odstrihnete starostlivo nad koreňom, žerucha bude spokojne rásť ďalej hoci aj uprostred zimy.
Ak máte k dispozícii záhradku, žerucha siata v nej bude prosperovať od marca až do jesene. Nie len, že z nej budete mať úžitok vy, ale teší sa z nej aj samotná záhradka. Žerucha v nej tvorí zdravý zelený mulč, udržuje vlhkosť, odrádza burinu a zlepšuje tak celkovú mikroklímu.
Po zbere je žeruchu najlepšie konzumovať okamžite, skladovaním totiž zbytočne prichádza o živiny.
Na záver
Ak práve hľadáte finančne aj dostupnosťou nenáročný, ale účinný spôsob, ako do svojho jedálnička dostať kopu vitamínov, minerálov a antioxidantov, žerucha je na to ako stvorená. Skvelé skúsenosti s ňou majú aj začínajúci pestovatelia, je prakticky bez akýchkoľvek kontraindikácií či vedľajších účinkov a netreba sa zdržovať ani s jej úpravou či sušením. Odmenou je jej pestrý výpočet blahodarných účinkov na zdravie a celkovú kondíciu.