Zoznámte sa s účinkami liečivého kostihoja lekárskeho

Kostihoj lekársky, Symphytum officinale, nepozná až tak veľa z nás. Ide o menej známu liečivú rastlinu, ktorá napriek svojmu častému výskytu nie je natoľko známa, ako napríklad iné druhy podobných liečivých rastlín. Kedysi sa táto rastlina s veľkou obľubou pestovala predovšetkým ako kŕmna surovina pre ošípané, pretože sa vo veľkom využíval hlavne jej hutný a zdravý valcovitý čierny koreň. V dávnom ľudovom liečiteľstve bola známa napríklad pod názvom čierny koreň, dobrý koreň, medunica alebo tiež svalník čierny. Kostihoj lekársky sa používa už celé stáročia. Jeho blahodarné účinky na zdravie dokázali vyliečiť veľa zdravotných problémov. Od reumatických ťažkostí, cez pohybové ústrojenstvo alebo bolesti svalov, až po bolesti zubov. Najznámejší je však jeho účinok na hojenie kostí, na základe ktorého bol vyvodený aj samotný názov tejto liečivej rastliny.

kostihoj lekársky

Kde možno nájsť kostihoj lekársky a ako ho rozpoznať?

Táto liečivá bylinka má svoj typický vzrast, ktorý si určite nepomýlite s inými rastlinami. Ide o vcelku mohutnú bylinku, ktorá je trváca a má veľmi silnú vysokú alebo nižšiu byľ. Zvykne rásť na trávnatých nepokosených oblastiach, v dolinách, v lužných lesoch, na brehoch riek a pri okraji lesov. Obľubuje prevažne kamenisté podložie, nie je náročná na rast a najčastejšie sa objavuje v malých zoskupeniach viacerých výhonkov. V niektorých prípadoch dokáže vyrásť až do výšky jedného metra a zoskupenie je vtedy široké aj pol metra.

Kostihoj lekársky obchádza možno veľa ľudí už len preto, že jeho stonka s listami je celá pokrytá malými, na dotyk trochu nepríjemnými štetinkami podobnými žihľave, no na rozdiel od žihľavy tieto štetinky vás nepopŕhlia. Štvorhrannú stonku byle pokrývajú dlhé jazykovité listy s jasne viditeľnou žilnatinou. Na vrchole rastliny vyrastajú pod menšími listami drobné fialovo sfarbené kvety, ktoré spolu vytvárajú mohutnejšie kvetné strapce. Podobajú sa na malé zavesené rúrky či kvapky alebo zvončeky. Typická fialová farba kvetu býva zriedkavo sfarbená do bledších odtieňov, ako napríklad do žltkastej alebo bielej farby. Kostihoj lekársky kvitne zhruba od mája až do neskorého septembra a počas tohto obdobia sa aj zbiera.

Čo všetko v sebe ukrýva

Tak ako mnohé liečivé rastliny, tak aj kostihoj v sebe ukrýva veľa zdraviu prospešných látok, ktoré pomáhajú pri liečbe rôznych zdravotných ťažkostí. Obsahuje veľa prírodných látok, ktoré obohacujú pokožku. Takouto látkou je napríklad alkaloid alantoín. Ďalej obsahuje triesloviny a sliz. Medzi vitamíny a minerály v tejto liečivej rastline môžeme spomenúť vitamín A, C, B12 a zinok, jód, vápnik, draslík, fosfor, železo alebo horčík.

Má veľmi účinné liečivé vlastnosti

Kostihoj lekársky je vyhľadávaný najmä pre jeho cenný koreň. Ten obsahuje veľa látok, ktoré majú najmä antibakteriálne, hojivé, protizápalové, upokojujúce a regeneračné vlastnosti. Túto rastlinu preslávila najmä schopnosť liečiť kosti, opuchy, rany a všetko, čo je s tým spojené. Pomáha pri hojení zlomenín a pri bolestiach svalov a kostí v pokročilom veku.

Pôsobí ako mierne sedatívum a analgetikum, takže s jeho používaním sa treba vždy poradiť s lekárom.

Jednotlivé časti kostihoja lekárskeho sa prikladajú na problematické miesta, kde je ich účinok najefektívnejší. Takto uľaví napríklad malým odreninám, modrinám a drobným poraneniam. Veľmi sa osvedčil aj pri problémoch s kŕčovými žilami a pri úľave od bolesti pri artritíde.

kostihoj lekársky účinky

Svojim zložením bol kedysi používaný aj na zastavenie krvácajúcich rán a ich dezinfekciu. Vnútorne sa používal čaj z kostihoja lekárskeho na lepšie vykašliavanie hlienov. S užívaním čaju z tejto bylinky treba byť na pozore a nemal by sa piť dlhodobejšie. Látky, ako pyrolizidínové alkaloidy môžu pri dlhodobom užívaní poškodzovať pečeň a celý tráviaci trakt.

Spracovanie kostihoja lekárskeho je všestranné

V tomto prípade sa okrem listov rastliny dá veľmi efektívne použiť aj samotný koreň. Ten zväčša narastie do veľkosti 5 až 10 centimetrov s priemerom 1 až 2 centimetra. Na povrchu je čierny alebo tmavo hnedý, vo vnútri biely a po jeho prerezaní je mazľavý až mastný. Zvykne sa používať aj za čerstva ako obklad, ktorý je veľmi účinný na hojenie vonkajších poranení pokožky alebo vo forme výluhov, kedy je efektívny napríklad pri bolestiach zubov a problémami s krvácajúcimi ďasnami. Celú ústnu dutinu dezinfikuje a pomáha aj pri výskyte áft.

Ako čo najefektívnejšie uskladniť koreň kostihoja lekárskeho

Sušenie

Najbežnejším spôsobom je jeho sušenie. Vtedy vydrží naozaj dlho a môže byť použitý na liečivé obklady a zábaly napríklad počas celej zimy, aby ste si na jar opäť vykopali čerstvý koreň. Ideálne je sušenie očisteného a nakrájaného koreňa kombinovať sušením v rúre pri pootvorených dvierkach približne 3 hodiny a pri teplote asi 40 až 50 stupňov Celzia a následne nechať voľne dosušiť na vzduchu. Takto nasušený koreň je dobré skladovať v uzavretej nádobe, kde bude chránený pred vlhkosťou a možným plesnením.

Tinktúra

Za povšimnutie stojí aj výroba domácej tinktúry, ktorá je veľmi často používaná pre svoje pozitívne zdravotné účinky. Jej výroba je jednoduchá a intenzitu výluhu je možné kedykoľvek meniť a dopĺňať podľa potreby. Na jej výrobu potrebujeme očistený koreň kostihoja, ktorý nakrájame a vložíme do čistého skleného pohára. Zalejeme liehom, najlepšie okolo 40% (môžeme použiť silnejší lekárenský lieh, ktorý zriedime vodou alebo použijeme domácu kvalitnú pálenku), a zmes necháme zatvorenú lúhovať približne mesiac. Takto pripravenú tinktúru môžeme ihneď používať alebo si časť z nej odlejeme a k druhej časti dolejeme lieh, prípadne pridáme viac koreňa a ďalej lúhujeme. Dlhodobým lúhovaním získame oveľa silnejšiu tinktúru.

Tinktúru skladujeme najideálnejšie v sklenej nádobe s tmavým sklom alebo ju uskladníme aspoň na tmavom mieste. Je dobré, ak sa tinktúra použije v priebehu roka, aby sa v ďalšej sezóne mohla vyrobiť nová z čerstvého koreňa.

Kostihojová masť

Na výrobu kostihojovej masti môžeme ako základ použiť bravčovú masť alebo kokosový olej. Obe suroviny sú rovnako efektívnym prvkom liečivej kostihojovej masti. Bravčovú masť zahrejeme na vyššiu teplotu a pridáme očistený nakrájaný koreň. Necháme krátko prehriať a stiahneme z ohňa. Necháme odstáť približne 24 hodín. Následne opäť mierne zmes zahrejeme tak, aby sa dala precediť cez čistú gázu alebo sitko. Hotovú kostihojovú masť nalejeme do malých čistých nádob a necháme zatuhnúť.

kostihoj lekársky užívanie

Pri jeho vnútornom používaní si treba dať pozor

Kostihoj, ako liečivá bylinka, obsahuje viacero zdraviu prospešných látok. Jeho všestranné liečivé vlastnosti sa spájajú predovšetkým s jeho vonkajším používaním. Pri vnútornom užívaní tejto byliny treba myslieť tak ako pri všetkých liečivých bylinách aj na nežiadúce vedľajšie účinky. Samozrejmosťou je neprekročiť odporúčané dávkovanie a v prípade akýchkoľvek nejasností sa treba poradiť s odborníkmi.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Kostihoj lekársky